Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
627 postów 1659 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Jednostka, polityka, społeczeństwo - kilka słów o nas samych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Człowiek ze swojej natury nie lubi być oceniany (sądzony) przez innych. Jest egoistą, kompletni altruiści są wyjątkiem. Jego dobro własne jest nadrzędnym wobec wszystkiego innego.

 

 
Nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie!
 
To na wskroś mądre znaczeniowo stwierdzenie nieprzypadkowo jest fundamentalną podstawą współczesnego sądownictwa.
 
Ale nie tylko. Rozszerzając jego znaczenie można wskazać, ze jest podstawą współczesnej demokracji a implikacje jego rzeczywistej realizacji są koniecznymi do prawidłowego rozwoju każdego człowieka.
 
Bo czymże jak nie skutkiem tej jego rzeczywistej (w szerokim znaczeniu) realizacji jest pluralizm i istnienie partii politycznych, a tym samym samym wolnych wyborów i funkcjonowania zasady demokratycznego trójpodziału władzy?  A w odniesieniu do jednostki cały proces jej wychowania (rodzice) a później dokonywanych przez nią wyborów życiowych określających jej  miejsce i znaczenie w społeczeństwie? Społeczeństwie, w ramach którego ukształtowane zostały podstawowe zasady wzajemnego współistnienia jednostek i ich grup.
 
W sensie społeczno-politycznym skutkiem jej podważania i eliminacji było powstawanie wszelkich totalitaryzmów i autorytaryzmów, w sensie zaś indywidualnym jest źródłem wszelkich patologii, przestępstw czy przemocy.
 
Człowiek ze swojej natury nie lubi być oceniany (sądzony) przez innych. Jest egoistą, kompletni altruiści są wyjątkiem. Jego dobro własne jest nadrzędnym wobec wszystkiego innego. Ta cecha jest oczywiście przenoszona też na tworzone przez niego społeczne grupy oraz "stada", w których funkcjonuje. Czy jest to rodzina, partia polityczna, własna firma, organizacja dobroczynna, kościół, etc.
 
Ten właśnie egoizm i dbałość o własnego siebie (grupę) rodzi pokusę narzucania swojej woli innym. Skłania do podejmowania wobec innych działań, które w konsekwencji mają nieść dla niej korzyść. Człowiek zbudował cały zestaw środków i instrumentów, przy pomocy których tę korzyść chce osiągnąć.  Począwszy od takich jak: przekonywanie, perswadowanie, udowadnianie, pozyskiwanie, poprzez budowę norm prawnych i moralnych, instytucji nacisku oraz przymusu, aż po -  w ostatecznej formie - eliminowanie, unicestwianie jakichkolwiek zagrożeń mogących wpływać na niemożność uzyskania owej korzyści (wojna, morderstwo) . Mało tego ludzie i ich grupy są w stanie nawet kreować nieistniejące zagrożenia, których likwidacja pozwoli utrzymać, zwiększyć lub zmaksymalizować ową subiektywną korzyść.
 
Ale homo sapiens jest też istota rozumną! Ta jego unikalność i wyjątkowość pozwala mu na ciągły rozwój, jest motorem postępu techniczno-technologicznego, budowy cywilizacji. Pozwala też na zrozumienie trywialnie podstawowego faktu: jego egoizm nie jest jedynym! Na świcie są miliardy podobnych do niego egoistów dążących do uzyskania i maksymalizacji własnych korzyści, które jednocześnie w mniejszym lub większym stopniu ograniczają możliwości owej maksymalizacji jego własnych. Z tego też wynika zdanie sobie sprawy z równie oczywistych faktów: niemożności uzyskania przez niego własnych korzyści skończenie dla niego absolutnych, a hipotetyczne osiągnięcie tego absolutyzmu w konsekwencji byłoby jego samounicestwieniem.
 
Zrozumienie powyższych prawidłowości zmusza więc jednostkę do współistnienia z innymi jednostkami, rodzi pluralizm, consensus oraz tolerowanie innych. Rodzi też  konieczność rezygnacji z części własnych korzyści i uzasadnia celowość poddawania się opiniom, ocenom i sądom innych.
 
Dla przeżycia i samego faktu istnienia jednostka potrzebuje więc innych ludzi.  Stąd tak ważne jest dla nas posiadanie np. prawdziwych przyjaciół mogących nas ocenić, osądzić, dać radę i pomoc, a tym samym uchronić nas przed samounicestwieniem (niekoniecznie w sensie fizycznym ale też indelektualno-emocjonalnym). W kategorii społeczeństw i państw ludzkość, zabezpieczając się właśnie przed całkowitym upadkiem, stworzyła zasady wzajemnego współistnienia, które współcześnie nazywamy demokracją. I dlatego też jej fundamentalną zasadą jest możność dokonywania przez nas ocen i sądów zachowań i działań innych.
 
Warto o tym pamiętać obserwując otaczający nas świat i mechanizmy jego funkcjonowania. Warto o tym pamiętać zastanawiając się, czy jest możliwym dokonanie sprawiedliwej oceny własnych działań przez samego siebie (np. w kontekście sądzenia przez siebie własnych przewinień - vide: czy Komisja Śledcza, w której PO ma swojego przedstawiciela) . Warto o tym pamiętać powstrzymując się przed krytykowaniem własnych przywódców oraz ugrupowań politycznych w imię niezbędności utrzymywania ich krystaliczności. Czyż nie jest to czasem działanie powodujące w konsekwencji ich proces samounicestwienia? Warto też o tym pamiętać śledząc działania mediów i dziennikarzy zwracając uwagę na ich dążność do maksymalizacji własnych korzyści. Czyż możliwym jest żeby działali Oni wbrew sobie, niszcząc i pokazując niegodziwości tych, od których zależy ich funkcjonowanie? (vide: czy możliwym jest bycie uczciwym dziennikarzem, jeżeli otrzymuje się wynagrodzenie za swój tekst?).
 
I na koniec warto o tym pamiętać oceniając zachowania określonych grup ludzi, a szczególnie instytucji i funkcjonariuszy państwowych. Bo jeżeli celem ich funkcjonowania jest maksymalizacja ich egoistycznych korzyści dająca w konsekwencji rozwój Ojczyzny, Polski i Narodu (który reprezentują), to warto ich wspierać, krytykować, oceniać, dawać rady i w konsekwencji na nich głosować. W przeciwnym razie - kiedy maksymalizacja ich egoistycznych korzyści powoduje osłabienie Ojczyzny, Polski i Narodu a tym samym nas wszystkich - należy uczynić wszystko (prawnie dozwolone), aby nie mieli możliwości funkcjonowania - jako nasi reprezentanci - na scenie politycznej.
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 
Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

KOMENTARZE

 • Witaj
  "Człowiek ze swojej natury nie lubi być oceniany (sądzony) przez innych. Jest egoistą..."
  - I tu pojawia się pytanie kim/czym jest człowiek? Co przesądza o człowieczeństwie? - Egoizm? A może rozum? Zdolność do abstrakcyjnego myślenia?
  - Raczej nie.

  Do mnie przemawia stwierdzenie, że: "Człowiek żyje wartościami i dla wartości" /http://wypracowanie.net/filozofia/ksiazeczka-o-czlowieku-romana-ingardena-opracowanie/

  To wartości moralne przesądzają o naszym człowieczeństwie.
 • @Mind Service 22:34:23
  Chyba masz rację. Tyle tylko, żeby się opierać na wartościach moralnych, trzeba mieć zapewniony i solidny poziom życia a z tym jest różnie. Trudno myśleć o wartościach, gdy nie można przeżyć do pierwszego za marne grosze. I Ci, co nami rządzą dobrze o tym wiedzą albo wiedzieli. Stąd PO ubezwłasnowolniało ludzi jak też robi to samo lewica europejska. Klasa średnia to najważniejsza grupa społeczna świadomych obywateli. A ją się wszędzie zwalcza. Ostatnio w Polsce jest lepiej i dobrze.
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 23:24:54
  No nie.
  Ty powtarzasz hasło komunistów: "Byt kształtuje świadomość".
  Niestety jest odwrotnie: to Świadomość kształtuje byt.
  Obejrzałem sobie dzisiaj film jaki był zapisany na dysku mojego dekodera, który był emitowany w TVP jakiś czas temu - pt. "Wyklęty" (2017) - jak myślisz, co kazało głównemu bohaterowi walczyć o wolność Polski?
 • Nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie!
  .
  Taka prawda dla niewolników, jak ktoś obcy ma decydować o odpowiednim mężu i brzydkiej żonie.

  Powiedzenie pasuje do dyktatury trójwładzy skutkiem tej rzeczywistej (w szerokim znaczeniu) realizacji jest pluralizm i istnienie partii politycznych.

  Zasada demokratycznego trójpodziału władzy jest niemożliwa ponieważ nie posiada prawdziwej równowagi. Równowaga martwych przedmiotów
  z równowagą żywej jednostki demokracji wspólnego łączenia nie ma.

  Świadoma jednostka demokracji sama decyduje do jakiej narodowej demokracji chce wstąpić.
  Istnieją jednostki demokracji, które wybierają przynależność do kilku narodów demokracji, lub mają więcej jak jedno obywatelstwo.

  Stowarzyszenie pojedynczych małych jednostek demokracji tworzy dużą jednostkę.
  Dlatego duża demokracja musi sądzić we własnej decyzji.
 • @Mind Service 23:48:44
  "powtarzasz hasło komunistów: "Byt kształtuje świadomość".
  Niestety jest odwrotnie: to Świadomość kształtuje byt.
  Obejrzałem sobie dzisiaj film jaki był zapisany na dysku mojego dekodera"

  Wy tak na poważnie?
 • @Pedant 04:07:38
  https://i.gifer.com/9JU9.gif
 • #
  a Ty sie nie boisz?
  tak otwarcie wystepowac przeciw Polsce? ja wiem ze dla was teraz jest dosc przychylna polityka ale i tak was wyrzna w pien - nie pamietam dokladnie (w koncu niemal 40 lat minelo) ale jakos tak to brzmialo: utekajte lude, Jarema ide
 • #
  i kto by pomyslal!!! niejaki Henryk S. byl ruskim agientem! "Pacz" pan - premio de nobel, a pisal jak by dzis!!!
 • #
  jak bardzo zwiekszyla sie obecnosc na forum pisomatolkuf pszed wyborami - czy masz jusz sfuj apartament w tel awiwie? - to dlugo sie nim nie nacieszysz!!!
 • @Mind Service 23:48:44
  To nie jest tak, że mówię Marksem, bo sam nawet wtedy, gdy było ze mną finansowo krucho to jednak moje wartości były najważniejsze i nimi się kierowałem i wygrałem swój los, choć było ciężko, ale zawsze żyłem wartościami najważniejszymi, dla mnie katolickimi.

  Natomiast śledzę też życie realne i dla wielu ludzi największym zmartwieniem jest niestety kasa. Teraz po programach społecznych PiS-u jest lepiej.

  Pozdrawiam
 • @siwekperu 11:39:44
  Bardzo proszę bez osobistych wtrąceń. To jest żenujące i ośmieszające Szanownego Pana, który nawet jednej strony tekstu napisać nie umie a mnie wyzywa. Żegnam. Nie banuję, bo niech taki komentarz pozostanie, komentarz degradujący Pana i koniec.
  Pzdr z niesmakiem
 • @krzysztofjaw 13:06:08
  a ty se myslisz ze jestes panem bokiem? se zegnasz i witasz - megalomania!!! bardzo zaawansowana jak widac - ale moze jedz na majdana nie tuataj...zreszta Polska przejmie ten tfuj majdan tak ze nie wiem co mam Ci doradzic - no staraj sie by cie Polacy nie dorwali!
 • @
  chcesz - staniemy przed twoim domem i ...jak to kibicie bedziemy protestowac a na koncu sam z nami zaczniesz KIBICOWAC...ukraincu!!! - pardonowy - won do Kijowa!!!
 • @
  Moj dziadek i Babcia zgineli bo byli zbyt polscy!!!!! - ukraincu - idz stad zanim posypie sie zlo!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej