Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Nowy rząd - no i się "urodził"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wedle zapowiedzi PiS ma to być rząd na następne trzy lata, rząd sprawniejszy i mogący "stawić czoła" ogromnym wewnętrznym i zewnętrznym wyzwaniom, które czekają Polskę w najbliższych latach. Czy tak będzie to zobaczymy.

 Po kilku tygodniach podgrzewania niepotrzebnych emocji i po wielu perturbacjach wewnątrz koalicji ZP, "urodził" nam się nowy-stary rząd w składzie:

 
1/ Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów
2/ Jarosław Kaczyński – Wiceprezes Rady Ministrów
3/ Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
4/ Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii
5/ Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych
6/ Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
7/ Tadeusz Kościński - Minister Finansów i Funduszy
8/ Michał Kurtyka - Klimatu i Środowiska
9/ Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury
10/ Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej
11/ Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
12/ Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
13/ Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości
14/ Mariusz Kamiński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
15/ Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych
16/ Adam Niedzielski – Minister Zdrowia
17/ Michał Dworczyk – Minister-Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
18/ Łukasz Schreiber – Minister-Członek Rady Ministrów
19/ Konrad Szymański – Minister do spraw Unii Europejskiej
20/ Michał Cieślak – Minister-Członek Rady Ministrów
21/ Przedstawiciel Solidarnej Polski - Minister-Członek Rady Ministrów (nazwisko zostanie przedstawione w późniejszym terminie).
 
Wedle zapowiedzi PiS ma to być rząd na następne trzy lata, rząd sprawniejszy i mogący "stawić czoła" ogromnym wewnętrznym i zewnętrznym wyzwaniom, które czekają Polskę w najbliższych latach. Czy tak będzie to zobaczymy. 
 
Bo tak naprawdę wszystko zależy od tego, kto wygra wybory prezydenckie w USA. Jeżeli D. Trump to nowy rząd sobie jakoś poradzi, gdy zaś kandydat Demokratów to będzie miał dużo gorzej. Nasili się bowiem atak na Polskę za strony UE i prezydencji Niemiec wspierany przez rodzimych Targowiczan a bez wsparcia USA powstrzymanie tego ataku będzie bardzo trudne. Czy nowy rząd jest przygotowany na jego odparcie a w szczególności czy jest w stanie razem z sojusznikami zapobiec powiązaniu funduszy pomocowych z wyimaginowaną europejską "praworządnością"? 
 
Wejście do struktur władzy wykonawczej J. Kaczyńskiego może wpłynąć bardzo różnie na funkcjonowanie rządu. Z jednej strony być może będzie skutecznym arbitrem pomiędzy ścierającymi się stronami, ale też z drugiej strony może paraliżować bieżące jego funkcjonowanie. Bowiem jako naczelnik państwa był dotychczas decyzyjnym obserwatorem naszej sceny politycznej a teraz ma bezpośrednio nadzorować ministerstwa, które są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i naszych reform i tym samym rola samych ministrów stanie się ograniczona. Czy nie będzie to tworzyło dodatkowych i niepotrzebnych tarć wewnątrz rządu a szczególnie pomiędzy J. Kaczyńskim a ministrem Z. Ziobro? A czy hipotetycznie nie można spodziewa się tarć na linii premier - nadpremier? Ponadto niezrozumiałym jest dlaczego Z. Ziobro nie ma teki wicepremiera podczas, gdy J. Gowin taką wynegocjował?
 
No i J. Gowin. To człowiek, który tak naprawdę o niczym nie ma pojęcia a już szczególnie o sprawach gospodarczych, za które ma teraz odpowiadać. Poza tym już bywał nielojalny i wedle mnie w ogóle nie powinien zasiadać w rządzie ZP. Jeżeli już to winien dzierżyć jakieś ministerstwo bez teki i w żadnym wypadku nie powinien być wicepremierem. Jeszcze co niektórzy zatęsknią za J. Emilewicz, która zapewne liczyła na utrzymanie swojej posady - stąd jej wyjście z Porozumienia.
 
Bardzo niedobrze się stało, iż ministrem rolnictwa i rozwoju wsi przestał być J. K. Ardanowski. Był najlepszym ministrem rolnictwa od 1989 roku i wieś mu ufała. Zastąpi go nikomu tak naprawdę nieznany G. Puda i na dziś wątpię czy sobie poradzi na tym trudnym stanowisku. A trzeba przypomnieć, że to dzięki wsi wybory wygrała zarówno ZP, jak i wygrał prezydent A. Duda. Szkoda, że w nowym rozdaniu promuje się człowieka, który na wstępie budzi - jako sprawozdawca "ustawy futerkowej" - tyle niejasności w środowisku wiejskim.  
 
Jasnym punktem - też wedle minie- jest P. Czarnek jako minister edukacji i nauki. To wyrazisty polityk o zdecydowanym chrześcijańskim światopoglądzie. Pokładam w nim duże nadzieje na uzdrowienie polskiej edukacji i nauki, szczególnie w obszarze szkolnictwa wyższego, z którym nie poradził sobie J. Gowin. 
 
Obok łączenia nastąpią też zmiany w zakresie odpowiedzialności poszczególnych ministerstw za określone dziedziny, w tym leśnictwa i łowiectwa, ale mam nadzieję, że są to zmiany przemyślane i nie będą źródłem przyszłych konfliktów, tym bardziej, że prawdopodobnie akurat łowiectwo i leśnictwo przypadnie Solidarnej Polsce, która będzie w stanie zablokować ewentualne zakusy prywatyzacji polskich lasów.   
 
Czy ten rząd okaże się naprawdę silnym i radzącym sobie z wszelkimi przeciwnościami? Czy będziemy go wspominać dobrze? Czy przyczyni się do wzrostu dobrobytu nas wszystkich? Te pytania zostawiam otwarte a na dziś - mimo, że mam wiele wątpliwości - daję mu kredyt zaufania. Obym się nie pomylił i ten "noworodek" oby okazał się wart tego kredytu.  
 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Bo tak naprawdę wszystko zależy od tego, kto wygra wybory prezydenckie w USA."

  A plam na Słońcu nie uwzględniłeś?
  Co ma USA do rządu ZP?
  Czyżby haki?
  "Kelnerzy" nagrali?

  "Czy ten rząd okaże się naprawdę silnym i radzącym sobie z wszelkimi przeciwnościami? Czy będziemy go wspominać dobrze?"

  Przecież utworzy go ZP umoczona w Majdan, IPN, 447, w kowid i mącenie na Białorusi. Pytanie jest więc na poziomie kretyna. Moja ocena wpisu jest zatem adekwatna: pała.

  Zawzięcie pozdrawiam.
 • a wojna to przed wyborami, czy zaraz po?
  We wszystkich państwach świata trwają gorączkowe przygotowania do wojny.

  Stąd posada dla Jarka, aby trzymał rękę na pulsie.
 • Zorganizowana grupa przestępcza.
  Wszystko w tym temacie.
 • @Jasiek 18:42:19
  Autor po prostu przyznał to co my wiemy. Że PiSiory są tak ograniczone, że robią Amerykanom laskę, ale nie wszystkim. Tylko tym od Trumpa. Oni nie postawili właściwie na USA, tylko na jedną frakcję w tym państwie.A to już wyjątkowo prostackie. I autor przyznał, że PiSiory są gorsi od Targowiczan. Że będą mieli problemy gdy Trump przegrałw ybory. Że są od tego uzależnieni, bo w swojej głupocie postawili na jedną tylko opcję. Im "kury szczać prowadzać..".
 • @Jasiek 18:42:19
  Minister SZ to dobry wybór.W latach 80-tych był na stypendiach w RFN i Usa. Pasuje do tej ferajny głupków i zdrajców.
 • @Wican 20:55:55
  Ale nie bardzo pasuje stojacy obok pana premiera krasnoludek na krzywych nogach...
 • @morgan 22:12:44
  Mały "Napoleon" bedzie wydawał polecenia swojemu formalnemu szefowi.
  Będzie jak w bandzie Daltonów z bajki. Najmniejszy dowodzi
 • @Wican 20:55:55
  Najfajniejszy jest nowy ambasador RFN w Polsce. Ten, którego tate do końca był przy Adolfie w bunkrze w 45 roku.
  Oczywiście przed podjęciem placówki w nasxym cudnym raju był jakąś szychą w BND. To się nazywają KADRY!!!
 • @zbig71 23:50:15
  A ja się nie dziwię, facet i jego rząd wiedzą czego chcą, "złotych pociągów" do odkrycia w Polsce trochę jeszcze zostało ... a i konfidentów też trzeba pilnować i ciągle mobilizować.
 • @provincjał 08:18:00
  Ja też się nie dxiwię. W końcu kto lepiej dopilnuje polaczków jak niemiecka bezpieka?
 • Autor
  ,,Jasnym punktem - też wedle minie- jest P. Czarnek jako minister edukacji i nauki. To wyrazisty polityk o zdecydowanym chrześcijańskim światopoglądzie. Pokładam w nim duże nadzieje na uzdrowienie polskiej edukacji i nauki, szczególnie w obszarze szkolnictwa wyższego, z którym nie poradził sobie J. Gowin.''
  Chyba za dużo wiary w polityków. Jaki on ma światopogląd to może wie jego żona. Politycy to urodzeni kłamcy. Najczęściej to co mówią i jak postępują jest determinowane ich interesami i karierą, i interesami ich partii. I jeszcze jedno. Mało ważne jest dla Polski kto zostanie prezydentem w USA, bo oni mają gdzieś takie republiki bananowe. Sprawami Polski to zajmuje się jakiś urzędas w CIA i ambasador (czego mieliśmy parę próbek).
 • @marek500 10:53:14
  O p. Czarnku napisał Konrad Rękas. To taki Palikot, tylko zamiast sztucznego penisa będzie miał różaniec ....niestety.
 • @zbig71 11:28:56
  Po systemie partyjnym jaki nam zafundowała ,,demokracja'' musimy się przyzwyczaić do takich polityków. Mierny ale wierny. Nawet jak taki ma własne zdanie i jakieś pomysły to i tak tego nie ujawni tylko będzie wygadywał największe głupoty byle były miłe jego panu (prezesowi, przewodniczącemu czy sekretarzowi - niepotrzebne skreślić). Historia zatoczyła koło. Znów mamy wielkiego brata i jego wojska, znów mamy system partyjny przypominający PZPR (tyle że teraz mamy dwie partie zmieniające się co jakiś czas przy żłobie), znów upartyjnione sądy, milicję, wojsko. Tylko patrzeć jak zwykli ludzie zaczną wstępować do partii bo będzie to ułatwiało życie. Sejm też osiąga minione standardy, bo czym jest tak zwana ,,dyscyplina partyjna'' w głosowaniu.
 • @marek500 12:04:23
  To prawda. Zresztą.miernych ale wiernych mamy całe zatrzésienie, nie dotyczy to tylko partii rządzącej. Mój kolega, co ma knajpę na Starym Mieście w Warszawie już kombinuje, jakby wkręcić się do pis.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej