Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Czy Nord Stream 2 powstanie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Żeby czasem komuś w Polsce (czy w UE) nie przyszło do głowy, że skoro zamrożony został (zostanie) Nord Stream 2 to możemy zaniechać budowy Baltic Pipe!

Od razu warto odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Tak - prędzej czy później - powstanie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, niezależnie co dzisiaj na ten temat mówią politycy, działacze społeczni czy dziennikarze w Niemczech. 
 
Nord Stream jest już gotowy w 90-95% (w tym przesyłowe instalacje naziemne) a całość ma kosztować około 10 mld Euro. Dotychczas zainwestowane pieniądze nie mogą przecież się zmarnować a do tego tak naprawdę Rosja może sama dokończyć projekt, który jest ważny zarówno dla niej, jak i Niemiec. I nie ma się co łudzić: ewentualne otrucie przez Kreml A. Nawalnego nie może i nie będzie powodem pogrzebania tej inwestycji. Podobnie jest w przypadku amerykańskich sankcji. Zresztą gazociąg był budowany mimo oporu: różnych środowisk w Niemczech (w tym Zielonych), krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Stanów Zjednoczonych czy nawet instytucji Unii Europejskiej. I to w dłuższej perspektywie się nie zmieni.  
 
Obecna dyskusja i wrzawa polityczna wokół Nord Stream 2 wydaje się więc mocno spóźniona i jałowa a jedyną korzyścią z obecnych zawirowań wokół niego może być ewentualne zamrożenie jego dokończenia na 2 czy maksymalnie 5 lat. Do tego czasu już powinien być gotowy nasz rurociąg Baltic Pipe i żeby czasem komuś w Polsce (czy w UE) nie przyszło do głowy, że skoro zamrożony został (zostanie) Nord Stream 2 to możemy zaniechać budowy Baltic Pipe! A przecież nasz rurociąg jest konkurencją wobec Nord Stram 2 i jest niekorzystny zarówno dla Rosji, jak i Niemiec. Ponadto już istnieje Nord Stream 1. 

Dzisiaj na rynkach światowych jest nadprodukcja gazu związana przede wszystkim z obniżeniem popytu na nie a tym samym niższą ceną wynikającymi z pandemii koronawirusa, ale to jest stan przejściowy i w tym sensie  zamrożenie np. na dwa lata dokończenia inwestycji dla Niemiec może okazać się nawet korzystne. 

W tym kontekście warto wskazać cele powstawia Nord Stream 2 dla Niemiec i Rosji. Są to: niemiecki reeksport rosyjskiego gazu na Europę i stworzenie hubu energetycznego, ominięcie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę i Polskę, uzyskanie rosyjsko-niemieckiej monopolistycznej pozycji energetycznej w Europie.  I te cele są strategiczne na następne 50-100 lat, bo w takiej perspektywie myślą i Niemcy i Rosja. W tej perspektywie te 2 czy 5 lat zwłoki w uruchomieniu rurociągu tak naprawdę nic nie znaczą. 
 
I nie dajmy się zwieźć obecnej narracji niektórych mediów niemieckich, która w Polsce upatruje już zwycięzcę boju o Nord Stream 2 i przez to zrealizowania polskich ambicji gazowych. Tak nie jest i tak nigdy nie będzie. 
 
My natomiast musimy robić swoje, czyli kontynuować budowę Baltic Pipe, realizować Przekop Mierzei Wiślanej czy realnie rozpocząć inwestycję Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Każdy Europejczyk któremu choć trochę zależy na starej dobrej Europie
  powinien się modlić o to aby Nord Stream 2 powstał.
  Propaganda wmawiająca przygłupim fanom PIS kłamie.Każdy inny gaz poza ruskim jest droższy a amerykański bardzo drogi.Więc jeśli europejscy producenci zostaną pozbawieni taniego gazu mogą dalej już nie zawracać sobie głowy produkcją czegokolwiek bo ich drogie produkty przestaną być konkurencyjne a na tym najpiękniejszym ze światów nie brak producentów jest tylko problem z rynkami zbytu.Europa straci rynki i wypadnie z "division of labour". Oczywiście mam na myśli Starą Europę bo Nowa już "straciła" i "wypadła".A jeśli upadnie też Stara Europa, to środkowoeuropejscy bezrobotni utracą ostatnią możliwość utrzymania siebie i rodzin.
  Europejscy politycy (przemysłowcy czy kto tam jeszcze) broniący projektu Nord Stream 2 reprezentują nasz,szeroko rozumiany europejski interes.Tylko dureń lub zdrajca,lub nieeuropejczyk,może tego nie rozumieć.

  Pozwolę sobie zacytowanie fragmentu tekstu zamieszczonego całe 5 lat temu na blogu pana Zygmunta Białasa na okoliczność bexitu

  " Jest takie coś, jak matematyka. Nie można z nią się spierać ani zaskarżyć do Hagi. Więc wprowadzają ujemne procenty, podtrzymują chaos na Bliskim Wschodzie, próbują wzniecać konflikty w Azji Średniej i widząc, że nie wykarmią dużego kręgu, zaczynają go zmniejszać tj. za gondolę swojego balonu wyrzucają UE. Pragnę, żebyście to zrozumieli szanowni koledzy i słuchacze - TO NIE WIELKA BRYTANIA ODESZŁA, TO ODSUNIĘTO UNIĘ EUROPEJSKĄ.

  Zauważcie, że na tle tego wszystkiego USA próbują wciągnąć UE w umowę transatlantycką. To forma wewnętrznego WHO. Zeżarli już wszystkie rynki, ale pokarmu zaczyna brakować, więc zaczynają się nawzajem pożerać. Koncernom USA potrzebne są rynki Europy, więc naciskają władze UE, by te zgodziły się na samowolę amerykańskich monopoli.

  I w tym momencie Wielka Brytania odchodzi na bok. To bardzo ważny moment. Ten piękny kolorowy świat, który nam namalowali z wystawami, 100 gatunkami kiełbasy, z wszystkim tym, czym swego czasu skusili ZSRR w zamian za rezygnację z wartości, ten świat po cichu się kończy. Jego areał będzie mocno ograniczony. Zostanie być może w Wielkiej Brytanii i w USA (przynajmniej taki mają zamiar), a w Europie uchodźcy, niestabilność, wojenne konflikty itd. itd..."

  https://zygumntbalas.neon24.pl/post/132383,co-sie-dzieje-w-europie-26-06-2016
 • Problem Nord Stream 2 lub gaz z „Marsa” – jak się bawić to na całego!
  https://obserwatorpolityczny.pl/problem-nord-stream-2-lub-gaz-z-marsa-jak-sie-bawic-to-na-calego/

  Oczywiście zamordowanie dziennikarza przez AS , poćwiartowanie ciała piłą i potraktowanie kwasem, absolutnie nie przeszkadza w e wzajemnych relacjach USA z AS....No bo skąd..

  https://www.standard.co.uk/news/world/jamal-khashoggi-saudi-journalist-cut-up-with-bone-saw-in-pulp-fiction-murder-inside-consulate-in-a3958256.html

  https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Zabojstwo-Chaszodzdziego-cialo-rozpuszczone-w-kwasie-Turcja-zada-sledztwa

  A każda inwestycja w Polsce, w tym jak sadzę Baltic Pipe musi być zatwierdzona przez 2 ambasady.
  No dlatego NIE wolno nam kupować taniej ropy z Iranu, taniego gazu z Rosji,taniej energii elektrycznej z Białorusi.
  Proponuję sprowadzać energię z USA, tankowcami!!
  Nie wolno repolonizować PKP ENergetyka,

  http://www.prokapitalizm.pl/kolejne-zadania-ambasador-usa-georgette-mosbacher-wobec-polskiego-rzadu-wychodza-na-jaw/

  TVN,mamy kupować wbrew ustaleniom NFZ drogie leki za wskazaniem pani Mosbacher..

  https://www.money.pl/gospodarka/ambasador-usa-interweniuje-w-sprawie-listy-refundowanej-ministerstwo-reaguje-6334110816368257a.html

  ,mamy dawać najniższe podatki firmom z USA,

  https://strajk.eu/ambasador-usa-wysuwa-roszczenia-amerykanskie-firmy-powinny-placic-w-polsce-nizsze-podatki/

  całować po śladach opon Ubera, finansować ze swojego budżetu wszelkie opozycje na usługach USA,lub zaciąganych kolejnych pożyczek, tego kogo wskaże ambasada po świeżych wytycznych zza oceanu. itd.

  LUDZIE umierają pod szpitalami.Obiecanego Funduszu Medycznego jak nie było tak i nie ma!!

  https://www.biznesinfo.pl/fundusz-medyczny-090920-pt-andrzej-duda

  Z historii własnej Rodziny wiem, że kto biedny w Polsce... umiera.
  Przyspieszone badania są wyłącznie płatne.Termin np. kolonoskopii 4 miesiące do 380 dni.Płatna za 2 dni 600 zł plus 75 pobranie wycinka|!!
  Szybsze badani jednego z członków mojej Rodziny kosztowały już 2500 zł, ze skąłdek familli.
  Ale co tam PGNIG rozsyła info /dostałam tydzień temu o obniżce ceny gazu.Małymi literkami donosi o podwyżce "opłat "abonamentowych.
  A ponoć gaz i prąd leci w górę katastrofalnie.
  Oprócz 30 innych podwyżek z ZUSem włącznie.
  Nic nie szkodzi ........Polacy zapłacą, jak zwykle za wszystko!za utrzymanie willi pani Tichanowskiej/ gaz, prąd , podatek, remonty, c.o.woda, śmieci/ w Polsce.... także.
  Proponuję rachunki przesyłać na adres kancelarii premiera lub prezydenta!!
 • @trojanka 11:43:44
  Proponuję rachunki przesyłać na adres kancelarii premiera lub prezydenta!!
  Oczywiście własne rachunki domowe,....
 • @ikulalibal 10:42:00
  "jeśli europejscy producenci zostaną pozbawieni taniego gazu mogą dalej już nie zawracać sobie głowy produkcją czegokolwiek bo ich drogie produkty przestaną być konkurencyjne a na tym najpiękniejszym ze światów nie brak producentów jest tylko problem z rynkami zbytu.Europa straci rynki i wypadnie z "division of labour".

  Dla Europy jest to bez porówniania ważniejsze niż dla Rosji. Rosja nie przestanie być "stacją benzynową". Nie straci całej tablicy Mendelejewa, zaś dzięki sankcjom jest na drodze stania się spichlerzem świata.

  Bez NS2, Rosja straci część zysków, i przekieruje stopniowo eksport do ogromnej Azji, której to obniży koszty produkcji. Dla Europy jest to problem egzystencjalny.
 • @Pedant 12:16:32
  To wszystko wie średnio rozgarnięty matołek tylko nie konus z Żoliborza i jego kamaryla.
 • Autor
  Panie Krzysztofie, pisze Pan tak jak by gaz norweski był nasz. Powiem tak. Dobrze że budujemy rurę z Norwegi bo powinna być dywersyfikacja. Jednak rezygnując z gazu rosyjskiego postawimy Norwegię i USA jako monopolistów na rynku polskim. Wtedy zobaczy Pan co to znaczy kapitalizm. Fakt że zostanie jeszcze reeksport rosyjskiego gazu z Niemiec, ale niech się Pan nie łudzi że Niemcy zrezygnują z sowitego zarobku.
 • all
  Nord Stream 2: Ja, ja, ja
  Mierzeja Wiślana : Nein, nein, nein
  Czy to znacie ?

  autor
  *****
 • @Jozio z Londynu 19:15:14
  Wal się Husky. Kapusiu chazarski.
  Już walnąłeś dziś pyskiem przed Elką?
  Dziś sobota. W szabas możecie robić bara bara i bunga bunga?
 • @ Autor
  "Czy Nord Stream 2 powstanie?"

  Pierwsza nitka powinna nosić imię Lech.
  Druga nitka powinna nosić imię Jarosław.

  A to ze względu na bohaterską postawę dwóch bliźniaków, których wysiłki i zapieranie się doprowadziły do powstania tych dwóch nitek.
  Ruscy mieliby kontrakt, Niemcy gaz, a pislamska ciemnota ogromną radochę i poczucie dumy z własnej głupoty.

  Oczywiście pała.

  Usilnie pozdrawiam.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:27:43
  "To wszystko wie średnio rozgarnięty matołek tylko nie konus z Żoliborza i jego kamaryla."

  Właśnie na tym polega "genialny" plan kaczelnika - uwalić UE na złość szkopom i Ruskim, a my gaz będziemy kupować z USA...

  Pozdro!
 • @trojanka 11:43:44
  "Z historii własnej Rodziny wiem, że kto biedny w Polsce... umiera."

  Składam kondolencje.
  Takich rodzin w Polsce jest za dużo.
  Ja już nie wiem co robić.

  Ukłony
 • @Jasiek 08:26:46
  Jeżeli mącimy przeciwko Niemcom i Rosji, to nie dziwota, że się wzajennie dogadują.
 • @zbig71 10:17:40
  Wyznawcy kaczelnika się dziwią...

  Pozdro!
 • @ikulalibal 10:42:00
  Pelna racja
 • @zbig71 10:17:40
  A PiSiorów rzeczy oczywiste dziwią. To sekta.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej