Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
578 postów 1453 komentarze

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Jak to jest z polskim górnictwem?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Moim zdaniem celowo próbuje się zniszczyć resztkę polskiego przemysłu na życzenie zniemczonej UE, wykorzystując do tego celu niekorzystną obecnie światową koniunkturę na rynku węgla.

Śledząc mainstreamowy przekaz można zauważyć, że temat protestu górniczego omawiany jest  niejako "obok" najważniejszych informacji i niemal zawsze podaje się jednocześnie wiadomość o tym, iż owe kopalnie (przeznaczone do likwidacji) są bankrutem, generują milionowe straty i budżet państwa musi do nich dopłacać.

Nikt jednak nie próbuje jasno i przejrzyście wytłumaczyć dlaczego polskie górnictwo nagle stało się nieopłacalne, dlaczego mamy tak drogi węgiel, dlaczego subwencjonowanie polskiego przemysłu wydobywczego jest złe skoro w większości krajów UE jest dotowane, dlaczego najlepszym rozwiązaniem jest zamykanie kopalń, a nie ich utrzymanie jako strategicznej gałęzi polskiego przemysłu i dlaczego normalne zarobki oraz przywileje pracownicze górników mają być postrzegane przez resztę nienormalnie nisko opłacanych i niewolniczo traktowanych przez III RP Polaków.

 

Odpowiedź na te pytania jest kluczowa, bowiem celowo próbuje się zniszczyć resztkę polskiego przemysłu na życzenie zniemczonej UE, wykorzystując do tego celu niekorzystną obecnie światową koniunkturę na rynku węgla.

 

Musimy sobie zdawać sprawę z faktu, iż  w ciągu ostatnich pięciu lat cena węgla na światowych rynkach spadła z ponad 140 USD za tonę do 62 USD. Jest to sytuacja skrajnie niekorzystna dla polskiego górnictwa i stąd m.in. obecne położenie Kompani Węglowej borykającej się z problemami finansowymi, a jeszcze w 2012 roku wygenerowała (mimo takich samych przywilejów górników) ponad 2 mld zł zysku. Aktualnie ceny energii są na rekordowo niskim poziomie, lecz specjaliści od rynków surowców w USA czy w Australii prognozują, że w 2015 roku trend ten zostanie powstrzymany. W drugim półroczu ceny prawdopodobnie pójdą w górę [1]. Tak więc polskie górnictwo nie jest trwale nierentowne, a jego obecne kłopoty to w dużej mierze wynik koniunktury światowej, która może w każdej chwili się zmienić i np. za rok sprawić, iż wydobycie znów będzie opłacalne. Ze strategicznego punktu widzenia zamykanie dziś polskich kopalń jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym i krótkowzrocznym implikującym do poszukiwania innych niż ekonomiczne przyczyn podjęcia przez rząd takiej a nie innej decyzji.

 

Inną przyczyną bardzo drogiego polskiego węgla jest nadmierne opodatkowanie jego wydobycia i sprzedaży. "Z danych Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, opodatkowanie jednej tony węgla w Polsce w 2000 roku wynosiło 35 zł i 45 groszy. W 2013 roku było to już ok. 95 zł i 15 groszy, czyli niemal 3 razy więcej (...) Sprzedaż węgla kamiennego w Polsce jest opodatkowana najwyższą stawką podatku VAT spośród wszystkich krajów produkujących węgiel w Unii Europejskiej. W Polsce stawka ta wynosi 23 proc. Dla porównania w Czechach i Hiszpanii jest to 21 proc., w Niemczech 19 proc., a w Wielkiej Brytanii 20 proc." [2]. Dbając zatem o przyszłość i konkurencyjność strategicznej gałęzi polskiej gospodarki celowym byłoby obniżenie przez rząd stawek podatkowych, w tym VAT-u, a nie od razu podejmowanie decyzji o likwidacji kopalń.

 

Kłopoty polskiego górnictwa wynikają też z dopuszczenia przez rząd do importu taniego i gorszego węgla np. z Rosji. Najprawdopodobniej import i sprzedaż tego węgla odbywa się po cenach dumpingowych, co dzisiaj badają polskie instytucje kontrolne. A więc zamiast od razu wygaszać wydobycie nie lepiej byłoby stworzyć prawo zabraniające lub ograniczające dumpingowego import węgla?

 

Kolejnym problemem jest kwestia subwencjonowania przez rząd wydobycia polskiego węgla. Jakoś tak jest, że np. Niemcy czy Czesi - słusznie uważając, że węgiel jeszcze długo będzie jednym z najważniejszych strategicznych surowców energetycznych - dotują dużymi kwotami wydobycie i sprzedaż węgla przez swoje kopalnie. Co prawda "od kilku lat następuje stopniowe obniżanie rocznych subwencji na niemieckie kopalnie, ale nadal są one w dużej mierze utrzymywane przez państwo. W roku 2013 kopalnie węgla kamiennego kosztowały rząd 1,111 miliarda euro, w roku następnym już 1,172 miliarda. Przez ostatnią dekadę niemieckie kopalnie węgla kamiennego otrzymywały od państwa rocznie po około 1,5 miliarda euro. Natomiast w latach 1995-2004 do niemieckich kopalń dopłacono 35 miliardów euro" [3]. W Czechach każda tona węgla jest subsydiowana w wysokości ok 80 zł, czyli dwu-trzykrotnie więcej niż w Polsce [4]. Obecna koniunktura na światowym rynku węgla powoduje, że tak naprawdę jego wydobycie jest niemal wszędzie nieopłacalne, niemniej poszczególne państwa go dotują. Dlaczego? Ano dlatego, że węgiel w wielu krajach wciąż pozostaje podstawowych surowcem energetycznym i z punktu widzenia strategicznego bezpieczeństwa energetycznego koniecznym jest utrzymanie wydobycia, nawet w sytuacji okresowej nieopłacalności. Również dla Polski węgiel jeszcze długo będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego państwa, przez co tym bardziej nasz rząd winien dbać o długookresową egzystencję polskich kopalń. Jeżeli zaś je zamyka, jakim mianem powinniśmy określać gabinet E. Kopacz?

 

Kwestią do wyjaśnienia pozostaje jeszcze skala obecnej pomocy państwa dla górnictwa i czy tak naprawdę jest ona wielkim obciążeniem dla budżetu. Otóż wydaje się, że nie i to górnictwo dopłaca do działalności państwa. "Od 2003 do 2013 r. sektor górniczy wpłacił do budżetu państwa blisko 100 mld zł - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Jedynie w ubiegłym roku branża górnicza zasiliła budżet kwotą 7 mld 152 mln 694 tys. zł. (...) – W tym samym okresie górnictwo otrzymało niespełna 10 mld zł pomocy publicznej. W roku 2013 pomoc publiczna dla sektora przedsiębiorstw wyniosła 22 mld zł, z czego dla górnictwa niespełna 600 mln zł – wskazał Dominik Kolorz (...) [2]".

 

Szukając jednak przyczyn powolnej likwidacji polskiego górnictwa należy jeszcze bardzo mocno podnieść kwestię podpisania przez E. Kopacz (bodajże 24 października 2014 roku) skrajnie niekorzystnego dla Polski pakietu klimatycznego, który jest jeszcze bardziej restrykcyjny od zapisów przyjętych w 2008 roku przez rząd D. Tuska (słynne 3x20, a więc redukcję emisji CO2 o 20% w stosunku do roku 2005, zwiększenie do 20% udziału energii odnawialnej w całości zużywanej energii i 20% poprawę efektywności wykorzystania energii) [5], [6]. Ten właśnie pakiet klimatyczny jest tak naprawdę skierowany przeciw Polsce, a Kopaczowa nadal spełnia żądania zniemczonej UE. Redukcja o co najmniej 40 procent emisji CO2 do roku 2030 (w stosunku do roku bazowego 2005) to uderzenie w polską gospodarkę, która i tak jest zdecydowanie słabsza od np. gospodarki niemieckiej czy francuskiej. To także uderzenie w polski przemysł wydobywczy, a szczególnie w górnictwo węgla kamiennego. Jedną z konsekwencji - chyba najtragiczniejszą dla Polski - tego pakietu jest właśnie konieczność radykalnego przestawienia się naszego kraju z węgla kamiennego na inne źródła pozyskiwania energii, w tym tzw. źródła energii odnawialnej, na które będziemy musieli wydać w najbliższych latach miliardy złotych. Naturalna wobec tego jest chęć obecnego rządu do zamykania kopalń i nie wynika ona ze złej sytuacji ekonomicznej.

 

Oczywiście niszczenie polskiego przemysłu, a w istocie całej Polski jest niemal celem strategicznym rządów PO-PSL i chyba - z małymi przerwami - całej III RP. Skutecznie zlikwidowano polski przemysł stoczniowy, gdy tymczasem dotowany kwitnie on w Niemczech. Teraz próbuje się to samo zrobić z górnictwem pozbywając się dodatkowo ostatniej grupy zawodowej, która skonsolidowana mogłaby skutecznie odsunąć złe rządy od władzy. Wcześniej też "sprywatyzowano" lub zlikwidowano niemal wszystkie inne znaczące gałęzie polskiego przemysłu. Przede wszystkim oddano za grosze banki w ręce "międzynarodowej lichwy". Celowo niebotycznie zadłuża się nasz kraj i przeprowadza nocami "zamach" na resztki państwowej własności jaką są lasy. Od 2016 roku będzie można bez zahamowań sprzedawać ziemię cudzoziemcom, gdy tymczasem np. Węgry tworzą prawo, które ma temu zapobiec, a np. we Francji czy Austrii zakup ziemi jest obwarowany restrykcyjnymi warunkami, które oczywiście nie będą obowiązywały w Polsce. Wydobycie polskich złóż: ropy i gazu z łupków jest niemalże torpedowane przez obecny rząd. Czy potrzeba więcej przykładów na celowe niszczenie polski przez niemal całe 25-lecie?

 

Zważywszy, że zarówno D. Tusk, który obiecał górnikom, iż nie będą zamykane kopalnie, jak i E. Kopacz są kłamcami, to mam nadzieję, że górnicy nie dadzą się wykołować, ale musi też pomóc cała Polska. My wszyscy musimy pomóc, my - którym zależy na Ojczyźnie.

 

Dość już niszczenia i zubożania naszej Polski!!!

 

[1] http://actawista.salon24.pl/625925,kopalnie-kontra-kopacz

[2] http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gospodarka/123119,to-gornictwo-doplaca-do-dzialalnosci-panstwa.html

[3] http://niezalezna.pl/63172-niemcy-wspieraja-swoje-kopalnie-miliardami-euro-rzad-kopacz-nasze-chce-zamykac

[4] http://www.rtcc.org/2014/10/13/europe-spends-e10bn-a-year-on-coal-subsidies/

[5] http://krzysztofjaw.blogspot.com/2013/03/polska-przegraa-kolejna-walke-o-emisje.html

[6] http://zbigniewkuzmiuk.salon24.pl/600320,zaostrzenie-paktu-klimatycznego-zaciska-polsce-petle-na-szyi

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Wspaniały artykuł
  Tutaj znalazłem potwierdzenie w danych: http://www.voxeurop.eu/pl/content/article/834251-europa-odkrywa-na-nowo-wegiel
 • ----------- bez słow
  https://www.youtube.com/watch?v=kmg0LfAmuYA
 • Spojrzenie całościowe na górnictwo
  Wśród argumentów, jakie Pan przytacza przeciwko planom likwidacji kopalń w Polsce zabrakło jeszcze kilku-równie istotnych.
  Jakoś nikt z tych surowo oceniających słabą kondycję finansową kopalń, nie bierze pod uwagę faktu, że na wydobyciu węgla opiera się całkiem spore grono kooperantów. Te firmy to następne setki tysięcy zatrudnionych i miliony podatków do budżetu. Dlatego wskazywanie przez rząd na nierentowne kopalnie jest jawnym nadużyciem. Jeszcze nigdy nie słyszałem z ust urzędnika państwowego,że cała branża jest generalnie nierentowna, tylko że kopalnie. Wobec tego, podejrzewam tendencyjność prezentowanych argumentów, ukrywających niecne zamiary rządu -wbrew interesowi narodowemu.
  Jest jeszcze inna kwestia - z punktu widzenia rządu - wszak on jest właścicielem kopalń, rentowność powinna być brana pod uwagę dla przychodów brutto - przed odliczeniem podatków. I taką kwotę zadłużenia powinien nam rząd podawać a nie według standardowych zapisów księgowych.

  Zupełnie osobną kwestią jest sitwa na kopalniach. Czapy w postaci spółek węglowych wytworzyły przy wydobyciu węgla korupcję na wielką skalę. Proszę sobie wyobrazić, że młotek z atestem do użycia w kopalni kosztuje prawie 100 zł. Dowolne pomiary wykonane przez dobrze umocowaną przez zarząd firmę kosztują kopalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak wyglądają koszty wydobycia. To dlatego na tym samym złożu na którym padła polska kopalnia, Czesi osiągają spore zyski.
 • Gruba kreska nie zatrzymała dekretu Bieruta, to i paktów podpisanych przez Polskę.
  W żadnym przypadku nie można pozbawiać narodu jego własnych środków egzystencji....

  Tak gwarantuje Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskichi Politycznych ratyfikowany przez Polskę 3 marca 1977 roku.

  Wszystkie sprzedaże narodowych źródeł są bezprawne.
 • @Krzysztof Szotowicz 22:36:27
  Znam to wszystko z autopsji . BEZPRAWIE zwane prawem - specjalnie stworzyło taki KLIMAT !!!. Certyfikaty , MAFIE i inne wrzody .

  Czymś zniszczyć trzeba !! Śląski / z niemieckimi paszportami / ODWIECZNY Słowiański Śląsk !.
 • @Reinert 20:50:41
  Dziękuję za dobre słowo i za link, pod którym kryją się cenne informacje.

  Dodam jeszcze inne informacje z sieci: 5,5 mld zł rocznie to ogółem dopłaty państwa do górnictwa (1,1 mld do kopalni reszta do emerytur górniczych), 7,15 mld zł rocznie to suma jaką wskazałem w tekście, którą kopalnie płacą do budżetów (państwa, samorządów). 300 zł to cena wydobycia tony węgla w Polsce a 800-900 zł to cena tony węgla dla konsumenta (1).

  Jak widać kolejną przyczyną "nierentowności" węgla i trudności z ich sprzedażą jest bardzo wysoka cena dla ostatecznego konsumenta. Różnicę między 800-900 zł a 300 zł połykają dla własnych korzyści różni pośrednicy a wynika to m.in. z zakazu bezpośredniej sprzedaży węgla przez kopalnie. Rodzi to pole do nadużyć, korupcji i daje wiele intratnych stanowisk różnym firemkom pośredniczącym.

  Jeszcze inną kwestią jest rozbudowana biurokracja i management spółek górniczych. Stanowiska te są tłustym kąskiem dla złodziei z PO i PSL...

  Pozdrawiam
  (1) http://naszeblogi.pl/52072-gornictwo-rachunek-zyskow-i-strat
 • @Krzysztof Szotowicz 22:36:27
  Oczywiście, że nie przedstawiłem wszystkich aspektów obecnej sytuacji w górnictwie, ale od czego są nieocenieni internauci i komentatorzy :). Podałem jeszcze inne w komentarzu do Reinerta i Panu dziękuję za wskazanie równie istotnych aspektów całej sytuacji. Tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że niszczenie polskiego górnictwa jest celowym i cynicznym działaniem obecnych złodziei z PO i PSL a może i całej III RP (PRL-bis).
  Pozdrawiam
 • @goodness 22:48:24
  Chciałbym doczekać chwili, że naszym narodem będą rządzić prawdziwi Polacy, dbający o nasze i naszej Ojczyzny interesy. Również chciałbym dożyć takiej chwili, gdy powołana zostanie jakaś komisja do zbadania całości procesów prywatyzacyjnych i niszczycielskich dotyczących naszego przemysłu i całej naszej gospodarki. I oby winni zdrady zostali ukarani a majątek w mozliwym na dzień dzisiejszy kształcie wrócił dop Polski, czyli do prawowitego własciciela.
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 23:26:01
  Pomożesz mi uruchomić Polską Demokrację. Kwantową, to spełnią się Twoje życzenia:-)

  Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 23:44:40
  Muszę wpierw przejrzeć Twoje teksty, aby wyrobić sobie zdanie :)
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 00:13:49
  Ujawnię jeszcze prawdziwą wagę, którą demokracja musi używać ważąc zależność lewej i prawej strony:-)
 • @krzysztofjaw 23:26:01 Włączyć sie do propagowania: 1. Projektu Ustawy o szczególnej ochronie interesu narodowego RP.....
  (uzupełnienie przysięgi państwowej), ustanawiającej prymat interesów RP ponad interesami partii politycznych lub interesami osobistymi oraz zobowiązującej osoby pełniące funkcje publiczne – poczynając od prezydenta RP - do złożenia oświadczenia na prawach przysięgi państwowej, pod rygorem utraty praw publicznych i obywatelskich, że są wolni od wszelkich uwikłań i zobowiązań wobec: obcych służb specjalnych, korporacyjnego wywiadu gospodarczego, lub/oraz grup lobbystycznych, tak krajowych jak i zagranicznych, których działanie byłoby szkodliwe dla RP.

  2.Projektu uzupełnienia oświadczenia lustracyjnego
  rozciągając je, również na związki z: 1. obcymi służbami specjalnymi; 2. z ośrodkami lobbystycznymi działającymi na szkodę Polski.

  Czyli, załatać dziurawą, od początku, ustawę lustracyjną.
 • @Autor
  Jedno pytanie do szanownego Autora - czemu szanowny Autor sam, razem z resztą podobnie bolejących nad górnictwem nie zorganizuje zbiórki pieniędzy na dotowanie kopalni?
  Czemu domaga się by taką zbiórkę od wszystkich obywateli zrobił aparat państwowy pod groźbą bagnetów?

  Przecież, jeżeli teraz nie ma na węgiel koniunktury to totalną głupotą jego go wydobywać - węgiel przecież pod ziemią nie zapleśnieje i może poczekać do czasów gdy nadejdzie koniunktura. Zasoby węgla mamy przecież ograniczone, więc myślmy trochę o przyszłych pokoleniach by tego węgla starczyło na dłużej. Tym bardziej gdy teraz sprzedają nam węgiel z zagranicy, dotowany przez obce rządy!

  Polski węgiel należy do wszystkich Polaków a nie tylko do górników! Długoterminowe bezpieczeństwo Polski wymaga zachowania zasobów własnego węgla na czasy gdy będzie on Polsce niezbędny, a nie wydobywania go teraz gdy można go kupić taniej!
 • @programista 08:19:59
  Mam wrażenie,że nie wszystko co dotyczy górnictwa jest ci jasne i to co określasz jako dotowanie wychodzi z propagandy którą sieje władza.
  Cały czas idzie o zarządzanie,prawdziwy gospodarz każdego przedsiębiorstwa robi tak by mu się opłacało,oczywiście na jego produkt musi być popyt.Na nasz węgiel był,i jest popyt tu chodzi o koszty wydobycia cała ta otoczka zarządzająca i pośredników która żeruje na przcy górników.
  kopalnie nie idzie tak sobie zamknąć ,jeżeli raz się otworzy pełne złoża to trzeba aż do wyczerpania tych zapasów kontynuować wydobycie.Przecież ta cała infrastruktura która jest w podziemiu jest droga i trzeba ją utrzymywać i po wydobyciu demontować.Gdyby to tak naraz zostawić to za chwilę to się wszystko zawali,dojdzie do szeregów
  samozapłonów tomknięć itd.
  Dalsze to czy my mamy zabezpieczone bezpieczeństwo energetyczne.To jest proces długofalowy,na razie o elektrowniach jądrowych tosię właściwie tylko dyskutuje.Jak wygląda wykorzystywanie energii
  odnawialnej OZE to są tylko jakieś tylko pomysły i nic więcej a nasze uwarunkowania stwarzają możliwości by to było co najmniej 20% w skali produkcji energii elektrycznej.
  Przecież od samego początku tej naszej transformacji wszystko było nieopłacalne.Dlaczego teraz hindusi z polskich hut mają opłacalny biznes,ale tak właściwie to już u nas jest mało co przemysłu.Tylko sektor bankowy generuje największe zyski,wiadomo sektor zagraniczny który międzi innymi obsługuje i to górnictwo.
 • @dalmichal 09:06:02
  "Dlaczego teraz hindusi z polskich hut mają opłacalny biznes"

  Ponieważ jako prywatni właściciele martwią się WYŁĄCZNIE o swój własny, osobisty zysk podczas zarządzania WŁASNYM majątkiem.
  Urzędnik państwowy nigdy nie będzie tak działał.

  Właśnie bezpieczeństwo energetyczny wymaga by własne zasoby węgla eksploatować jak NAJDŁUŻEJ! Gdy można taniej kupować węgiel z zagranicy to trzeba go kupować jak najwięcej, a własne kopalnie jedynie utrzymywać w gotowości do wydobycia - tego wymaga bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo nie na rok czy dwa, ale bezpieczeństwo dla następnych pokoleń!
 • @programista 09:40:02
  Wiesz kiedyś za komuny,brat pracował na kopalni ,ja na odwrót pracowałem w dystrybucji tego ciepła z elektrociepłowni.Moim zadaniem przede wszystkim było by dystrybucja była jak najbardziej bez strat, uważałem by ciepło uzyskiwane z węglą nie wpuszczać w powietrze bo to była w ten czas nagminne marnotrawstwo.Brat mię zawsze zapewniał węgla jest dosyć ,ja w przeciwko temu się buntowałem i twierdziłem że to nie jest racjonalne wydobycie tylko rabunek naszych złóż naturalnych.
  Zresztą zawsze na wszystko trzeba patrzeć z globalnego punktu widzenia jak ludzkość potrafiła w tym naszych złotych wiekach postępu pomału zniszczyć wszelkie zasoby naturalne na ziemi.Czyli na razie jest dobrze a po nas może znowu być potop.Owszem,gdyby byliśmy tak bogaci,to dlaczego nie sprowadzać węgla,ale jest taka tendencja by te nasze zasoby przejął obcy kapitał i potem dopiero zobaczysz co tu dla nas w Polsce zostanie.
 • @dalmichal 11:13:11
  Czyli lepiej jak najszybciej wszystko wydobyć i zużyć, bo i tak przyjdzie obcy kapitał i nam wszystko zabierze - przynajmniej jasno postawione stanowisko. Naszymi dziećmi i wnukami możemy się w ogóle nie przejmować bo one i tak są już stracone.
 • @programista 08:19:59
  Jestem ciekaw, gdzie zatrudniają idiotów jako programistów?
 • @programista 11:28:24
  napisałem 09:40:02 coś innego ,ale jeżeli nie możesz zrozumieć to trudno
 • @Rzeczpospolita 11:51:53
  Pochlebia mi, że szanowny Pan musi się uciekać do takiej argumentacji.
 • @dalmichal 11:56:03
  Skąd w takim razie obawa o przejęcie przez obcy kapitał, którą szanowny Pan wyraził o 11:13:11?
 • Żydo-władza IIIRP realizuje likwidację górnictwa w interesie Międzynarodowego Żyda
  Likwidacja górnictwa, a więc eliminacja bazy surowcowej dla energetyki ma dwa aspekty, europejski i polski:
  europejski: to narzucona przez żydowska finansjerę USA polityka osłabiania gospodarki UE, a więc i energetyki europejskiej (RP jest w UE) - tu Żyd z USA popełnia błąd, ponieważ pcha Europę do ściślejszej współpracy z Rosją, którą chce zniszczyć,
  polski: ponad 200 letnie dążenie żydowskiej finansjery do osłabiania Państwa Polskiego i w efekcie do jego likwidacji.

  Żydo-władza wykorzystuje ekonomię do niszczenia, a nie rozwoju kraju

  1. Ponad 95% energii elektrycznej w Polsce wytwarza się ze spalania węgla. Energetyka jest bardzo dochodowa. Ok. 55% znajduje się w rękach żydo-IIIRP (mają tam żerowisko przeważnie żydowskie rady nadzorcze), reszta należy do zagranicznych koncernów z kapitałem – jakim? – no oczywiście międzynarodowym.
  A zatem, jak to jest możliwe, że górnictwo dostarczające węgiel do elektrowni jest niedochodowe, a elektrownie i dystrybutorzy węgla osiągają ogromne zyski?

  2. Załóżmy jednak, że w żydo-IIIRP nie opłaci się wydobywać węgla (żydo-władza wzorem swych pobratymców chce żyć tylko z pośrednictwa i żyje, ale naród tak funkcjonować nie może), że zagraniczny węgiel jest znacznie tańszy – to słuszność tylko pozorna.
  Jeśli kupimy węgiel w innych państwach, to wyprowadzimy z kraju pieniądze i nie zapłacimy górnikom oraz pracownikom powiązanym z górnictwem. Wszyscy oni nie będą mogli kupić żadnych dóbr, nie zapłacą podatków, trzeba będzie wypłacać im zasiłki.
  Spytajmy, więc ekspertów żydo-władzy, czy będzie to miało pozytywny ekonomiczny sens dla gospodarki żydo-IIIRP?

  3. Dystrybucją węgla w Polsce zajmują się podmioty nie związane z kopalniami. Cena węgla na tzw. skupie jest niemal o 100% wyższa od ceny urzędowej, po jakiej może go sprzedawać kopalnia.
  Ciekawie wypadłaby analiza: w czyich rękach znajduje się dystrybucja węgla w Polsce?
 • Wszyscy
  I jeszcze jeden argument wynikający z poddaństwa PO-PSL dyktatowi UE. Tak jak wspomniałem rząd PO-PSL nie dba o Polskę i polski przemysł. Co innego taka A. Merkel. "W 2007 roku Unia Europejska wydała rozporządzenie, aby subwencje państwowe dla kopalni węgla kamiennego w całej Unii były wypłacane tylko do 2014 roku i tylko dla tych kopalni, które do tego okresu zdecydują się na całkowicie zakończenie wydobycie. Angela Merkel wówczas skrytykowała propozycję Komisji Europejskiej i przy zadowoleniu niemieckich związków zawodowych wywalczyła dla swoich górników kilka dodatkowych lat spokoju" (1) (na razie do końca roku 2018, ale sądzę, że wywalczy jeszcze więcej)...

  (1) http://niezalezna.pl/63172-niemcy-wspieraja-swoje-kopalnie-miliardami-euro-rzad-kopacz-nasze-chce-zamykac
 • @krzysztofjaw 13:29:15
  Czy naprawdę sami nie jesteśmy w stanie nawet stwierdzić, czy wspieranie kopalń z podatków jest dla całego narodu pożyteczne czy nie, ale musimy zawsze uważać iż ci z zagranicy wiedzą lepiej?
  Czy pozostaje nam tylko pytanie kto z zagranicy ma rację - czy UE czy A.Merkel?
  Moim zdaniem taka właśnie postawa, postawa niewiary we własny osąd, jest największym symptomem poddaństwa.
 • @krzysztofjaw 23:11:21
  6 tysięcy, czy o wiele mniej? Ile tak naprawdę zarabiają górnicy http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/6-tysiecy-czy-o-wiele-mniej-ile-tak-naprawde-zarabiaja-gornicy,505988.html
 • @krzysztofjaw 23:26:01
  Ja myślę, że Pan Duda prześle tym parlamentarzystom ze Śląska kwiaty i podziękowania tym łatwiej bo zna ich adresy. Zresztą takimi kolejnymi głosowaniami, ba setkami głosowań, najczęściej z OBOWIĄZUJĄCĄ DYSCYPLINĄ KLUBOWĄ, rozebrano i zlikwidowano wszystko, aż teraz to już resztki chce się zlikwidować. Cały przemysł, w tym stocznie z przemysłem około stoczniowym, włókiennictwem, energetyką, 70 procent kopalń, itd ,itd.. Podniesiono wiek emerytalny do 67 lat, pozbawiono opieki zdrowotnej, likwiduje się szkolnictwo. Podniesiono podatki. Wygnało się miliony ludzi za chlebem w obce kraje, zapomniało się o Polakach na wschodzie a to co teraz się robi ściągając grupę ludzi z Donbasu wyselekcjonowaną wg. tajemniczego klucza to dopiero się okaże kogo to.

  Zapomniano o ludobójstwie Polaków w Sovietach 1937- 38.
  Zapomniano o ludobójstwie Polaków w czasie II WŚ.
  Zapomniano o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców dokonanym na kresach wschodnich.
  Zapomniano zdradzie mniejszości narodowych w czasie II WŚ i zamordowaniu nie zliczonej ilości Polaków.
  Tajemnicą objęte są sprawy Obozu KL Warschau jak i morderstw w latach 1944 – do co najmniej 1960 r nie mówiąc już o sprawcach.

  itd ….itd Cytat: Parlamentarzyści są głęboko wzburzeni wypowiedzią Piotra Dudy.
  Jacy tam parlamentarzyści. To banda antypolaków, zdrajców, złodziei i kłamców reprezentujących nie interesy Narodu Polskiego a jego wrogów. Ludzie w większości są głupi i mają „krótką” pamięć, a na dodatek przyjmują czyjeś poglądy za swoje nie widząc problemów z perspektywy orła a polnej myszy siedzącej pod miedzą. Każdy człowiek ma prawo do godnego życia i w prawym humanitarnym państwie takie życie ma. Ma pracę a przez to i środki do życia, gdyż dzięki swoim talentom wykonuje pracę, która jest użyteczna w społeczności, w której żyje. Ta prawda jest znana od tysięcy lat.

  Konfusjusz chiński filozof żyjący 551-479 BC powiedział:
  Cytat: Przyzwoitość ważniejsza od zysku.
  Brakiem odwagi (nikczemnością) jest wiedzieć, co prawe i tego nie czynić.
  W państwie rządzonym dobrze – wstyd być biednym; w państwie rządzonym źle – jest hańbą być bogatym.
  To co robi banda okupantów od tzw. „upadku komunizmu” w Polsce to każdy myślący dobrze wie. Oni tylko zmienili szyldy nad swoimi łbami i z komunistów stali się „demokratami”, „socjaldemokratami”, „socjalistami”, „liberałami” a raczej libertynami, etc. W mojej opinii tych wszystkich, którzy należeli do PZPR od sekretarza POP wzwyż, do UD, UW, KLD, SLD, PO, oficerów „Wojska Polskiego”, MO, ZOMO, ROMO, etc – bo to są ci sami ludzie – należy za zdradę ideałów socjalizmu i komunizmu, za zdradę dbania o interesy ludu pracującego miast i wsi tj. prawa, które sami stworzyli narzucając jarzmo niewoli na Naród Polski skazać na karę śmierci, przepadku mienia w całości, a ich rodziny oddać Putinowi, aby w kamieniołomach pracowali na swoje utrzymanie na tzw. wolnym rynku, aby zarobili za jedzenie ze swojego urobku, a jak nie zarobią to niech nie jedzą. Przecież oni zdradzili nie tylko Naród Polski ale i przysięgę, że będą wierni Związkowi Radzieckiemu – Rosji – i armii czerwonej. Oni wówczas głosili hasło, że socjalizmu broni się jak niepodległości. Oni teraz chcą takiego kapitalizmu w Polsce, gdzie wszystko rozgrabili i wyprzedali za łapówki wysługując się żydostwu nienawidzącemu chrześcijaństwa i Polski. Oni zbrodnię, grabież i kłamstwo mają we krwi i ciągle to robią. Oni ustalają prawo takie jak ustalał Hitler, Stalin, Pol Pot i podobni zbrodniarze owładnięci swoją szalona wizją własnych wyobrażeń o świecie i społeczeństwie. Polska jest państwem faszystowskim, gdzie rządzi zdrajca, złodziej i kurwa. Jak słyszę tu wypowiedzi, że Duda złamał prawo, że bezczelny to człowiek się zastanawia komu oni służą – ci agenci wpływu. Tę mafię PO/SLD/PSL należy powstrzymać przed wyprzedażą i zniszczeniem resztek tego co jest w polskich rękach – kopalń, lasów, etc. Ludzie myślą, że jak wszystko wyprzedadzą to będą wolni – to jest głupota. Każdy jest albo producentem, albo konsumentem, a konsumentem jest tak długo jak długo ma pieniądze w banku, który należy przeważnie do złodziei albo żydowskich albo lewackich. Tylko producenci przetrwają, gdyż oni tworzą to co jest potrzebne ludziom. Ci co niszczą środki produkcji i je wyprzedają są ZBRODNIARZAMI skazującymi Naród (społeczność) na pewną śmierć i za to im kula w łeb. Administracja przez ostatnie 25 rozrosła się w Polsce ponad czterokrotnie i to w czasie komputeryzacji. Za PRL i czasu liczydeł, kalkulatorków było ich niecałe 170 tys, obecnie przy powszechnej komputeryzacji ok. 900 tys!!! Powinno się zwolnić około 80% urzędników tych pasożytów co nic nie robią oprócz przekładania papierów i robienia kłamliwych statystyk pod zlecenia rządzącej mafii w/g której jest w Polsce wspaniale – a Naród Polski wymiera w zastraszającym tempie. Ludzie nie widzą, że idą na rzeź. Ratujcie się bo nikt za was tego nie zrobi – nie uratuje was jeśli sami tego nie zrobicie.
 • @krzysztofjaw
  Delikatnie nas rozbrajają likwidując ostatnie Polskie zakłady pracy. Celem jest zaatakowanie ostatniej ważnej grupy zawodowej, której boją się rządzący w Polsce. Wcześniej podobny scenariusz zrealizowano m.in w stosunku do polskich stoczniowców. Zniszczono polskie stocznie, zyskali na tym Niemcy, którzy swoich stoczni nie zlikwidowali i mają bezrobocie 4%. Jeżeli nie będzie większej solidarności między Polakami zostaną rozebrani „bez butów”. W ostatniej kolejności dobiorą się do polskich lasów i ziemi. Niedawno nie przeszła zmiana konstytucji w sprawie prywatyzacji lasów bardzo niewielką liczbą głosów. Ludzie patrzcie dogłębniej, a nie powierzchownie. Tak przez lata stopniowo rządzące marionetki wprowadzają dyktat pracy. Robią wszystko w tym kierunku żebyśmy nie mieli możliwości zjednoczyć się do walki o nasze prawa jak pracownicze tak i w ogóle ludzkie. Na zachodzie ludzie walczą o swoje i dlatego ich poziom życie nigdy nie spadnie poniżej, a jedynie może tylko wzrosnąć. My natomiast jesteśmy ogłupiani przez zainteresowane grupy władzy,co przyjmujemy z zadowoleniem łykając ich formę przekazu wygodną jak najbardziej dla siebie ( panów tego świata ). Awantura o kopalnie , moim zdaniem ma drugie dno . Właśnie słucham wypowiedzi w-ce ministra gospodarki Tomczykiewicza . Ten geniusz powiedział ,że zwolnieni górnicy znajdą pracę bo będzie powołana nowa KOMPANIA WĘGLOWA i nowe spółki .Efekt będzie taki : kopalnie upadną , ulegną likwidacji i zostaną sprzedane „nabywcom ” za grosze . Nowi właściciele zostaną zwolnieni z różnych podatków ,które obecne kopalnie muszą płacić, będą zarabiały i wywoziły kapitał do rajów podatkowych. Zyskiem dla rządu będzie likwidacja pokaźnej grupy zawodowej z którą musi się liczyć w swych szkodniczych poczynaniach. Jak powstał Katowicki Holding Węglowy to zrzeszał 11 kopalń i w jego siedzibie pracowało niewiele osób za nienadzwyczajne pieniądze. Teraz w holdingu są 4 kopalnie a w zarządzie jest zatrudnionych 10-krotnie więcej osób za b. duże pieniądze. Tak samo jest w pozostałych dwóch spółkach węglowych. Jeszcze jedno. W górnictwie zawsze były wydawane decyzje skutkujące miliardowymi niegospodarnościami. Jak choćby budowa i likwidacja kopalń: Żory, Morcinek, Czeczott. W poszczególnych kopalniach nie zliczyć miliardowych/milionowych inwestycji nigdy nie zamortyzowanych. Jednakże nigdy nie było choćby jednego przypadku rozliczenia kogokolwiek i pociągnięcia do odpowiedzialności. Wnioski proszę sobie wyciągnąć.
 • @Rzeczpospolita 12:05:46
  Ewa Kopacz udaje zaskoczoną: „Dlaczego my mówimy o zamknięciu kopalni?” Ano dlatego, że tak mówi ustawa, którą przygotowaliście w rządzie! http://wpolityce.pl/polityka/229681-ewa-kopacz-udaje-zaskoczona-dlaczego-my-mowimy-o-zamknieciu-kopalni-ano-dlatego-ze-tak-mowi-ustawa-ktora-przygotowaliscie-w-rzadzie
 • @krzysztofjaw 13:29:15
  Piotr Duda do górników: Będziemy walczyć do końca! Nie zostawimy Was! Podjęliśmy decyzję, że sprawa walki o kopalnie to nie jest już sprawa lokalna, ale sprawa Solidarności w całej Polsce i o nią będziemy walczyć
  — powiedział szef „Solidarności” Piotr Duda do górników protestujących przed kopalnią „Brzeszcze”. W tym samym czasie trwa protest górników i mieszkańców Bytomia, którzy wyszli na ulice w obronie KWK Bobrek-Centrum. W manifestacji przy dźwiękach orkiestry górniczej biorą udział także m.in. sportowcy, kibice, nauczyciele, taksówkarze, a nawet zakłady pogrzebowe.>>> http://wpolityce.pl/polityka/229669-piotr-duda-do-gornikow-bedziemy-walczyc-do-konca-nie-zostawimy-was >>> Wygląda na to, że kryterium uliczne blisko. Czy to dobrze, ale prawdopodobnie nie ma innej rady i drogi. Ta banda oszustów zwana Platformą nie ustąpi bowiem siły stojące za nią na to nie pozwolą. „Parlamentarzyści” – czytaj zdrajcy, złodzieje i kłamcy – uważają, że głupi motłoch ma robić to co oni każą robić według ich zarządzeń, ich widzi mi się – róbta co chceta. Oni nie chcą przyjąć do wiadomości, że są w parlamencie po to aby stać na straży interesów społeczności, która ich wybrała. Po prostu ci w parlamencie to głupi sprzedajny, złodziejski motłoch. To widać po ich owocach co zrobili dla Narodu Polskiego przez ostatnie 25 lat.
 • @krzysztofjaw 13:29:15
  Kopacz zamyka kopalnie, a Niemcy subwencjonują wydobycie węgla miliardami euro. I bronią swoich górników!!!!!!(JAK I SWE STOCZNIE!!!!które w Polsce ryży żydoszwab na ich polecenie zlikwidował z Cegielskim, Radmorem, Hutą Zgoda, etc..) Kiedy rząd Ewy Kopacz chce zamykać polskie kopalnie, Niemcy subwencjonują wydobycie węgla kwotą sięgającą prawie 1,5 miliarda euro rocznie. Przez ostatnią dekadę niemieckie kopalnie węgla kamiennego otrzymywały od państwa rocznie od 1,5 do 2 mld euro. W sumie niemiecki rząd finansował sektor energetyczny dopłatami w wysokości 11,2 mld euro rocznie. I choć w Niemczech w roku 2013 największy udział w produkcji krajowej energii miała ropa naftowa, to tuż za nią znalazł się węgiel kamienny i brunatny. Dopiero na kolejnym miejscu był gaz ziemny i tzw. odnawialne źródła – informuje portal „Niezalezna.pl”. całość tu: http://wpolityce.pl/gospodarka/229673-kopacz-zamyka-kopalnie-a-niemcy-subwencjonuja-wydobycie-wegla-miliardami-euro-i-bronia-swoich-gornikow Do 2022 mają zamknąć wszystkie swoje ”atomówki” a przecież nie zastąpią ich drogim prądem z wiatraków. To jest odpowiedź dlaczego chcą budować nową kopalnię w Polsce!!!!
 • @krzysztofjaw 13:29:15
  Duda i związkowcy mają rację!!!! „Macie państwo niezły tupet!” Miłoszewski do prezydenta i minister kultury na gali paszportów „Polityki” http://wpolityce.pl/kultura/229582-zamiast-poklepywania-po-plecach-macie-panstwo-niezly-tupet-miloszewski-do-prezydenta-i-minister-kultury-na-gali-paszportow-polityki – Jakich zacnych gości??? Zwykła żulerka w garniturach z półanalfabetą na czele. Panie Miłoszewski, w Polsce to nie działa, bo w Polsce władza (wszelka) nie honoru!!! Zwłaszcza W (PO) LSCE WŁADZA NIE MA HONORU!!! Honoru nie ma zarówno Komorowski jak i Sikorski, który wydawał bez skrupułów pieniądze podatników na swój prywatny samochód i kolacyjki; tak samo jak nie ma honoru Nowak-zegarmistrz i kandydat na prezydenta Olsztyna – zboczeniec Małkowski. Tym ludziom naplujesz w twarz, to powiedzą, że pada deszcz! Co jest dobre na tę władzę? Knesejm, Knesenat, POsłów, Senatorów? NEOFASZYZM i pałki!!!
 • @Kula Lis 62 21:37:46
  Podzielam Pańskie emocjonalne argumenty. Też nieraz tak mam, że tak naprawdę wygnałbym zdrajców Polski, anty-Polaków na Madagaskar lub do Amazonii. W tej ostatniej podobno żyją jeszcze plemiona kanibali... :).

  A tak na poważnie. Potrzeba nam nowych elit, które przedstawią Polakom prawdę o stanie dzisiejszej Rzeczpospolitej i możiwych drogach jej odbudowy. Te elity winny być propolskie nie obawiające się jakichś wydumanych zarzutów antysemickich i anty-unijno-europejskich. Polska... to słowo, które winno im towarzyszyć w dzień i w nocy.
  Pozdrawiam serdecznie
 • @Kula Lis 62 21:40:58
  Ponownie muszę się z Panem zgodzić. Górnictwo to ostatnia ostoja ewentualnego pracowniczego buntu przeciw władzy. Chcą się pozbyć prawdziwych górników a na ich miejsce wykreować podwładnych górniczych niewolników. Tak robią od 25 lat i dlatego Polska stała się krajem niewolników, którzy nie są w stanie zawalczyć o swoje prawa. Tak naprawdę nie rozumieja sytuacji w Polsce mieszkańcy zachodniej Europy. Dla nich to, że Polska jest w UE świadczy, że są w niej zachowywane jakies standardy państwa demokratycznego i występuje szacunek wobec mieszkańców. Nic z tych rzeczy. W Polsce władza jest totalitarna a nas - Polaków ma w "czterech literach". Nie chcę być za ostry, ale to że mają nas w "d--pie" świadczy jedynie o tym, że państwem polskim nie zarządzają ani nie władają Polacy a grupy nam etnicznie obce, ze szczególnym wskazaniem na syjonistyczne... które od wieków są de facto anty-Polskie. I tyle... do rozwagi...
  Pozdrawiam
 • Sabotaż
  Tusk to porządny chłop - zostawił kopaczce trochę do przehandlowania w ramach zdobywania stołka w Brukseli. Niedobrze się robi.
 • @Reinert 20:50:41
  Zgadzam się znakomity artykuł. Porządnie napisany i znakomicie udokumentowany.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY

więcej