Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Po co ta cisza wyborcza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W dobie Internetu, forów społecznościowych, możliwości agitacji na zagranicznych serwerach nasza cisza wyborcza to de facto nie jest fikcją ustawodawczą, daleko posuniętym absurdem? Uważam, że tak.

 Pięć lat temu napisałem post: "Cisza wyborcza to raczej anachronizm". Nic nie stracił na swojej aktualności więc publikuję z rozszerzeniem jego treść. Mało tego, to uważam, że dzisiaj jest nawet bardziej pasujący do otaczającej nas rzeczywistości.

 

Od północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza, czyli bezwzględny zakaz propagandy wyborczej oraz publikacji jakichkolwiek wyników sondaży przewidujących wynik wyborczy aż do godziny 21 w niedzielę. Nie wolno też zatem agitować, prowadzić kampanii wyborczej, rozdawać ulotek, wieszać plakatów oraz propagować jakichkolwiek nazwisk kandydatów.

 

Czy cisza wyborcza nie jest czasem anachronizmem? Nie jest przeżytkiem minionej epoki?

 

W dobie Internetu, forów społecznościowych, możliwości agitacji na zagranicznych serwerach nasza cisza wyborcza to de facto nie jest fikcją ustawodawczą, daleko posuniętym absurdem? Uważam, że tak.

 

Ponadto wraz z ciszą wyborczą winno się chyba usuwać wszelkie przejawy propagandy wyborczej. A co z już wcześniej rozwieszonymi plakatami na przykład? Albo, docierającymi pocztą ulotkami? Czyż w ramach ciszy wyborczej nie winno się zrywać plakatów wcześniej umieszczonych? Wszak, jeżeli wiszą, to łamią ciszę wyborczą, nieprawdaż? A może też winniśmy przed północą wyrzucić z domu wszystkie materiały promocyjne określonych partii i kandydatów na posłów lub senatorów?

 

Jest jeszcze jeden argument przeciw ciszy wyborczej. Jest ona antydemokratyczna i ograniczająca wolność słowa! Tak właśnie jest. W wielu krajach takie restrykcje byłyby niemożliwe.

 

Na przykład w USA wprowadzenie ciszy wyborczej jest nie do pomyślenia. Gdyby nawet Kongres uchwalił takie prawo, to uchyliłby je najprawdopodobniej Sąd Najwyższy z powodu ograniczenia wolności słowa. Podobnie jest w wielu innych krajach.

 

Jest wiele argumentów przeciw ciszy wyborczej. Jednym z nich jest np. to, że może ona obniżać frekwencję wyborczą. W dzień przedwyborczy i w czasie trwania niedzielnych wyborów nagle nic nie mówi się o polityce... tak jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po prostu znikła. Wyborcy nie wiedzą jak np. na bieżąco kształtują się szacunkowe wyniki wyborów... przecież gdyby przypuśćmy o godz 16 - tej podano, że wygrywa jakaś partia czy też określony kandydat samorządowy zapewne wielu z przeciwników tych kandydatur, którzy nie zamierzali pójść na wybory impulsowo jednak może by się zmobilizowało?

 

Nie trudno nie zgodzić się z powyższymi argumentami, które deprecjonują ciszę wyborczą. Świat dzięki postępowi techniczno-technologicznemu jest turbulentny w nieznanych dotąd rozmiarach a rozwój internetu i mediów elektronicznych raczej czyni z ciszy wyborczej śmieszną farsę.

 

Prawo bywa konserwatywne. Nie wiem, czy to dobrze czy źle? Ale wydaje mi się, że w przypadku "ciszy wyborczej" bywa nawet śmieszne!

 

Pozdrawiam

 

P.S. 1

No i jak zawsze w ostatnich postach, nawołuję wszystkich do gremialnego wzięcia udziału w głosowaniu. To nasze prawo a nawet obowiązek. Każdy nasz głos jest ważny. Wybory to kwintesencja demokracji. Wybieramy przecież tych, którzy w najbliższych latach będą nami rządzić a my będziemy albo tymi, którzy nie mieli wpływu na wynik głosowania, albo tymi, którzy zagłosowali i z czystym sumieniem będą mogli kontrolować czy też krytykować zarówno następną władzę, jak i opozycję. Moi czytelnicy wiedzą na kogo zagłosuję i proszę o oddanie głosu na Polskę suwerenną i niepodległą, Polskę dobrej zmiany i przyszłego dobrobytu.

 

P.S. 2

Tak się złożyło, że w moim okręgu wyborczym pierwsze miejsce na liście kandydatów do Sejmu rekomendowanych przez PiS jest Jan Krzysztof Ardanowski, obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi. Z czystym sumieniem zagłosuję na niego, bo to najlepszy minister rolnictwa od 1989 roku.

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

 

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

KOMENTARZE

 • Autor
  Prawda jest taka, że cisza wyborcza to absurd, którego nikt nie przemyślał przed jej wprowadzeniem. Idąc do urny mijamy setki plakatów wyborczych i jest dobrze. No chyba, że któryś z nich był wywieszony w czasie ciszy wyborczej. Wtedy jest ......toksyczny, co za paranoja.
  Aczkolwiek gdyby taki TVN24 do ostatniej chwili nadawałoby propagandę to byłby dramat.
  Wyobrażacie to sobie?
  "Uwaga, na godzinę 16:00 wygrywa PIS, to teraz opozycjo wszystkie ręce na pokład!"

  5*
  Pozdrawiam

  Lista nr.2 czyli......POLSKA
 • HANDLARZE POLSKĄ!
  kogo może wychować takie chore państwo
  złodziei i kłamców oraz sługusów i tchórzy
  czy zaprzańców konfidentów oraz ubeków
  ta społeczność co z lękiem zawsze obcym służy ?!

  elity zdrajców świętej Narodowej sprawy
  wrzaskliwe partie służące jedynie mamonie
  stada drani siedzących w ławach decydentów
  sprzedający oblężonym trojańskie konie…

  bo kogo może wychować państwo bezprawia
  cmentarnych dyplomatów podstępnych krętaczy
  obywateli o dwóch twarzach i ojczyznach
  dla których święte imię Polski nic nie znaczy ?!

  handlarzy Polską na targowisku Europy
  marnych aktorów ideowej przepychanki
  klakierów czekających na niemieckich panów
  rzecz pospolitą wiszącą u żydowskiej klamki

  dziś rozgryzamy wszyscy gorzki owoc zdrady
  hańbę naszej Ojczyzny pod żydowskim batem
  Polską godność sprzedaną za karczemny kredyt
  zamiast nieba wolności mamy wstyd i kratę

  bat wrogiej propagandy boleśnie nas rani
  tchórze i zdrajcy wznoszą dziś okrzyk zwycięski
  za naszymi plecami sprzedali Ojczyznę
  nad barykadą Kościoła biała szmata klęski..!

  a od jeźdźców Apokalipsy drży już ziemia
  przed nami Wojna Zaraza Głód i Śmierć i ból
  piekło już otwarte w tylu kątach świata
  a w nich szatan już odgrywa najpodlejszą z ról!


  Źródło:
  https://niepoprawni.pl/blog/lwow47/handlarze-polska
 • "Po co ta cisza wyborcza"
  --------------
  Tzw. cisza wyborcza mówi nam jedno - to media fundując ludziom rzeczywistość podstawioną - nakręcają tych ludzi jak nakręca się dziecięcą zabawkę - a potem zabawka ta udaje się mechanicznym truchcikiem do urn.
  Wniosek?
  Nie po darmo - dzieci Złego - w pierwszym rzędzie opanowali w tzw. demonkraturze wielkie media i wszystko wokół nich.
 • Autor
  Oczywiście jest to anachronizm. Przy normalnych zasadach wyborczych jest to niegłupie posunięcie. Daje ludziom czas na ochłonięcie po bombardowaniu propagandowym w okresie kampanii i chłodnym przeanalizowaniu na kogo oddać głos. Niestety w Polsce na długo przed wyborami wiadomo kto będzie posłem (z 90 procentową pewnością, a może i większą), więc i ta cisza jest bezsensowna bo i tak nic nie zmieni.
 • @ Autor - 5*
  Cisza wyborcza to absurd - zgadzam się.

  Także i same wybory są absurdalną hucpą:
  1. obywatel nie może skorzystać z konstytucyjnych praw i samodzielnie kandydować,
  2. nierówne traktowanie kandydatów i partii w kwestii udostępniania czasu antenowego i ilości reklam optycznych (biedniejszych nie stać na reklamę),
  3. wybrani nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje (tzw. odpowiedzialność polityczna, czyli poddanie się pod osąd społeczeństwa w następnych wyborach to są jaja).
 • @Rzeczpospolita 12:44:31
  5*
 • Jwu
  Po co ta cisza wyborcza ? Po to ,żeby ty i inni tobie podobni agitatorzy, zamilkli chociaż na krótko.
 • Literalnie o PiS, ale moim zdaniem wszystkie okrągłostołowe kliki przyczyniły się do opisanego stanu ŚWIADOMOŚCI Polaków.
  Tak więc nie tylko cisza wyborcza jest zbędna, ale i hałas wyborczy także....


  Dariusz Nejman
  17 godz. ·
  PIS ZAWRACA POLSKĘ DO ROKU 1989

  Na nowogrodzkiej tarzają się ze śmiechu. Przeprowadzono ankietę wśród Polaków pytając skąd PIS ma pieniądze na program 500+. Takich odpowiedzi udzielili respondenci :

  - 35% że pochodzą z naszych podatków
  - 24% sądzi że program finansują bogacze
  - 12% nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie
  - 10% uważa że rząd ma swoje pieniądze
  - 10% podało że pochodzą „z innego źródła”
  - 6% że to pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej
  - 3% że to prywatne pieniądze PIS

  Kaczyński i spółka rechoczą tak głośno, że aż słychać to u mnie, na Pomorzu.Niestety jest źle, 90% badanych Polaków nie odróżnia procent, od punktu procentowego, co trzeci nie ma zielonego pojęcia o tym ile jest progów podatkowych w Polsce, co czwarty nie potrafi zdefiniować inflacji, 60% nie potrafi policzyć odsetek w banku. Ponad 50% Polaków nie poda daty okrągłego stołu, wstąpienia Polski do NATO, czy do Unii Europejskiej. Tylko co 8 Polak ma mały zbiór książek, do czytania przyznaje się około 50% Polaków. Aż 36% Polaków w ogóle nie korzysta nie komputera.

  Polacy generalnie nie rozumieją czym są publiczne pieniądze i na czym polega gospodarka tymi pieniędzmi, a miażdżąca większość nie potrafi podać danych finansowych Polski, przede wszystkim o zadłużeniu Polaków, tym prywatnym i publicznym, o obciążeniach budżetu , o problemach systemu emerytalno-rentowego. W Polsce dalej jak w PRL-u, TO NIE NASZE TO PAŃSTWOWE.

  Zastraszające wyniki osiąga także polska młodzież objęta Programem Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (OECD/PISA), gdzie bada się rozumienie tekstu. Wśród naszych 15-latków przebadanych w 2000 r. ( dzisiejsi wyborcy ), blisko co dziesiąty jest funkcjonalnym analfabetą i nie rozumie najprostszych informacji. Jedynie 6% młodych Polaków zostało zaliczonych do tej grupy, która z informacją i jej przetwarzaniem radzi sobie najlepiej i to był najgorszy wynik spośród wszystkich państw poddanych badaniu.

  Dla polityków taki elektorat to ŻYŁA ZŁOTA. Bardzo precyzyjnie można policzyć rozkład głosów , niezwykle dokładnie przygotować program dla poszczególnych grup wyborców. PIS nie podaje ile kosztuje program 500+, nie podaje kosztów obniżenia wieku emerytalnego, tego socjalnego huraganu. Skutki nie pojawią się od razu, w PIS pewnie liczą że dach spadnie na głowę komuś innemu.

  Jedno jest pewne ta mina wybuchnie pod naszymi stopami, pod tymi na samym dole, przede wszystkim pod tymi którzy głosują na produkcję pieniądza. To też jest rodzaj zemsty PIS, bo inflacja i nadchodzący kryzys okradną do kości tych którzy coś osiągnęli po 1989 roku. O to chodzi PIS-owi wrócić znowu do stanu z 1989 roku. To o tym mówi Kaczyński, że trzeba to wszystko postawić od nowa, że to jest źle wykonane, w tym nową strukturę własności, nowe elity. Dlatego PIS rozwala gospodarkę państwa szelmowsko się uśmiechając, korzystając z regresji edukacyjnej Polaków.
 • @Zbigniew Jacniacki 14:43:52
  W większości zgadzam się z Panem, szczególnie w ocenie wiedzy ekonomicznej i nie tylko takiej u Polaków, ale to wina systemu nauczania na wszystkich szczeblach.

  Właśnie ten brak wiedzy u młodych Polaków mnie przeraża. Mówi Pan o procentach, inflacji, podatkach, wskaźnikach ekonomicznych, ale co Pan powie na ten przykład: ostatnio zaobserwowałem młodego człowieka w markecie. Dobrze ubrany i wyglądający na inteligenta i co? Ano dodawał sobie cenę chleba do ceny bułki na kalkulatorze w smartfonie. Ręce opadają.

  Ale co tu mówić o logice czy ekonomii czy matematyce. Nawet studenci ekonomii nie potrafią określić przyczyn inflacji... a przed pierwszym rokiem studiów jest miesięczne doskonalenie opłakanej matematyki, która na ekonomii naprawdę jest trudna.

  Uważam, że podstaw ekonomii należy nauczać już mniej więcej od czwartej klasy podstawówki.

  Pozdrawiam
 • Udział w głosowaniu to legalizacja uzrupatrów i oszustów
  .
  " nawołuję wszystkich do gremialnego wzięcia udziału w głosowaniu"

  Autor zdaje się igonorować ten fakt.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/polacy-bojkotuja-wybory/

  Naturalnie społeczeństwo powinno się masowo powoływać na fakt de facto bojkotu wyborów i i bezczelność tzw. "zwycięzców w wyborach" na nielegalny charakter ich funkcji.

  Niestety poziom wiedzy o demokracji i znaczeniu tego pojęcia jest praktycznie zerowy

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#Demokracja

  absolutnia większość przyjmuje za prawdę, to co im fake-media

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/gadz/

  do biednych łepetyn wtłoczą. Nawiasem mówiąc, pominięto w tym tekście dość ważny aspekt falszerstwa wyborów, które ma zawsze miejsce, także pod nadzorem tzw. "niezależnych obserwatorów", tu poleca sie cytowanę w pierwszym linku opinię jednego z największych demokratów XX. wieku i znawców demokracji Jśzefa Dżugaszwili nazywanego Soso.

  Można się naturalnie onanizować demokracją do woli, szczególnie w tak zjełopizowanym, synoniiim do zeuropeizownym, społeczeństwie ja to w Polsce.
 • Zadaniem pańtwa jest legalizacja i ochrona grabieży
  .
  @Laznik 12:42:32

  Warto się może przed tzw. "wyborami" zastanowić nad tym, jakie jest główne zadanie państwa, no bo co właściwie potwierdzamy w wyborych, pewnen państwo:

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#Demokracja

  Warto wiedzieć, co potwierdzamy.

  Głównym zadaniem państwa jest zagwarantowanie ochrony własności, bez państwa można by sobie zrabowaną rzecz samemu odebrać, ale w państwie odbywa się to w wielkiej procedurze prawnej, naturalnie, jeśli ma się dość środków na przekupstwo urzędników państwa, to można łatwo zadbać o to, że państwo stworzy odpowiednie warunki grabieży przez tzw. ustay.

  Pięknym przykładem realizacji idei państwa jest Rosja. Jak oligarchowie zagrabili majątek narodowy tego kraju, zwrócili się do bezpieki, por. Putin, aby przywrócili państwo, które
  1. zabezpieczy ich grabież przez inną grabieżą
  2. stworzy dalsze warunki grabieży.

  Władimir zaprosił oligarchów na rozmowę i zaproponował, dobrze, my będziemy dbali o wasz łup, ale na to potrzebujemy pieniądze. Kto i ile chce za to zapłacić ?

  Naturalnie także najwięksi grabieżcy niechętnie płacą państwu za pomoc w grabieży, dlatego oligarchowie wyrazili zgodę na, przynajmniej częściowe pałacenie podatków, no i aby państwo mogło z czym zacząć, poświęcili oligarchowie Chodorkowskiego i tak powstałlo źródło finansowania państwa Rosji, "Gazprom". W zamian za kooperację zagwarantowało państwo oligarchom legializację ich łupu jako "własność" i zgodnie z zadaniami państwa zagwarantowało im też ochronę ich łupu przed grabieżą jako "własność". Tzw. sytuacja win-win.

  W Polsce odbyło się to w dość podobny sposób, acz faza grabieży mienia społecznego, zaplanowanowana i zorganizowana przez agenturę Sorosa, otrzymała nazwę operacyjną "prywatyzacji Bacerowicza". Po grabieży wkroczyło państwo, szczególnie jego tzw. służby, i przemianowało łub z grabieży we własność i przeszło do ochrony tego łupu.

  Tu posiadacz jakiegoś ogródka działkowego oburzy się przecie, ale państwo ochrania przecie także moją własność. Tu trzeba wyjaśnić tym "posiadaczom własności", że państwo gwarantuje dorbną własność, jak długo nie jest niezbędna dla posiadaczy własności chronionej przez państwo, tzn. wielkiej. Jakiekolwie większe przedsięwzięcie, a jest to ZAWSZE przedsięwzięcie posiadaczy prawdziwej własności, jeśli wymaga terenu należącego do kogoś, może każdego pozbawić jego, jak mu się wydaje "własności".

  Nie od rzeczy jest tu przypomniećprzed tzw. "wyborami" przestrogę świnki:

  - https://pppolsku.files.wordpress.com/2017/03/swinki1.jpg?w=700

  W wyborach chodzi z reguły, przynjmniej u osób nie pozbawionych odrobiny zdolności myślenie, o wybór tzw. "mniejszego zła", dobro to nie może być ?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej