Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

81 rocznica agresji Sowietów na Polskę!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Warto o tej dacie przypominać, bo znów dla wielu staje się niewygodna... choć stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej haniebnych dat w historii stosunków sowiecko-polskich.

 Dzisiaj kolejna, już 81 rocznica najbardziej tchórzliwego, barbarzyńskiego i chamskiego ataku na Polskę w całej jej historii.


17 września 1939 r., łamiąc traktaty międzynarodowe, w tym: obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Sowiecka wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym nazistowsko-komunistyczne ustalenia zawarte w tajnym protokole zawartego 23.08.1939 roku (i zmodyfikowanego we wrześniu) paktu Ribbentrop-Mołotow a właściwie Stalin-Hitler. Ta zbrodnicza i barbarzyńska napaść na broniącą się cały czas Polskę była niczym innym właśnie jak realizacją IV Rozbioru Polski dokonanego przez socjalistycznych, marksistowskich oraz nazistowskich, niemieckich nieprzyjaciół, od zawsze nienawidzących Polskę i Polaków. Sowieci tym samym "wbili nam nóż w plecy" i ostatecznie doprowadzili w kampanii wrześniowej do naszej tragicznej w skutkach klęski.

Nie był to atak przypadkowy a jego przygotowania Sowieci rozpoczęli zaraz po swojej klęsce w wojnie z Polską w 1920 roku a nawet wcześniej. Był po prostu realizacją zapowiedzi - wcale nie uważającego się za człowieka rosyjskiego a nawet gardzącego rodowitymi Rosjanami i dowiezionego na rewolucję ze Szwajcarii - W.I. Lenina: "Im silniejszą Polska będzie, tym bardziej nienawidzić jej będą Niemcy, a my potrafimy posługiwać się tą ich niezniszczalną nienawiścią. Przeciwko Polsce możemy zawsze zjednoczyć cały naród rosyjski i nawet sprzymierzyć się z Niemcami".

Po wojnie polsko - bolszewickiej z 1920 roku w Moskwie stało się jasne, że sami sowieccy bolszewicy nie są w stanie pokonać Polski i rozszerzyć swojego panowania na całą Europę. Potrzebna im zatem była nowa wielka wojna, której sojusznikiem mogły być jedynie upokorzone - w swoim mniemaniu - Traktatem Wersalskim Niemcy - tak samo nienawidzący Polski i niezgadzający się na jej istnienie jak Sowieci. Oba kraje łączyła wspólna historia i dokonanie rozbiorów Polski, oba kraje w latach 20-tych XX wieku były geopolitycznie alienowane...

16 kwietnia 1922 roku komisarz spraw zagranicznych Rosji Gieorgij Cziczerin i minister spraw zagranicznych Niemiec Walther Rathenau podpisali we włoskim Rapallo układ militarno - handlowy. Zmieniał on diametralnie sytuację zarówno Niemiec jak i Rosji. Inicjatorami podpisania owego układu byli Sowieci. Niemniej zarówno dla nich, jak dla Niemców był to układ idealny. Niemcom pozwalał ominąć obostrzenia Traktatu Wersalskiego i swobodnie szkolić oraz zbroić się militarnie na terenach sowieckich, dla Rosjan był niezbędny dla budowy swojego przemysłu zbrojeniowego i swojej gospodarki.

Punktem zwrotnym współpracy sowiecko-niemieckiej było objęcie w Niemczech władzy przez socjalistę i szefa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Adolfa Hitlera.  Program jego partii  oparty był - podobnie jak komunistów w Rosji Sowieckiej - na ideach K. Marksa i nie miał nic wspólnego z ówczesnym ruchem faszystowskim. Wielu nazistów wywodziło się z szeregów niemieckich komunistów. Sam Hitler uważał się za ucznia Stalina, choć obaj myśleli o sobie jako o wrogach konkurujących między sobą w dążeniu  do identycznego celu, jakim było wojenne opanowanie jak największej ilości narodów Europy a nawet świata.

Kulminacyjnym aktem owej współpracy było podpisanie wspomnianego paktu Ribbentrop-Mołotow. Warto zwrócić uwagę, że inicjatorem jego tajnego protokołu - m.in. likwidującego ostatecznie Polskę - był sam J. Stalin. W. I. Lenin to właśnie jego obwiniał za klęskę z 1920 roku. J. Stalin z tej nienawiści nie chciał nawet, aby Polska istniała jako jedna z republik sowieckich. Dlatego też już w 1938 roku  zlikwidował polską sekcję kominternu (jako przyszłego zalążka komunistycznego rządu w Polsce) a jej członków wymordował. Już wtedy chyba zdecydował, że Polska w żadnej formie nie będzie istniała, nawet jako kolejna republika ZSRR.

Zgodnie z zapisami owego paktu CCCP miała graniczyć z Rzeszą na Wiśle. Ten IV Rozbiór Polski  dawał Sowietom ponad połowę naszego kraju, razem z prawobrzeżną częścią Warszawy. Ponadto zapisy paktu dawały Stalinowi: Łotwę, Estonię, Finlandię i część Rumunii. Oczywiście też Niemcy zyskali: Sowieci przekazali im olbrzymią ilość surowców, w tym stali, paliw i zboża, niezbędnymi dla rozwoju niemieckiej armii. Niemcy ponadto przekazali Rosjanom plany swych najlepszych pancerników i czołgów. W myśl postanowień umowy niemieccy doradcy pomagali w sowieckich fabrykach wprowadzać nowe technologie a sami uczyli się od Sowietów, jak wykorzystywać więźniów obozów do pracy. Uzgodniono też ścisłą współpracę NKWD z niemieckim gestapo, zwłaszcza w zwalczaniu polskiego ruchu oporu.

Jedną z tragiczniejszych kart naszej historii jest fakt, że treść paktu Ribbentrop-Mołotow  i jego tajnego załącznika znana była aliantom tuż po jego podpisaniu. Nie przekazano go jednak Polsce! Można to oceniać jedynie w kategoriach zdrady Polski dokonanej przez jej sojuszników: Anglię i Francję. Gdyby Polacy znali zapisy tajnego protokołu inaczej wyglądałaby cała kampania wrześniowa i inaczej musielibyśmy zareagować na sowiecką agresję! Inaczej też musieliby zachować się alianci w obliczu żądania przez Polskę pomocy w czasie agresji przez dwa ludobójcze totalitaryzmy. A my czekaliśmy naiwnie na pomoc aliantów w dniu 3 września i później...

Mimo tego - po agresji Niemiec - Polska broniła się.  16 września 1939 sytuacja Niemiec była bardziej niż beznadziejna. Brakowało paliwa i pojawiały się problemy logistyczne. Luftwaffe musiała odwołać szereg lotów. Straty w sprzęcie zmotoryzowanym wynosiły połowę stanu. Polskie wojska postępowały według planu defensywnego przygotowanego przed wojną, trwała bitwa nad Bzurą, którą - gdyby nie sowiecka agresja - mogliśmy nawet wygrać i zmienić losy kampanii wrześniowej. A. Hitler wielokrotnie wzywał J. Stalina do wypełnienia ich umowy i ataku na Polskę. Nastąpiła ona 17 września, po zakończeniu w dniu 16 września na wschodzie japońsko-sowieckiej bitwy nad Chałchin – Goł. J. Stalin musiał - zanim zaatakuje Polskę -  mieć pewność, że nie będzie walczył na "dwóch frontach", co charakteryzowało poczynania Niemców.

Należy też  wskazać, że Francja i Anglia zdecydowały 12 września 1939 roku (podczas konferencji w Abbeville) o nie udzieleniu przez nich zbrojnej pomocy  Polsce w walce z Niemcami. Była to ich ostateczna zdrada, o której też wiedział J. Stalin i jego wówczas przyjaciel w walce A. Hitler.  Ci zdrajcy jeszcze okłamali Polskę, że uderzą właśnie 17 września.

Pod koniec dnia 16 września do oddziałów sowieckich zgromadzonych w strefie przygranicznej dotarł tajny rozkaz K. Woroszyłowa nr 16634 o treści: "Uderzać o świcie siedemnastego", czyli od samego początku wojny Sowieci byli gotowi do uderzenia...

Jakże wtedy pomiędzy 3 a 6 rano Józef Stalin musiał być zadowolony. Czekał tyle dni, bo aż 17 od momentu kiedy jego serdeczny, socjalistyczny przyjaciel Adolf Hitler napadł równie barbarzyńsko na Polskę - tego "koszmarnego bękarta Traktatu Wersalskiego" jak określał to jego przecież ukochany minister Wiaczesław Mołotow (często można też spotkać łagodniejsze tłumaczenie tegoż cytatu - moim zdaniem łagodzone "na siłę": "poroniony płód traktatu wersalskiego").

Łącznie Sowieci skierowali do walki z "Polskimi Panami" prawie - według różnych źródeł - od 0,6 do 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów. W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 - 3 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 200 - 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 - 18 tys. oficerów (dane zróżnicowane: zależnie od źródła i sposobu kwalifikacji). Wielu z tych oficerów i i innych znamienitych Polaków zostało później - w roku 1940 - bestialsko zamordowanych na terenie Rosji Sowieckiej w jednej z największych zbrodni ludobójstwa, tzw: Zbrodni Katyńskiej. Na obchody jej 70 rocznicy leciał w kwietniu 2010 roku do Katynia śp. Lech Kaczyński i wielu patriotów, którzy w dzisiejszych czasach walczyli o polskość i naszą niepodległość. Trudno oprzeć się wrażeniu podobnego celu jaki przyświecał śmierci tych elit... z roku 1940 i 2010...

W czasie wojny z sowietami i po niej, w wyniku, agresji, deportacji, przesiedleń zginęło około 2 miliony Polaków...

Warto o tej dacie przypominać, bo znów dla wielu staje się niewygodna... choć stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej haniebnych dat w historii stosunków sowiecko-polskich.


Źródła informacji, z których korzystałem i które były inspiracją niniejszego tekstu:
http://krzysztofjaw.blogspot.com/2011/09/najgorszy-wrog-cham-i-tchorz-zadaje.html,
https://krzysztofjaw.blogspot.com/2013/05/pakt-ribbentrop-mootow-nadal-trwa.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polskę,
http://www.polskiedzieje.pl/pozostale-artykuly/agresja-zsrr-na-polske-17-wrzesnia-1939-roku.html,
http://www.1939.pl/bitwy/sowieci/agresja-zsrr-na-polske/index.html,
http://lju.nowyekran.pl/post/27006,17-wrzesnia-1939,
http://blogmedia24.pl/node/51913
http://krzysztofjaw.blogspot.com/2010/09/tak-to-juz-koniec-zyjemy-w-polszy-i.html,
http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/agresja-sowiecka-na-polske-17-ix-1939
 
 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • "Sowieci tym samym "wbili nam nóż w plecy" "
  po tym, jak zaprzyjaźnieni Niemcy wbili nam nóż w brzuch, i wypruli trzewia, bombardując ludność cywilną.

  Byliśmy silni w gębie, a ślina nie przyniosła nam na język nic mądrego. Zamiast bronić kraju wywieźliśmy złoto, aby było za co kupić dywizjon 303 i bronić Anglii, pokazując tak skutecznie wszystkim jak się lata, że nie musieliśmy już uczestniczyć w paradzie zwycięstwa.

  Sowieci swój błąd pod wpływem okoliczności naprawili. Założyli polską bratnią armię. Dzięki "braterstwu broni" po raz pierwszy od niemalże tysiąclecia uzyskaliśmy trwały pokój ze wschodem. Dwa pokolenia żyły w poczuciu bezpieczeństwa, stabilizacji życiowej.

  A potem się znudziliśmy i zapragnęliśmy żyć jak jankesi. To i mamy to, co za oceanem, bronione przez siepaczy przepiękne zagrody oligarchów, i zastępy biedoty na ulicach.

  Ale to poczucie wolności pozwala docenić kąsek lada jaki. Nieprawdaż?
 • Niemcy przegrywali.
  "Mimo tego - po agresji Niemiec - Polska broniła się. 16 września 1939 sytuacja Niemiec była bardziej niż beznadziejna. "

  Dotarcie Armii Czerwonej w rejon Lwowa i Wilna po 20 września, Niemców uratowało od strasznej klęski.

  http://polimaty.pl/wp-content/uploads/2016/09/Zrzut-ekranu-2016-09-10-o-11.41.19.png
 • @ Autor, All
  "Warto o tej dacie przypominać, bo znów dla wielu staje się niewygodna..."

  A dlaczego staje się niewygodna?
  Bo pisiackie, a w ogóle całe te postsolidarnościowe "elity" znów dają się judzić przeciwko Ruskim i Białorusinom (!!!). Komu? Mniej więcej tym samym co stali za Leninem i Hitlerem.

  Zatem warto przypominać, ale warto też nie być debilem-popyrgadłem - jak postsolidarnościowe "elyty" i ich rozmaite portalowe piewce...

  Pała.
 • @Pedant 10:29:37
  Dzięki za wstawkę - wiele mówi o stanie umysłu "organizatorów organizatorskiej funkcji prasy"

  Ukłony
 • Dziś pis-patyrjoci od 7 boleści mają swój wielki dzień.
  //stało się jasne, że sami sowieccy bolszewicy nie są w stanie pokonać Polski i rozszerzyć swojego panowania na całą Europę.//
  Nie wiem gdzie autor pobierał nauki ale to musiała być kiepska szkoła. Stalin nie miał zamiaru podbijać Europy, to był pomysł żyda Trockiego. Dlatego m.in Stalin go wykopał a potem ubił.

  //Inaczej też musieliby zachować się alianci w obliczu żądania przez Polskę pomocy//
  "Sojusznicy", zwłaszcza Anglia, tak czy siak by palcem nie ruszyła. Anglia bardzo chciała tej wojny.

  //16 września 1939 sytuacja Niemiec była bardziej niż beznadziejna. //

  No tak, udlawili się sanacyjnymi guzikami.
  Dalej nie chce mi się komentować tego bełkotu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:45:21
  "No tak, udlawili się sanacyjnymi guzikami.
  Dalej nie chce mi się komentować tego bełkotu."

  No jak to? ;-)
  Przecież wiadomo, że trzeba drażnić Ruskich, a potem się dziwować, że się w końcu wk.... Na tym polega pislamski i polszewicki debilizm ;-(

  Pozdro!
 • @ Autor
  "...choć stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej haniebnych dat w historii stosunków sowiecko-polskich."

  No to, żeby była jakaś nauka na przyszłość/teraźniejszość to jak traktować datę otwarcia Biełsatu?

  Czy jak Baćka namówi Wowę, żeby coś w końcu jebło w ten Biełsat, to też będzie to haniebna data jebnięcia? ;-DDD
  No, Autor, pomyśl ;-)
 • @Jasiek 11:50:25
  PiS i jego sekta traktują historię jak dziwkę, z którą można zrobić co się chce.
  Prawda jest taka, że Polska nie była przygotowana do jakiejkolwiek wojny. Sanacja skutecznie przejęła państwo i gospodarkę czyli zepsuła co się dało zepsuć. PiS idzie wytrwale ich drogą.
  Ciekawy artykuł:

  https://www-money-pl.cdn.ampproject.org/v/s/www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pilsudczycy-pilsudski-sanacja-stulecie,137,0,2420873.html?amp_js_v=a2&amp_gsa=1&amp=1&usqp=mq331AQFKAGwASA%3D#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&aoh=16003369707342&amp_tf=%C5%B9r%C3%B3d%C5%82o%3A%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.money.pl%2Fgospodarka%2Fwiadomosci%2Fartykul%2Fpilsudczycy-pilsudski-sanacja-stulecie%2C137%2C0%2C2420873.html
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:14:34
  Pislamisci już jednak przegonili sanacje - obce wojska sprowadzili...
  Tego nawet sanacja nie zrobiła.
  Ukłony
 • @Jasiek 12:37:56
  Qrvy i zdrajcy nami zarządzają.

  Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich palantów głosujących na PiS.
  Niech wam ziemia kiedyś ciężką będzie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:14:34
  Ciekawe, jak można godzić ze sobą z jednej strony krytykę sanacji za wprowadzanie etatyzmu, "Sanacja skutecznie przejęła państwo i gospodarkę czyli zepsuła co się dało zepsuć" i jednocześnie chwalić Białoruś za jeszcze większy etatyzm, bo dzięki temu "Białorusini są jeszcze właścicielami swojego przemysłu i ziemi".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:45:21
  ""Sojusznicy", zwłaszcza Anglia, tak czy siak by palcem nie ruszyła. Anglia bardzo chciała tej wojny"

  Jest bardziej przyziemny powód. Anglia nie miała silnej armii lądowej, a jej potężna flota na Bałtyku była bezużyteczna.

  Natomiast Francuzi mieli potężne wojsko i mogli uderzyć od zachodu.
 • @programista 13:08:47
  "jak można godzić ze sobą z jednej strony krytykę sanacji za wprowadzanie etatyzmu, "Sanacja skutecznie przejęła państwo i gospodarkę czyli zepsuła co się dało zepsuć" i jednocześnie chwalić Białoruś za jeszcze większy etatyzm"

  Z prostego powodu. Białoruski etatyzm działa i to dobrze.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:45:21
  Co kolejny tekst, to coraz więcej głupot autor pisze. Widać, że robienie doktoratu czyli podstaw ewentualnej kariery naukowej, wymaga pożegnania się z rozumem i z wiedzą.
 • @programista 13:08:47
  A ty też misjonarz? Dzisiejsza Białoruś jest swobodniejsza niz III RyPy.
 • @Pedant 13:18:07
  Podstawowym argumentem krytycznym dla etatyzmu sanacji był PKB per capita i jego mały wzrost. Dla Białorusi mamy podobne zjawisko, więc raczej błędne jest stwierdzenie że "Białoruski etatyzm działa i to dobrze".
 • @programista 13:32:43
  Na Białorusi jednak nie ma nędzy.
 • @programista 13:08:47
  Naprawdę nie widzisz różnicy?
 • Światowe
  dzieci diabła mordowały Polskę w odwecie za 1920 rok. Na skutek traumy - jaką owe dzieci przeżywały w wyniku zatrzymania wtedy malowania Europu na czerwono przez bolszewików - do mordowania Polski użyto i potęgi hitlerowskich Niemiec i potęgi stalinowskiej Rosji a później zwyrodniałej UPA. Wszystko to - pomimo podania ówczesnej Polski na tacy Hitlerowi a potem Stalinowi. Na tacy! Ponieważ V kolumny dzieci diabła rezydujące w poszczególnych krajach świata - w tym i tamtej Polski - zrobiły swoje.
  Wniosek?
  Dzieci diabła dalej kontynuują w Europie - więc i Polsce to - co zapoczątkowały wcześniej i Hitlerem i Stalinem - co widać , słychać i czuć! Oczywiście - dzieci owe - robią swoje już innymi metodami.
 • @programista 13:32:43
  PKB za Łukaszenki wzrosło 3x.
 • @Wican 13:33:30
  Jedni mówią że nie ma, drudzy że jest
  https://www.rp.pl/Gospodarka/180829261-Coraz-wiecej-biedy-na-Bialorusi.html
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:39:57
  Białoruś - od 1990 wzrost trochę ponad 2x:
  https://pl.tradingeconomics.com/belarus/gdp-per-capita

  Polska - od 1990 wzrost trochę ponad 3x:
  https://pl.tradingeconomics.com/poland/gdp-per-capita
 • @programista 13:41:32
  ja akurat bywałem na Białorusi i mam tam kilku znajomych. Polaków i Białorusinów. Żadni z nich Łukaszenkowcy, i żadna finansowa elita.Ale jakoś na wakacje ich stać.I na poziom życia nie narzekają.Mimo sankcji.
 • @programista 13:41:32
  Poza tym, co to za źródło? Dane Biełsatu?jaja sobie robisz? Romaszewska poza budżetów, to pewnie złotówki zarobić nie potrafi a tutaj się mądrzą?
 • @Wican 13:44:23
  Czy znajomość kilku rodzin białoruskich może być argumentem że biedy w ogóle nie ma na Białorusi?
 • @Wican 13:45:33
  Los Romaszewskiej identyczny jak większości Białorusinów - w kwestii zarabiania poza budżetówką.
 • @ Autor - 1*
  "Warto o tej dacie przypominać, bo znów dla wielu staje się niewygodna... choć stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej haniebnych dat w historii" - w historii Polski Panie Autorze.

  Wydarzenie pod tą datą pokazuje, do czego doprowadziły w Polsce rządy Żydo-sanacji i żydo-katolickiego Kościoła.
  Wydarzenie to ma tym większe znaczenie, ponieważ dzisiaj identyczną politykę w Polsce realizuje żydowski reżim PiS-dzielców i PO-paprańców.
  A Pan, Panie Autorze, należy do tych, który ten żydowski reżim PiS-dzielców popierają.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:45:21
  Prawdę powiedziawszy to nie rozumiem dlaczego akurat znów taką datę, która uderza bezpośrednio Moskwę tutaj na portalu "poniewiera" się historycznie zabierając jej sens. A sens jest taki, że Sowieci napadli na Polskę realizując pakt Hitler-Stalin (Ribbentrop-Mołotow). Był to cios w plecy i tego nie mozna negować w imię dzisiejszej "miłości" do Moskali.
  Pozdrawiam
 • @Wican 13:44:23
  No popatrz jak to niektórzy Ci na forum udowadaniają ,że się na wszystkim znają znają a Ty nie....mimo że znasz zwykłych Białorusinów
  Za to w odzyskanej "demokracji" mają się świetnie!!

  https://www.baltictimes.com/reducing_poverty_requires_paying_all_taxes__lithuanian_vice-minister_says/


  https://news.err.ee/992479/nearly-quarter-of-estonian-population-at-risk-of-poverty-in-2018

  http://www.baltic-course.com/eng/analytics/?doc=146586

  Ceny na Białorusi.
  https://pl.globalpetrolprices.com/Belarus/gasoline_prices/

  https://pl.globalpetrolprices.com/Belarus/

  https://www.cenynaswiecie.pl/ceny-na-bialorusi,24/
 • @trojanka 14:27:59
  https://www.facebook.com/simonicsjan/videos/1814514158688851/
  Młodzi Białorusini.
 • @krzysztofjaw 14:13:49
  Problem w tym, że PiS-dzielcy, PO-paprańcy i tacy jak Pan nie wyciągają z tego żadnych wniosków i historia może się powtórzyć.


  Polska według PiS, czy według PO ? -
  https://wps-neon24-pl.neon24.pl/post/144685,polska-wedlug-pis-czy-wedlug-po
 • @programista 13:49:35
  Na pewno jest to wiarygodniejsze od agentury pokroju Romaszewskiej. Bo ci ludzie nie żyja w prózni, tylko wśród ludzi Tak samo, jak mniejszość Polaków popierała Borys, ale to z niej zrobili lidera.
  Poza tym, bieda to rzecz względna. W USA jest pomad 50 000 bezdomnych żołnierzy. Dlaczego tam nikt nie interweniuje? I poważne konflikty rasowe.
 • *5 za samą odwagę poruszenia tematu
  Co napad ZSRR w 1939 roku ma wspólnego z dzisiejszą Białorusią to
  ja kochani blogerzy k..wa całkowicie nie rozumiem. Szkoda czasu na jakiekolwiek o napadzie sowietów na Polskie z wami refleksje i dyskusje.

  PS: bredzicie o międzywojennej, zniszczonej przez I wojnę oraz 123 letnią
  niewolę Polsce i jej wielkiej biedzie nie wspominając że w wolności trwała tylko 20 lat. Dzisiejsza wolna Polska umownie trwa już 30 lat. Przed rozpoczęciem zdobywania tej wolność mówiono że byliśmy gospodarczo na 10 miejscu w świecie. Większość przemysłu i co polskie rozsprzedano, zrobiono z siebie wasala i podporządkowano Usraelowi. Strącono na rzecz UE niepodległość. Teraz ci którzy żyją w tych 30 latach i na te sprawy mają wpływ śmią oskarżać ludzi z tamtej odbudowującej się ze zgliszcz Polski że niedobrze ją budowali? Tego co dzisiaj z krajem się wyprawia żadna "sanacja" nawet w potrójnej sile nie przebije. Wy nawet nie chcecie
  przyznać że w 1939 roku zaatakowali nas sowieci. To jest niepojęta paranoja i antypolska działalność. Nic dziwnego że kraj schodzi na psy.
 • @trojanka 14:27:59
  Ja tam już kilka lat nie byłem. Ale utrzymuje kontakty. A czasem niektórzy jadąc na wczasy, po drodze u mnie nocują. I żadna to elita. Nauczyciele, drobni przedsiębiorcy, pracownik fabryki i żołnierz. Nie żyją w próżni tylko wśród ludzi.
  Poza Mińskiem i Grodnem, bywałem tam w Świrze i w Baranowiczach. Kiedyś nawet przypadkiem wylądowałem tam na weselu. Wracaem z Wilna i byłem u kolegi w drodze powrotnej w Baranowiczach. On szedł na jakieś wesele. I jakoś ci co zaprosili jego, to mnie też zaprosili.Acz bez formalności. Uznali, ze jedna osoba róznicy nie robi. Koszulę i krawat tam se kupiłem a od kolegi pożyczyłem marynarkę. Spodnie jego na mnie nie wchodziły, to kupiłem tam jeszcze jakieś w miare schludne sztruksy
 • @krzysztofjaw 14:13:49
  To jednak sensu łapiesz. Ja wiem, że dla wyznawcy pisizmu, myślenie przyczynowo-skutkowe to stan chyba nieosiągalny. Ale mógłbyś jednak się wysilać. I ikogo nie uwiera data, tylko bzdury, którymi ją "opasałeś" Jakbyś w ogóle nie rozumiał rzeczywistości. Ale cóz, twój idol Kaczelnik to zwolennik Polin w służnbie gospodarki Niemiec i Izraela oraz amerykańskiej.
 • @Wican 14:46:05
  Żeby oceniać całość "dobrostanu danego narodu, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kondycję psychiczną, moralną narodu.Jakie wartości są chronione i pielęgnowane,jakie jest odnoszenie się do siebie nawzajem, do starszych ludzi.
  Nie byłam na Białorusi czasem cosik czytam o nich.
  Ale daje się zauważyć czystość, pracowitość i grzeczność.
  Idealni kandydaci na tanich roboli , sprzątaczki,dla UE i USA!!
  Idealne kandydatki , ładne Białorusinki/jak to Słowianki/na galerianki, i pracownice przydrożne.
  Idealny rynek dla dilerów dopalaczy i dilerów narkoli,oraz do spedalenia!!
  To niedobra jest że tam nie można latać po ulicach z ikoną przerobioną na narządy płciowe, ani ośmieszać religii.
  A nawet takich atrakcji tez nie ma!!milicja wleje po dupie i po sprawie, innych juz nie przychodzi do goopiego łba tarzać sie po ławkach.
  AAAAAle to niedobra jest!!

  https://www.wprost.pl/kraj/10364887/uprawiali-seks-na-lawce-nagranie-trafilo-do-sieci.html
  https://www.wprost.pl/kraj/10362480/seks-na-lawce-w-centrum-miasta-dzieki-filmom-policja-namierzyla-pare.html

  Bo trzeba naród zezombić, ściągnąć na dno moralne , zdrowotne i psychiczne , oraz materialne. Niech się wiesza młodzież i emeryci, wtedy jest OK.Niech piją , dopalają się, biją i zabijają.Niech ich życie to będzie smartfon i grzebanie w nim dniami i nocami.I skupianie się na sobie, na swoich potrzebach, na swoich przyjemnościach.I koniecznie odciągnąć od wiary , religii!róbta co chceta!!
  I już was mamy.

  A tzw.Łopozycje" dzielimy na " zła opozycja" oraz "dobra opozycja".
  Zła jest w USA,UK,Polsce, Izraelu, Francji.
  Dobra jest na Białorusi,Rosji,Wenezueli, Syrii.
  Podobnie jak " nierówne"są zbrodnie na Polakach... są "użyteczne dla politycznego wykorzystania", oraz te o których należy milczeć.
  Milczeć , umniejszać poziom zbrodni /a nawet ścigać prawnie należy cudem ocalałych z Wołynia Polaków ,za wspomnienia i w ogóle mówienie o tej przerażającej traumie którą przeżyli/..... milczeć i deprecjonować należy o zbrodniach na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej, Bieszczadach i straszliwej masakrze Polaków ,należy także zabraniać pomników i nawet jednej linijki na tablicy pod Grobem NŻ w Wawie.... zarówno ofiarom jak i ich obrońcom,.
  Wieńce na Wołyniu składa się na miedzy przy polu pszenicy!bo grobów nie ma!Krzyż w miejscu gdzie ginęli.. ścięty i wyrzucony!!

  Taka to PRAWDA istnieje teraz!!niedobrze się robi od tego zakłamania i służalczości!!
 • A o wątku Rydza śmigłego który śmignął do Rumunii jakoś cicho .
  https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/309209984-Haniebna-ucieczka-marszalka-Rydza-Smiglego.html

  Czy Polska bez dowództwa naczelnego i bez władz naczelnych (uciekli z Polski) to jeszcze podmiot suwerenny czy już tylko terytorium niczyje ?

  "Historycy" jakoś cicho na ten temat...z naczelnym historykiem na etacie premiera na czele.
  Jak on zaliczył egzaminy z historii przy tak dziurawej pamięci ?
 • WPS
  A czemu to domorosły historyk @krzysztofjaw pomija antyrosyjski układ Piłsudskiego z Hitlerem nazwany deklaracją o niestosowaniu przemocy z 26 stycznia 1934 roku?
  Czemu to ZSRR miał nie działać pragmatycznie widząc kumanie się sanacyjnych kukiełek z Hitletem wspieranym przez anglosasko- żydowskich cynicznych drapieżców?
 • No tę biedną Polskę ,nie umiejąca się obronić atakowani zewsząd!
  https://www.vaterland.pl/slowacja_zapomniany_sojusznik_iii_rzeszy.html

  Dziś już niewielu pamięta, że 1 września obok wojsk niemieckich oraz sowieckich w agresji na Polskę brały udział wojska słowackie. Tak więc we wrześniu 1939 roku Polska nie walczyła z dwoma lecz z trzema agresorami. Niewielka armia słowacka wykazała się również niezwykłą odwagą na froncie wschodnim. Wypada tu wspomnieć o dywizjach górskich walczących na Kaukazie jak również o tym, że Słowacy osłaniali armię niemiecką podczas kampanii na Ukrainie w roku 1941. Pomagali również wojskom niemieckim w latach późniejszych.

  Na Słowacji szkolono również ododziały OUN, któe aktywnie uczestniczyły w napaści.

  Wojna Obronna 1939 r. kojarzy się przede wszystkim z agresją hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRS na Polskę. W istocie agresorów było więcej. Mniej znanym faktem jest udział w napaści sojusznika III Rzeszy – Słowacji, powstałej po rozpadzie Czechosłowacji w marcu 1939 r. Jeszcze inną sprawą jest udział w napaści formacji zbrojnych Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), która co prawda nie reprezentowała żadnego istniejącego wówczas państwa, ale działała bardzo aktywnie – chodziło tu zarówno o ataki grup dywersyjnych działających na tyłach wojsk polskich, jak i ukraińskie oddziały o de facto wojskowym charakterze, które wkroczyły do Polski ze Słowacji, na której terenie szkoliły się od dłuższego czasu.

  Natomiast rzadko nadmienianą sprawą jest udział Republiki Litwy w rozbiorze Polski.
  https://www.tysol.pl/a12694-28-pazdziernika-1939-r-%E2%80%93-wkroczenie-wojsk-litewskich-do-Wilna-Czesc-1-konflikt-o-Wilno-1918-39


  za tysol.pl
  28 października 1939 r., na mocy układu pomiędzy Józefem Stalinem i rządem Republiki Litwy Wilno i część Wileńszczyzny, zajęte przez Armię Czerwoną po 17 września 1939 r., przekazano Litwie. Od tego czasu do aneksji Litwy przez ZSRS w czerwcu 1940 r. tereny te znajdowały się pod faktyczną okupacją litewską, bez wypowiedzenia wojny Państwu Polskiemu.
 • @krzysztofjaw 14:13:49
  //Był to cios w plecy i tego nie mozna negować w imię dzisiejszej "miłości" do Moskali.//
  A ktoś neguje?
  Co do "miłości" to chyba masz rację. Nikt tak jak PiS nie realizuje polityki Rosji. Kryptomoskale?
  Sam fakt jest wystarczająco przykry i obrzydliwy, że nie trzeba go dodatkowo "upiększać". 1 września jakoś się tragiczną datą nie przejąłeś. Napisałeś tylko jaki to PiS niedobory bo musiał uznać na ambasadora Niemiec szpiega, potomka hitlerowskiego oficera. I nie opowiadaj głupot, że jesteś "krytyczny wobec PiS".
  Na szczęście ta banda zdrajców i sprzedawczyków nie będzie wiecznie rządzić i ułożymy sobie kiedyś normalne stosunki z sąsiadami.
 • @Oscar 16:01:44
  Zauważ, że wielu ważnych polityków PO PiS to właśnie "historycy".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:33:45
  Jak mogą skończyć "historycy" opisano poniżej.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020091713074221-europarlament-nie-uznaje-lukaszenki-prawowitym-prezydentem-bialorusi-sputnik/

  Po prostu jak UE się zdenerwuje to taka jak wygranej Łukaszenki nie uzna wygranej PISu... przyjmując że wygrała druga strona..
  Wyniki głosowanie nie mają dla UE żadnego znaczenia na tym etapie "demokracji".
  Podobnie zresztą będzie w USA ..żadna ze stron nie uzna wygranej drugiej strony..i też bez względu na wyniki głosowania.

  Teraz takie jaja o jakie od wieku oskarża się ruską komunę mają miejsce codziennie na tzw zachodzie zdominowanym przez wiadomą mafię która zresztą podobnie zdominowała ruską komunę..
  Objawy podobne (Orwellowskie) bo fundamenty "kulturowe" "przewodniej siły" (narodu wybranego) ..te same.
 • @trojanka 15:29:01
  jeśli ktoś mówi o dobrostanie narodu, to tym samym udowadnia, że odnosi się do tego narodu jak do bydła.
 • @interesariusz z PL 19:03:52
  Tak tak oczywiście, skoro tak się Pan czuje to już nic na to nie poradzę!!
  Języka polska być bardzo bogata!!
  https://dobryslownik.pl/slowo/dobrostan/131185/
 • autor
  Nieproszeni przyszli, gwałtem wszystko brali, honoru nie wzięli, bo go nie znali.
  17 września 1939 - cios w plecy.
 • @Jozio z Londynu 19:46:34
  Kapuś Husky (c)vel Jozio z Londynu coś o "honorze" bełkocze. No jaja jak berety...
 • @Stara Baba 14:42:53
  "Co napad ZSRR w 1939 roku ma wspólnego z dzisiejszą Białorusią to
  ja kochani blogerzy k..wa całkowicie nie rozumiem."

  O jejku... Biedny Stary Bab nie rozumie :-) A związek w postaci debilnej polityki władz wtedy i teraz dostrzega?

  Pozdro!
 • @krzysztofjaw 14:13:49
  "Był to cios w plecy i tego nie mozna negować w imię dzisiejszej "miłości" do Moskali. "

  Ałtor, a kto tu to neguje?
  Doczekam się odpowiedzi?

  Zawzięcie pozdrawiam
 • @trojanka 14:30:34
  @---->>>>>>>>>-------------------

  Całuję rączki :-*
 • @Jasiek 22:07:52
  Też o to pytałem ale bez skutku. To taka stara metoda - rzucić błotem, może coś się przylepi.
 • @Jasiek 22:06:07
  ooooo.... nie wiedziałem że ofiary tamtej napaści są po części ofiarami dzisiejszych elitdebili. Poza tym żadnego związku nie ma. Tamte czasy diametralnie różnią się od dzisiejszych i porównywanie ich niczemu dobremu nie służy. Nie znaczy to że przez rządzących bezmózgowców znowu tak samo a może i gorzej nie oberwiemy.
 • @trojanka 19:13:45
  to ja sparafrazuję słynne powiedzenie: --- "nie wiedziałem, że na świecie jest tylu kretynów, dopóki nie zacząłem czytać rozpraw naukowych".

  Dodam jeszcze, iż od pięćdziesięciu lat wkurza mnie profanowanie języka polskiego przez Polaków. Język ten już dawno przestał być narzędziem komunikacji. Co prawda większość wtrąca anglicyzmy dla szpanu, ale często drugorzędnym celem jest nadanie wypowiedzi zrozumiałości.

  Ja sobie nie wyobrażam, abym mógł czytać jakąś instrukcję techniczną po polsku. Nie wyobrażam, abym mógł używać jakiegoś oprogramowania w wersji "spolszczonej". Takie dokumenty musi się rozumieć, a nie tylko na ich temat plotkować.

  Dodam tylko, iż psychiatrzy i pokrewni naukawcy traktują ludzi, pacjentów przedmiotowo, czyli tak, jak normalni ludzie bydło.
 • @Stara Baba 22:58:09
  "Poza tym żadnego związku nie ma. Tamte czasy diametralnie różnią się od dzisiejszych i porównywanie ich niczemu dobremu nie służy."

  Oczywiście, że masz całkowitą rację co do diametralnej różnicy, pozwolisz tylko, że napomknę o pewnych mało istotnych szczegółach:

  1. Znów jesteśmy między Rosją a Niemcami...
  2. Znów jesteśmy popyrgadłem dla odległego mocarstwa morskiego
  3. Znów rządzą nami ci, którzy reprezentują jego interesy

  No ale to tylko takie tam szczególiki - detaliki ;-)

  Usilnie pozdrawiam
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:40:16
  Chyba mu napiszę pytanie na pirva. I tak już mam trochę banów, więc jeden więcej nie zrobi różnicy ;-DDD
  A może odpowie i zmieni zdanie na temat PiS.... ;-)
 • @Jasiek 23:57:46
  Pozwolę się nie zgodzić :-)))

  1 Zawsze byliśmy tu gdzie jesteśmy ale: Ani Rosja ani Niemcy nam dzisiaj nie zagrażają. Zagrażają nam nieprzemyślane rządowe decyzję służące dobru innym a przynoszące nam zagrożenie.
  2 Przedtem zdawaliśmy się na mocarstwa europejskie czyli tutejsze a teraz egzotyczne bo odległe 7 tys kilometrów od Polski
  3 Nie zgodzę się z tym. Wtedy ponieważ Polska była młodziutką i biedniutką władze kroiły z tego co miały do dyspozycji. Dzisiaj widzimy upadek bogatego kraju który mógł być tygrysem ale stał się kaczką.

  dodam swój punkt różnicy: wtedy ludzie oddawali swoje obrączki aby kupić dla Armii przeciwpancerne działa. Dzisiaj Polacy Polskę najczęściej pier....lą.

  Zrównywanie tamtych czasów z dzisiejszymi jest na rękę Rosji która za tamtych czasów była krwawą bestią a dzisiaj po prostu walczy o swoje życie. Zrównywanie Polskiego rządu porównując to czym dysponował wtedy z rządem dzisiejszym jest po prostu usprawiedliwianiem dzisiejszej zdrady bo tamten wił się jak piskorz w sieci aby z niczego nalać a ten psuje i niweczy wszystko co mamy aby Polskę zniszczyć.
  Czy widzisz tą różnice?
 • @Stara Baba 03:15:19
  "dodam swój punkt różnicy: wtedy ludzie oddawali swoje obrączki aby kupić dla Armii przeciwpancerne działa. Dzisiaj Polacy Polskę najczęściej pier....lą."

  A może po prostu tych złotych obrączek nie mają bo kaczystowskie państwo zabiera ludziom PIT, ZUS, VAT, abonamenty i akcyzy?

  Zanim zaczniesz się wypowiadać o Polakach wyjmij belkę ze swojego oka ;-P
 • @Stara Baba 03:15:19
  "Przedtem zdawaliśmy się na mocarstwa europejskie czyli tutejsze a teraz egzotyczne bo odległe 7 tys kilometrów od Polski"

  Gratuluję stanu "spostrzegawczości".
  Pomyśl nad tym co napisałeś...
 • @Stara Baba 03:15:19 gratulacje, tak właśnie jest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  "Dzisiaj widzimy upadek bogatego kraju który mógł być tygrysem ale stał się kaczką."
 • @Jasiek 06:29:22
  bezsensowna mowa nienawiści nie działa.
 • @Jasiek 06:29:22
  Jasiek... nie pitol. Jest jak jest.
 • @Stara Baba 07:10:55
  Dyskusja bezprzedmiotowa.
  Polska od 89r jest kolonią zachodu za sprawą solidaruchów oraz KK z JPII na czele.

  Czy ktoś kiedyś dyskutował o polityce zagranicznej kolonii?
  Nie ma czegoś takiego jak polityka zagraniczna kolonii.
  Kolonia wykonuje politykę zagraniczną swojego właściciela.
  Czy Indie jako kolonia Brytyjska prowadziły niezależną Politykę nie..robiły wszystko to czego chciał hegemon.
  Podobnie jest z krajami okupowanymi nap z Japonią .. też prowadzi politykę okupanta.

  Tak więc bez złudzeń i podniecania się suwerennością której NIE MA.
  Rządzące pachołki zachodu będą realizowały politykę zagraniczną zachodu i kropka..
  a jak nie to zachód zmieni pachołków na bardziej gorliwych.

  W polityce wewnętrznej pachołki dostały trochę swobody decyzyjnej ale i tak się kłócą między sobą i latają na skargi do nadzorcy z zachodu.
  a nadzorca rozstrzyga kłótnie tak jak mu wygodnie.
  Dzisiaj nadzorców jest dwóch UE i USA a w tle trzeci Izrael który jest ponad tymi dwoma.
  Dwaj niżsi nadzorcy kłócą się między sobą (UE, USA).
  Polskie pachołki podlizują się każdy do innego nadzorcy.
  Pozycja pachołków w Polsce zależy wyłącznie od decyzji nadzorców.
  Wybory to tylko teatrum dla gawiedzi...albo forma "rzutu monetą" w sytuacji gdy liczą się w wyborach tylko sprawdzone pachołki.
  Obaj nadzorcy pokazali światu już wiele razy że gdy wygrywa ktoś kto nie jest ich pachołkiem to takie wybory są niedemokratyczne i sfałszowane w nadzorcy sami ustalają kto wygrał i zawsze jest to ich pachołek...nawet jak nie startował w wyborach..
  (Ukraina, Wenezuela, Białoruś, Serbia ..wielokrotnie Rosja..)

  Takie są zasady "demokratycznego" zachodu.
 • @Oscar 07:37:49
  "Dyskusja bezprzedmiotowa.
  Polska od 89r jest kolonią zachodu za sprawą solidaruchów oraz KK z JPII na czele."

  Zaraz tam bezprzedmiotowa ;-)
  Właśnie znalazłeś następny związek między tym co było i jest.
  Przecież po zamachu majowym Polska też stała się kolonią mocodawców "marszałka".
  Dzięki.

  Uprzejmie pozdrawiam.
 • @interesariusz z PL 07:04:31
  "bezsensowna mowa nienawiści nie działa."

  To masz kwiatuszka:

  @--->>>>>>>---------------

  ;-P
 • @Stara Baba 07:10:55
  "Jasiek... nie pitol. Jest jak jest."

  Nie widziałeś związku, to Ci go unaoczniłem.
  A Ty mi wyjeżdżasz z pitoleniem ;-P

  3m siem
 • @programista 13:46:58
  I co ? Pan chce im likwidować tą biedę ? Myśli Pan że oni nie wiedzą o Polskiej transformacji, co było jak upadły państwowe przedsiębiorstwa ? Tam by to wyglądało dużo gorzej, bo tam jest praktycznie cała gospodarka państwowa. U nas nawet za PRL był duży sektor prywatny.
 • @Jasiek 09:11:07
  Nie wykluczam .. z historii byłem nie najmocniejszy..
  Jeżeli to prawda to bardzo pasuje do mojej wizji Polski solidaruchów i tłumaczy kult Piłsudskiego, bandytów przeklętych ..i polityki wschodniej..

  .. ciągłość nadzorcy... a nadzorca (zachód) zawsze miał apetyt na Rosję..

  Gdyby ktoś w Indiach ogłosił że pragnie by Indie znowu były kolonią Brytyjską to by go powiesili... a w Polsce solidaruchy oraz KK to głoszą bezczelne od samego momentu powstania (KK od 1000 lat) i nikt ich nie wywiesza...
  To wielka gigantyczna plama na honorze oraz intelekcie Narodu Polskiego.
  Kiedyś to można było zrozumieć bo lud był niepiśmienny i poddany bezwzględnej indoktrynacji poprzez ambonę..a "elyty" były wielonarodowe... a ludu o zdanie nikt nie pytał.

  Ale po cywilizacyjnej odbudowie w czasach PRLu (likwidacja analfabetyzmu powszechna edukacja) już takich ciemnych umysłów nie powinno być...a są... i kumulują się pod wspólną nazwą solidaruchy.
  To jest gigantyczna plama na honorze i na intelekcie Narodu Polskiego..
  Ten Naród nie dorósł do wolności..solidaruchy chcą nadzorcy w postaci i żydowskiego Boga reprezentowanego na ziemi przez KK i zachodniego kolonisty..
  Upokarzające.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:50:15
  Niech wam ziemia kiedyś ciężką będzie.

  niech wam nasza ziemia kiedyś bardzo ciężką będzie Pisiaki !

  Czesław

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej