Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Alaksandr Łukaszenka prezydentem na Białorusi - co dalej?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ale tak naprawdę sytuacja nie jest jednoznaczna i wcale nie jest powiedziane, że odsunięcie A. Łukaszenki byłoby dobrym dla Polski, Europy i USA rozwiązaniem.

 Obecna sytuacja na Białorusi - mówiąc lapidarnie - wydaje się być rozwojowa. Opozycja zarzuca A. Łukaszence sfałszowanie wyborów prezydenckich a demokratycznie "obudzeni" obywatele Białorusi demonstrują swoje niezadowolenie na ulicach. Dochodzi do zamieszek i burd ulicznych, zaczynają ginąć ludzie. 

 
Reakcja demokratycznego świata - choć to dopiero jej zaczątek - jest jednoznaczna i nawołuje do zaprzestania rozwiązań siłowych na Białorusi. Podobnie apeluje Polska a premier M. Morawicki  domaga się zwołania nadzwyczajnego szczytu RE ws. Białorusi. 
 
Ale tak naprawdę sytuacja nie jest jednoznaczna i wcale nie jest powiedziane, że odsunięcie A. Łukaszenki byłoby dobrym dla Polski, Europy i USA rozwiązaniem. 
 
W tym miejscu należy przypomnieć, że pod koniec stycznia tego roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo odbył swoją wizytę na Białorusi, która bardzo mocno ociepliła wzajemne stosunki na linii Mińsk-Waszyngton.  Podczas owych rozmów M. Pompeo zapewnił m.in., że USA mogą stać się dostarczycielem amerykańskich surowców energetycznych na Białoruś a także zapowiedział inwestycje na Białorusi amerykańskich firm. Była to dla niektórych zaskakująca deklaracja, ale przecież USA nie mogą sobie pozwolić, aby Moskwa rozszerzała swoje wpływy w tym rejonie świata. Doskonale to wkomponowywało się w promowanie przez USA idei Trójmorza oraz rozbudowę tzw. "wschodniej flanki NATO", choćby poprzez jej dozbrajanie.

Wtedy nietrudno było zauważyć, że prawdopodobnie na tej wizycie i spodziewanych po niej efektach zależało obu stronom a samo spotkanie i jego treść było związane z prowadzoną przez Moskwę geostrategiczną polityką zmierzającą do de facto "wchłonięcia" Białorusi przez Rosję. Na to nie chcieli i zapewne nie będą się godzić ani USA, ani - co zrozumiałe - Białoruś pod wodzą obecnego prezydenta. Sądzę, że i Polska nie może się na taki rozwój wypadków zgodzić. 
 
W takim kontekście nie jest powiedziane, że Polska definitywnie winna dążyć do obalenia tzw. reżimu białoruskiego reprezentowanego przez A. Łukaszenkę. 
 
Oczywiście z naszej strony winniśmy robić wszystko, żeby Białoruś powoli stawała się krajem w pełni demokratycznym, ale czyż jednak nie jest pewne, że A. Łukaszenko wygrał obecne wybory? Być może z niższym poparciem niż oficjalne, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że taki jest ostateczny wynik wyborów. Natomiast dziś Polska powinna naciskać prezydenta Białorusi, aby zaczął rozmawiać ze społeczeństwem, w tej jej części, która uważa się za opozycyjną. Trzeba go do tego nakłaniać i wskazywać, że to jest zarówno dobre dla Białorusi, jak i jego samego. 
 
Warto tedy bardzo ostrożnie krytykować przywódcę Białorusi, aby czasem nie doprowadzić do sytuacji, w której ten kraj znajdzie się całkowicie pod wpływem Rosji a to z polskiego punktu widzenia byłoby zupełnie niekorzystne. Tym samym niepokojące jest to, że A. Łukaszenka nie szuka winnych demonstracji po stronie rosyjskiej a polskiej, czeskiej i brytyjskiej. Czy to nie oznacza już jawnej deklaracji lojalności Mińska wobec Moskwy? Oby nie...
 
Tak więc na dziś wiemy, że A. Łukaszenka wygrał wybory prezydenckie (z mniejszym niż oficjalne poparciem)  i będzie pacyfikował wszelkie antyrządowe demonstracje Białorusinów. Zrobi wszystko, aby - wedle niego - uspokoić sytuację. Dalszym jego krokiem winien być koncyliacyjny w stosunku do opozycji ruch zmierzający do rozpoczęcia społeczno-politycznego dialogu na Białorusi. Czy będzie stać na to A. Łukaszenkę? Będzie bardzo trudno, bo sytuacja staje się bardzo poważna i może eskalować. 
 
Natomiast w polityce zagranicznej najgorszym, co się może stać to powrót Białorusi pod całkowite wpływy Moskwy a tak niestety sytuacja może się potoczyć, gdy cały zachodni świat będzie prezydenta jednoznacznie negatywnie postrzegał i "w czmbuł" krytykował .  
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • // A. Łukaszenka nie szuka winnych demonstracji po stronie rosyjskiej a polskiej, czeskiej i brytyjskiej//
  Słusznie robi.Dlaczego miałby szukać "po stronie rosyjskiej" skoro dziś rano wyborczego zwycięstwa pogratulował mu prezydent Putin w imieniu RF i prezydent Xi Jinping w imieniu Chin.Natomiast fikać zaczęły żywiołki drobniejszego płazu czyli Polska i tylko patrzeć jak dołączą się głosy takich potęg jak eSStonia i Łotwa.
  Najważniejsze że białoruskie wybory zasypały powstałą dopiero co przepaść między polską prawicą i lewicą z powodu pobicia jakiegoś tęczowego.Polska Prawica z Polską Lewicą razem przeciwko Białorusi
  https://wiadomosci.wp.pl/wybory-na-bialorusi-lewica-popiera-pomysl-premiera-mateusza-morawieckiego-6541537653795808a

  PS
  idę użyć aviomarin bo jak się patrzę na mordy polskiej elity to mi się rzygać chce.
 • Dlaczego jak ktoś chce kliknąć
  na pięć gwiazdek to może a jak ja chcę kliknąć pięć razy na jedną gwiazdkę to nie mogą?
  Uważam że to niesprawiedliwe.
 • // winniśmy robić wszystko, żeby Białoruś
  powoli stawała się krajem w pełni demokratycznym//

  Uważam że na początek winniśmy robić wszystko aby poprawić naszą demokrację.A zacząć powinniśmy od poszanowania konstytucji której notoryczne łamanie jest obiektem zaniepokojenie zachodnich demokracji.

  https://www.koszulkomat.eu/images/tshirt/17/07/preview/24297_52_7.png
 • @ikulalibal 13:33:52
  Ja bym czasem chętnie takim qrwom przylał, choć to żaden honor
 • @ikulalibal 13:54:29
  Wyznawcę sekty piziszmu chcesz nawracać? To albo głupki, Albo zwykłe sprzedajne ... .
 • @Wican 14:14:34
  Zachód gardzi Polską i Polakami dokładnie tak samo jak gardzi Białorusią i Białorusinami.Jest jednak coś co odróżnia Polskę od Białorusi.Mianowicie to że ich lider zachowuje się godnie a nasi nadgorliwie wypełniają obowiązki obozowego kapo.Niżej już nie można upaść.
  Rację miał ten stary piernik Churchill mówiąc o nas :"Najdzielniejsi z dzielnych, rządzeni przez najpodlejszych z podłych"
 • @ikulalibal 14:50:04
  Nie jestem tak radykalny, ale uważam, że teraz Polska niepotrzebnie sobie robi wroga z A. Łukaszenki. I tak będzie prezydentem i winniśmy przyszłościowo mieć z Białorusią dobre kontakty, bo nie ma innej drogi.

  Pzdr

  P.S.
  Zamiast od razu pałować, radzę może najpierw przeczytać tekst i zrozumieć jego przesłanie
 • @Wican 14:13:17
  W swojej przeszło 1000-letniej historii różnie bywało.Polska bywała lekkomyślna,Polska bywała heroiczna,Polska bywała irytująca,Polska bywała kłopotliwa,Polska bywała ofiarą,Polska bywała napastnikiem,Polska budziła wspólczucie,Polska wzbudzała gniew.
  Ale jeszcze nigdy Polska nie wzbudziła pogardy.Teraz wzbudza.
 • @krzysztofjaw 14:55:48
  Ależ doskonale rozumiem pańskie przesłanie.
  A propos czy nie uważa pan że na tym etapie powinniśmy zmienić hymn państwowy na bardziej oddający naturę naszych politycznych elit?
  https://www.youtube.com/watch?v=t6qDEidleqg
 • @krzysztofjaw 14:55:48
  Myśląc o Białorusi warto pamiętać, że to ich elity stały za politycznym powiązaniem Polski i Litwy u progu Dawnej Rzeczpospolitej.
  I że nie ma szans na związanie dwóch płuc Europy w jeden organizm, bez partnerstwa Mińska i Warszawy (kolejność alfabetyczna).

  Ps.
  Dałem pięć gwiazdek i nawet chciałem powtórzyć ale się nie udało ...
 • @Andrzej Madej 15:11:10
  Większość mówiąc o Rzeczpospolitej Obojga Narodów mylnie przypisuje to, że człon "litewska" odnosi się do dzisiejszej Litwy. Naprawdę chodzi właśnie o dzisiejszą Białoruś a na obecnej Litwie mieszkają Litwacy.
  Pozdrawiam
 • @Andrzej Madej 15:11:10
  // warto pamiętać, że to ich elity stały za politycznym powiązaniem Polski i Litwy u progu Dawnej Rzeczpospolitej//

  Doprawdy? a znalazłby pan przykład tego w piśmiennictwie Dawnej Rzeczpospolitej.Pięknie proszę o pierwszy z brzegu
 • @krzysztofjaw 14:55:48
  No to zrozum, fanatyczny PiSiorze.
 • Polska rozpętała 3 wojnę światową, przechodząc z obozu rosyjskiego
  do amerykańskiego,

  Polakom się wydawało, że ta zdrada i przejście na drugą stronę nie będzie miało konsekwencji,

  otóż ma, amerykańcom zaczęło się wydawać, że zwycięstwo już blisko i trzeba cały proces przyspieszyć,

  no i rozgorzały wojenki na całym świecie, i dalej rozdmuchuje się pożogę.
 • @krzysztofjaw 15:16:00
  To dlaczego Twoi idole od dekad pomiatali Łukaszenką u lidźmi, órzy chcieli współpracować z Białorusią?
 • @ikulalibal 15:16:00
  Chce ci sie jeszcze z takimi niedoukami wojować? Mnie oni już brzydzą
 • Rozruchy... co polskie władze na to?
  Władze Chicago podały, że setki demonstrantów przeszło przez centrum miasta w poniedziałek, wybijając okna, rabując sklepy, konfrontując się z policją iw pewnym momencie wymieniając strzały z funkcjonariuszami.
 • @Andrzej Madej 15:11:10 Dzisiejsza Białoruś, to było Wielkie
  Księstwo Litewskie, z językiem słowiańskim. Jagiełło podbił tereny z północy aż do Morza Czarnego. Zamierzał podbić Małopolskę, ale zaproponowano mu małżeństwo i koronę polską, to uznał, że to się lepiej opłaca.
  A tak na marginesie, to Jagiełło był już ochrzczony w wierze prawosławnej, bo jego matka była ruską księżniczką, też zresztą będąca chrześcijanką.
 • @krzysztofjaw
  https://static.ftpn.pl/imgcache/750x430/c//uploads/cropit/15970619131d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372d26c141aa5e06601974401585a064dc8.jpg                     

  Popatrzcie jak ten miot żydoszwabski folksdojcz, swołocz degenerat, alkoholik i alfons brukselski wygląda mając dopiero 63 lata. Jak go to szatniarstwo, bycie lokajem i polewaczem Junckera i pizdolizem i klęcznikiem Makreli w Brukseli zniszczyło. To ja mając lat 70 jak i moi rówieśnicy koledzy lepiej od tego miotu lepiej wyglądamy.  I to to było polskim premierem, wstyd i tragedia.                                                                                             
 • @kula Lis 69 15:44:19
  Kaczor ma więcej niż 63 lata. Bez jaj. Inną qrwę przedstawiłeś, acz bardziej tchórzliwego qrwiszona. Tego spod |Odessy
 • @ikulalibal 15:16:00
  Nie mogę teraz znaleźć w sieci potwierdzenia faktu używania przez Litewskich i Polskich możnowładców języka białoruskiego do spisywania ustaleń. Słyszałem o tym na prezentacji prof. Antoniego Kamińskiego, uzasadniającej znaczenie Mińska dla powiązania politycznego Litwy i Polski.
 • Jestem ciekaw, dlaczego
  "dziś Polska powinna naciskać prezydenta Białorusi, aby zaczął rozmawiać ze społeczeństwem, w tej jej części, która uważa się za opozycyjną. Trzeba go do tego nakłaniać i wskazywać, że to jest zarówno dobre dla Białorusi, jak i jego samego. "

  Już zniszczyliśmy Ukrainę, teraz chcemy szkodzić Białorusinom. Oj, doigramy się.
  https://interesariusz.neon24.pl/post/156922,czy-polskie-wybory
 • @Anna-PK 15:42:04
  To, że Jagiełło panował i w Wilnie i na Krymie nie znaczy, że pomiędzy nie było kultur i języków Rusi.
 • @Andrzej Madej 16:03:07
  "Nie mogę teraz znaleźć w sieci potwierdzenia faktu używania przez Litewskich i Polskich możnowładców języka białoruskiego do spisywania ustaleń. "

  Bo Pan nie szukał. Język ruski był językiem urzędowym w Wielkim Księstwie do drugiej połowy XVII wieku, a czasem był używany nawet w Koronie.

  Kto szuka, ten znajdzie ;)
 • No proszę! nawet Tusk
  w innych okolicznościach:morderca,złodziej,bandyta,folksdojcz,ryży zdrajca, itd i w tym duchu,w kwestach Białorusi ma stanowisko całkowicie zgodne z obecnym rządem.
  A więc jednak jest coś co jednoczy polskie elity.

  https://twitter.com/donaldtusk/status/1292787345557782533

  https://twitter.com/donaldtusk/status/1292792130486886400?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1292792130486886400%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FyRy8kz_dkb%2F
 • Na Białorusi mamy próbę Majdanu.
  Nie powinien się udać bo pożytecznych idiotów coraz mniej...a żydowska mniejszość nie wystarczy do przewrotu...a na Białorusi nie ma banderowców.

  Nawet Rosja wie że obalenie Łukaszenki to niebezpieczna dla Rosji destabilizacja.

  Jest już kuriozalne że baba z nikąd bez żadnego poparcia poza żydowską agenturą ogłasza się zwyciężczynią... tego nikt nie kupi..
  nie ma aż takich pożytecznych idiotów... każdy kto takie "tezy" popiera jest bez wątpienia aktywnym żydowskim agentem.

  Na tym tle warto popatrzeć na tę agenturę w Polskich TV..
  po wyzwoleniu Polski ze zniewolenia globalnej mafii żydowskiej będziemy mieli tę agenturę na widelcu..
  ale wiadomo że wcześniej ta agentura wyjedzie w nieznane i zmieni swoją tożsamość...
  Akcja "Zaleszczyki" będzie jednoznacznym sygnałem dla Narodu Polskiego że wolność jest tuż tuż.
  ale nie ma czego się cieszyć ta agentura moim zdaniem pozostawi po sobie niejedną bombę, minę...trutkę...ja tu nie mam złudzeń.
  (zatrute wody, dywersja w energetyce, zatruta żywność...)
  moim zdaniem zrobią to..i wiele innych rzeczy ...bo nienawidzą szczerze Narodu Polskiego.
 • @ikulalibal 15:16:00
  Wlk. Książe Witold założył Wilno w rejonie zamieszkałym przez Rusinów, a na jego dworze mówiło się językiem staro-ruskim, tak jak i na dworze Jagiełły mówiło się po polsku. To są fakty znane nawt początkującym politykom.
 • Dobra mina do głupiej gry
  Cała ta chora sytuacja nie miała by miejsca gdyby polscy włodarze mieli swój olej w głowie i nie posłuchali się amerykańskich nakazań aby zamknąć przygraniczny handel i swobodne poruszanie się w szerokim przygranicznym pasie białoruskim oraz kaliningradzkim. No ale kto spełnia rację interesów obcych tak też i ląduje. Białoruś już dawno mogła być po polskiej stronie interesów lecz na dzień dzisiejszy, przy polityce polskiej jak też i szerokim wachlarzu ludzi reprezentujących niepolską rację stanu posunięcie takie było by dla Białorusi zagładą.
  Tak więc mimo iż tak nie powinno być a wybory są sfałszowane powinniśmy się cieszyć że na Białorusi panuje Baćka. Dopóki ten człowiek lawiruje pomiędzy Rosją a Polską szansa na normalność jest jeszcze możliwa. Problem w tym iż nasze "Pany" przy władzy to prawdziwe lewusy (patałachy) i ciule.
 • @Wican 15:27:41
  Tak się składa, że ja zawsze uważałem, że mieliśmy złą politykę wobec Białorusi i to niezależnie czy rządziło PO czy też PiS, bo polityka tych ugrupowań była podobna. Duzo złego też zrobiła Pani Romaszewska, ale to już insza inszość.

  Pozdrawiam
 • @Pedant 16:24:53
  Pisze Pan:
  " Bo Pan nie szukał. Język ruski był językiem urzędowym w Wielkim Księstwie do drugiej połowy XVII wieku, a czasem był używany nawet w Koronie. "

  Dziękuję za pomoc, ale jednak szukałem.
  Konkretnie w opisach dokumentów unii od Krewskiej do Lubelskiej. I w nich nie znalazłem języka ruskiego, choć z innej prezentacji prof. Stanisława Grodziskiego wiem, że Litwini niechętnie używali łaciny. Stąd zapewne obok litewskiego język ruski a z czasem polski.
 • @Wican 15:28:12
  Krzysztof Bosak Żeby bronić status quo (Białorusi) to trzeba mieć narzędzia. Ich narzędzia (Białorusi) się właśnie zużyły, albo dogadają się z MFW albo zostaną lokalnymi kacykami Putina. To wpis na pejsy-buku u Bosaka.
 • @Oscar 16:29:03
  Podobno Swiatłana Cichanouska to całkiem sympatyczna osoba, i ludzie, którzy mają już dość Łukaszenki, i ci, którzy chcą otwarcia na USA, i ci, którzy chcą bliższych związków z Rosją, mogli na nią głosować. Łukaszenka ostatnio tak lawirował, iż naraził się wielu.

  Ale polska ingerencja w sprawy białoruskie przypomina działanie USA w Polsce podczas PRLu.

  https://interesariusz.neon24.pl/post/156922,czy-polskie-wybory
 • @Andrzej Madej 16:42:49
  "Dziękuję za pomoc, ale jednak szukałem.
  Konkretnie w opisach dokumentów unii od Krewskiej do Lubelskiej. I w nich nie znalazłem języka ruskiego"

  Pierwsze z brzegu, co prawda z Wikipedii ale jest tam też poważna bibliografia:

  "W wyniku podboju zachodnich księstw ruskich przez Litwę oraz asymilacji szlachty litewskiej z bojarami ruskimi, język ruski w XIII wieku zyskał rangę języka urzędowego Wielkiego Księstwa Litewskiego i wyparł używaną do tej pory łacinę.

  Pierwsza książka drukowana w języku ruskim i rozprowadzana w Wielkim Księstwie Litewskim – Biblia Franciszka Skaryny (Biblia Ruska) – wydawana była przez Franciszka Skarynę w latach 1517-1519. Kancelaria litewska prowadziła korespondencję dyplomatyczną z Wielkim Księstwem Moskiewskim i Republiką Nowogrodzką w tym języku (niewielkie różnice umożliwiały sprawną komunikację). Prowadzono w nim też Metrykę Litewską i wydawano Statuty litewskie (1522, 1566, 1588). Zapisywany był cyrylicą.

  Na mocy unii lubelskiej z 1569 południowe terytoria ukrainne Wielkiego Księstwa Litewskiego przyłączone zostały do Korony. Od tego czasu na terenach ukraińskich język ruski stracił status państwowego, lecz był jeszcze powszechnie używany w środowisku prawosławnym, m.in. przez Kozaków w Siczy Zaporoskiej i później także w cerkwi unickiej. Stopniowo język, używany na ziemiach koronnych, zaczął się rozwijać niezależnie od języka, w dalszym ciągu używanego w Wielkim Księstwie.

  W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667 zginęło około 50% populacji Wielkiego Księstwa Litewskiego, a kraj został zrównany z ziemią. Zniszczono miasta i sieć edukacji. Był to cios dla ludności ruskojęzycznej. Pod koniec XVII wieku język ruski był w administracji Wielkiego Księstwa już od kilkudziesięciu lat nieużywany, choć dopiero w 1699 został oficjalnie zastąpiony przez język polski. Postępująca polonizacja wyrugowała w XVII wieku ruski język literacki, co spowodowało, że język ten istniał tylko w postaci dialektów i aż do XIX wieku był ograniczony przede wszystkim do środowisk wiejskich.
  Przykład

  Podkanclerzy litewski Lew Sapieha dziękuje królowi Zygmuntowi III za przyjęcie Statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego 1588. Przykład tekstu zachodnioruskiego z silnymi wpływami polskimi pochodzącego z Wlk. Ks. Litewskiego.

  „Наяснейшому пану, пану Жикгимонъту Третему [...] Были тые часы, наяснейшый милостивый г[о]с[по]д[а]ру королю, коли в томъ згромаженью а посполитован[ь]ю людскомъ, которое мы речью посполитою называем, не правомъ якимъ описанымъ або статутомъ, але только своимъ зданъемъ и уподобанъемъ владность свою г[о]с[по]д[а]ры и короли того света надъ людми ростегали. Але ижъ частокроть от пристойное своее повинности отступовали, а, на свой толко пожытокъ речы натегаючы, о сполное доброе всихъ мало дбали, оттул[ь] то было уросло, же люди, брыдечысе ихъ панованьемъ и звирхностю и не господарми, але тыранами оные называючы, на самом только статуте и праве описаномъ все беспеченство и доброе речы посполитое засажали. А прото онъ великий и зацный филозофъ греческий Арыстотелесъ поведилъ, же тамъ бельлуа, а по-нашому дикое звера, пануеть, где чоловекъ водлугъ уподобанья своего владность свою ростегаеть, а где опятъ право або статутъ гору маеть, там самъ богъ всимъ владнеть.”

  Transkrypcja fonetyczna

  „Najasniejszomu panu, panu Żigimontu Tretiemu [...] Byli tyje czasy, najasniejszyj miłostiwyj hospodaru korolu, koli w tom zhromażenju a pospolitowanju ludskom, kotoroje my reczju pospolitoju nazywajem, nie prawom jakim opisanym abo statutom, ale tolko swoim zdanjem i upodobanjem władnost’ swoju hospodary i koroli toho swieta nad ludmi rostiehali. Ale iż czastokrot’ ot pristojnoje swojeje powinnosti otstupowali, a, na swoj tołko pożytok reczy natiehajuczi, o społnoje dobroje wsich mało dbali, ottul to było urosło, że ludi, brydieczysie ich panowaniem i zwirchnostiu i nie hospodarmi, ale tyranami onyje nazywajuczy, na samom tolko statutie i prawie opisanom wsie biespieczenstwo i dobroje reczy pospolitoje zasażali. A proto on wielikij i zacnyj fiłozof hreczeskij Arystotieles powiedił, że tam bellua, a po-naszomu dikoje zwiera, panujet’, hdie czołowiek wodłuh upodobanja swojeho władnost’ swoju rostiehajet’, a hdie opiat’ prawo abo statut horu majet’, tam sam boh wsim władniet’.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_ruski
 • @Andrzej Madej 16:42:49 Cyryl i Metody dokonując chrztu
  Księstwa Kijowskiego przedstawili Rusinom Pismo Święte przetłumaczone na język słowiański. Był to język starobułgarski pisany alfabetem greckim, bo wtedy Bułgarzy właśnie mieli swoje "pięć minut" jako mocarstwo. I do tej pory ten język jest używany w liturgii cerkiewnej. Alfabet natomiast stał się podstawą rozwoju języka rosyjskiego i innych pochodnych od niego. Język białoruski, tak jak język ukraiński były językami regionalnymi, ludowymi, nie znalazły większego zastosowania w wielkiej literaturze, czy urzędach. W tych językach śpiewano pieśni, pisano wiersze, bo miały melodyjny, "śpiewny" charakter.

  Największy ukraiński pisarz, Gogol, pisał po rosyjsku.

  Po białorusku pisali poeci; Janko Kupała i Jakub Kołos. Trzeba również wspomnieć, że w wiejskim otoczeniu Adama Mickiewicza też mówiono "prostą mową", ale już na Uniwersytecie Wileńskim podstawą był język polski.
 • @Pedant 16:53:52 Ojcze nasz w języku staro-cerkiewnym.
  http://szkolnictwo.pl/rysunkihasla/70/15170_2.PNG
 • @krzysztofjaw 14:55:48
  //radzę może najpierw przeczytać tekst i zrozumieć jego przesłanie//
  Przeczytałem dokładnie i to dwa razy. Najbardziej rozbawiła mnie ta wrzutka:
  //przecież USA nie mogą sobie pozwolić, aby Moskwa rozszerzała swoje wpływy w tym rejonie świata.//
  A co tu qrva mają do gadania ropokrady? Rosja wpieprza im się blisko ich granic?
  Pała!
 • Zadziwiające (?) jest, że autor cały czas podpiera się
  albo UE albo USA, tak jakby Polski nie było stać na własną politykę wobec swoich sąsiadów.
  Ale w sumie nie dziwi nic. Pisior to niewolnik mentalny popierający zdrajców, renegatów i polityczne qrvy.
 • @kula Lis 69 15:49:09
  Piszesz nie na temat.
  Napisz lepiej o Pinokio albo tym żulu politycznym z Żoliborza. Albo o maliniaku. To oni teraz rządzą w Polsce.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:44:23 Sowiecka propaganda!
  https://www.youtube.com/watch?v=KfdxQEwhO40
  Встань за веру, русская земля.
 • @Anna-PK 17:11:42
  ////
  Największy ukraiński pisarz, Gogol, pisał po rosyjsku. //

  i pojęcia nie miał że można inaczej.Mogłaby pani wskazać najstarszy zabytek piśmiennictwa w j.ukraińskim ?
  Może coś z bogatych zasobów Rusi Kijowskiej z XI a nawet X wieku.Może tam a może gdzie indziej pisali po ukraińsku.Tyle się mówi o j.ukraińskim że gdzieś musi być dowód że wogóle istniał.Inaczej niż lokalna chłopska gwara.
  Bo wie pani swego czasu "patriarcha" Filaret stwierdził że :"języka ukraiński nie istnieje jest tylko polsko-żydowska hybryda"
  https://ria.ru/20191127/1561638617.html

  Przecież nie będziemy się spierać z patriarchą.Chociażby i wyklętym.
 • @ikulalibal 17:59:37 Taras Shevchenko
  Z dedykacją: Реве та стогне Дніпр широкий

  https://www.youtube.com/watch?v=TjeNIQeNWtk
 • @Anna-PK 18:13:50
  Słowa to wiersz Szewczenki.
  Który żył i umarł w Petersburgu a międzyczasie słowa nie napisał po ukraińsku.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Urzeczona_(ballada)
 • @kula Lis 69 15:49:09
  A tacy komuniści jak Cimoszewicz, Borowski i Rosati bronią demokracji w Polsce . Zgodnie z tą logiką Mariusz Trynkiewicz będzie w rządzie PO Rzecznikiem Praw Dziecka, a Adam Michnik zostanie lektorem filmowym.
 • @ikulalibal 18:24:14
  "@Anna-PK 18:13:50
  Słowa to wiersz Szewczenki.
  Który żył i umarł w Petersburgu [w 1861] a międzyczasie słowa nie napisał po ukraińsku."

  Pytał się Pan o "najstarszy zabytek piśmiennictwa w j.ukraińskim" i dostał Pan odpowiedź :)

  Dodam, że Gogol też napisał utwór dialektem, ale w surżyku.
 • @Pedant 18:36:13
  //Pytał się Pan o "najstarszy zabytek piśmiennictwa w j.ukraińskim" i dostał Pan odpowiedź :)//

  Nie.

  // Gogol też napisał utwór dialektem, ale w surżyku//

  Moda tak była.Do nas dotrze ona pod koniec XIX i zaowocuje utworami nasączonymi "góralszczyzna".Ale nikt z tego powodu nie twierdzi (mam nadzieje że nie twierdzi) iż Przerwa-Tetmajer pisał po polsku i po góralsku co jest dowodem na istnienie języka góralskiego a w drugiej kolejności narodu góralskiego itp.
 • autor
  A ten Łukaszenka to co to za wybryk natury?
  Brakujace ogniwo w teorii Darwina?
 • @ikulalibal 18:43:56
  //Pytał się Pan o "najstarszy zabytek piśmiennictwa w j.ukraińskim" i dostał Pan odpowiedź :)// Nie."

  Dlaczego? Może to jest właśnie najstarszy "zabytek" piśmiennictwa w j.ukraińskim? ;)

  Nie chwyta Pan ironii?
 • @ikulalibal 18:24:14 Bez przesady. Nawet napisał po ukraińsku
  wiersz dla Polaków, być może chodziło o Pana ;)


  ПОЛЯКАМ

  Ще як були ми козаками,
  А унії не чуть було,
  Отам-то весело жилось!
  Братались з вольними ляхами,
  Пишались вольними степами,
  В садах кохалися, цвіли,
  Неначе лілії, дівчата.
  Пишалася синами мати,
  Синами вольними... Росли,
  Росли сини і веселили
  Старії скорбнії літа...
  Аж поки іменем Христа
  Прийшли ксьондзи і запалили Aż przyszli księża i podpalili
  Наш тихий рай. І розлили nasz cichy kraj. I rozlali
  Широке море сльоз і крові, szerokie morze łez i krwi
  А сирот іменем Христовим w imię Chrystusa....
  Замордували, розп’яли... Zamordowali, ukrzyżowali
  Поникли голови козачі,
  Неначе стоптана трава,
  Украйна плаче, стогне-плаче!
  За головою голова
  Додолу пада. Кат лютує,
  А ксьондз скаженим язиком
  Кричить: «Te Deum! Алілуя!..»

  Отак-то, ляше, друже, брате!
  Неситії ксьондзи, магнати
  Нас порізнили, розвели,
  А ми б і досі так жили.
  Подай же руку козакові
  І серце чистеє подай!
  І знову іменем Христовим
  Ми оновим наш тихий рай.
 • @Jozio z Londynu 18:49:55
  "A ten Łukaszenka to co to za wybryk natury?
  Brakujace ogniwo w teorii Darwina?"

  Józio z Londynu zajął już to miejsce. Między Homo habilis a Homo erectus.
 • @Jozio z Londynu 18:49:55
  Jasne! gdzież mu tam do krasawca nadszyszkownika.

  https://img.joemonster.org/mg/albums/new/170821/05szyszkownik_kilkujadek_z_obstawa_na_wakacjach.jpg
 • @Anna-PK 18:52:29
  Jest pani tego pewna? bo w sieci po drugim majdanie pojawiło się wiele utworów ponoć Szewczenki ale okazuje się że niezupełnie.

  Хохол останется хохлом
  Хоть ты пусти его в Европу
  Где надо действовать умом ,
  Он напрягает только жопу.

  И потому-то на Руси
  Завещано аж Мономахом:
  “Связаться Боже упаси
  С тремя - жидом, хохлом и ляхом!”.

  Коварен жид, хотя и слеп;
  Кичливый лях-похуже бляди;
  Хохол же-съест с тобою хлеб,
  И тут же в суп тебе нагадит.

  "Хохлы"Т.Г.Шевченко
  1851год
 • @Anna-PK 17:53:46
  Fajne :)))
 • @interesariusz z PL 16:50:09
  Cichanouska jest tez wystrugana z banana i dlatego jak i Duda taka sympatyczna. Lukaszenka nie musial falszowac...przy wyniku okolo 80%
  to moga go pocalowac. Nie ma szans skrecic wyborow z takim wynikiem....Natomiast 48% vs 52% to mozliwosci jest wiele. Chyba ze nie chodzi o to kto jest wybrany co jest bardzo prawdopodobne.
 • @Jozio z Londynu 18:34:27
  A ty Husky do końca życia zostaniesz trollem.
  Nocnik Królowej wylizałeś?
 • @Jozio z Londynu 18:49:55
  //a ten Łukaszenka to co to za wybryk natury//

  To gość, któremu konus z Żoliborza mógłby buty lizać od spodu.
  Oczywiście jak by mu Baćka łaskawie pozwolił.
 • @ikulalibal 18:57:56
  Jestem zawziętym grzybiarzem ale nie wiedziałem, że purchawy rosną pod muchomorem...
 • @Anna-PK 18:13:50
  Przerwa-Temajer tez lubial pisac po polsku a i zaciagal dla kolorytu gwara podchalanska. To samo Szewczenko (ukrainski ma ze trzy dialekty i multum gwar ..zaleznie od rejonu). Niczego nie dowodzi, zaden argument.
 • @Jozio z Londynu 18:49:55
  PALANT ....! A teraz na piwko marsz.
 • @Mazjan 19:27:23 Jest gwara podhalańska! Argument na co?
  Szewczenko pisał wiersze i przez to wszedł do panteonu ukraińskiej kultury. Można go w Polsce nie traktować poważnie, ale tam chodzi o Ukrainę i to ich sprawa.
  A tak na marginesie to nawet ma pomnik w Warszawie z cytatem wiersza "Do Polaków"
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/Taras_Szewczenko_Warszawa_03.jpg/330px-Taras_Szewczenko_Warszawa_03.jpg
 • @Jozio z Londynu 18:34:27
  Trynkiewicz to raczej może być rzecznikiem w PiS, przecież obrońcą pedofili jest PiS. Nie na darmo ks. Isakowicz-Zaleski został wygoniony z komisji dotyczącej pedofili. Chodzi by tuszować fakty pedofili, a ks. Isakowicz-Zaleski by dopilnował by pedofile cienko śpiewali.
 • @ikulalibal 13:36:20
  Oj, a ja w ogóle nie klikałam tylko pisałam w komentarzu 5*. Gdzie są te gwiazdki do klikania?
 • @krzysztofjaw 14:55:48
  A przede wszystkim ciągle robi sobie wroga z Rosji.
 • Ta twoja Demonkracja to najgorszy
  z możliwych ustrojów dla rozwoju państwa narodowego,wolnego i suwerennego. Nie przypadkiem państwa demokratyczne są najmniej suwerenne w swojej polityce i najbardziej zdegenerowane. W praktyce wszystkie tzw. "demokracje" są podporządkowane globalnej ponadnarodowej sile na czele której stoją Szatany Zjednoczone.
  Niestety Łukaszenka w swojej głupocie chcąc zrobić na złość Rosji od wielu już lat aktywizuje piąta kolumnę na Białorusi.
 • @Zawisza Niebieski 21:15:23
  Zawisza!
  Dyskutujesz z trollem Husky. Już został stąd dożywotnio wykopany. Teraz posługuje się kontem swojego partnera od bunga bunga LGBT.
  A ty śpisz?
  Konto "Joszko" sam likwidowałem a wy dajecie się wpuszczać w maliny.
  Nie wiesz co zrobić?
 • @krzysztofjaw
  Wojna idzie .Teraz wiadomo dlaczego jego wybrali .Salute : https://galeria.bankier.pl/p/c/1/da42e9bbe3ffae-945-560-153-4-1528-916.jpg
 • @ikulalibal 15:09:45
  Podejrzewam, ze panujacy Polakom obecni dranie nie sa tacy tani. Przykladem zapobiegliwy minister Szumowski, ktory pewnie uwaza, ze "mu sie nalezalo".
 • @morgan 23:07:34
  To tylko kilkaset milionów złociszy , chłopaki jak liczyli to aż podkrążąnych oczu dostali . Szumowscy forewer . Tak Jarkacza walą aż dudni .Salute :)
 • @kula Lis 69 15:49:09
  Istotnie. Tusk wyglada okropnie! Klimat brukselski widac nie kazdemu sluzy
 • @Anna-PK 17:11:42
  Taras Szewczenko rowniez pisal wylacznie po rosyjsku.
 • @Anna-PK 17:11:42
  Glagolica ze swoimi ligaturami jest szczytowym osiągnięciem piśmiennictwa słowiańskiego Przejście na alfabet łaciński nie tylko dla Słowian zachodnich było uwstecznieniem językowym Całe szczęście w naszym języku zachowały się znaki specjalne Nie dziwi zatem ze na wschodzie wprowadzono nowa religie uwiarygodniająca feudalizm z pomocą Glagolicy która jest świetnie dostosowana do języków słowiańskich Bułgaria zaś przez szereg stuleci skutecznie tamowala zapędy Bizancjum i to nie jest żadne pięć minut a jeden z największych zwiazkow plemiennych w historii świata opartych na słowiańskiej zasadzie równości
 • @Anna-PK 17:53:46
  Dziewczyny przecudne ! A do propagandy maja prawo. W Polsce propaguje sie najgorliwiej kulture zydowska...
 • @ikulalibal 13:33:52
  ,,idę użyć aviomarin bo jak się patrzę na mordy polskiej elity to mi się rzygać chce.'' Jak na razie udało się Białorusinom uniknąć takich widoków. A z tymi winnymi to się z tobą zgadzam. Nie jest tajemnicą że różne polskie instytucje wspierają tych żydków z białoruskiej ,,opozycji''.
 • @krzysztofjaw 16:40:45
  Z tym, że ty jesteś nielogiczny. Bo jednocześnie jesteś wyznawcą najbardziej antybiałoruskiej formacji w Polsce.
 • @Wrzodak Z. 16:49:57
  Tylko, że tu może mieć trochę racji. Gdyby Łukaszenka miał wsparcie od niezależnej Polski to gra by się toczyła dalej. A tutaj raczej się kończy
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:39:19
  Jakby Moskale robili Majdan w Kanadzie
 • @Polantek 23:27:16
  Bułgaria? Mieszanka turecko-słowiańska?
 • @marek500 10:22:13
  A ile kosztowało nas już utrzmywanie folwarku Romaszewskiej w jej nudnej propagandowej tv
 • @Wican 10:31:11
  To że jakieś państwo prowadzi taka propagandę w swoim interesie jest normalne. Jednak prowadzenie i finansowanie propagandy w obcym interesie, przynoszącym nam szkodę jest debilizmem. My na tym nic nie zyskamy, co najwyżej niechęć Białorusinów do nas. Zresztą dla nas stabilna, w miarę zamożna i niezależna od NATO Białoruś jest na rękę.
 • @ikulalibal 18:57:56
  Kingsajz dla każdego!
 • @Wican 10:31:11
  Według Biełsatu:

  "Na budżet TV Biełsat składa się coroczna dotacja na pomoc rozwojową i demokratyzację, która znajduje się w dyspozycji polskiego MSZ. Biełsat działa także dzięki wsparciu finansowemu i infrastrukturze TVP. Pozyskuje też granty zagraniczne. Budżet Biełsatu zawsze był większy niż dotacja polskiego MSZ, która przez ostanie dwa lat wynosiła 17 milionów zł. Natomiast cały budżet stacji to ok 26 milionów. "

  https://naviny.belsat.eu/pl/news/vademecum-bielsatu-co-kto-ile-i-za-ile/
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:44:23
  Może i stać Polskę na własną politykę, ale jej nie wolno. Mamy robić to co każą nasi ,,przyjaciele'' i nie dyskutować. Co mamy do gadania pokazała słynna konferencja bliskowschodnia. I tak dobrze że nas poinformowali na parę dni przed konferencją że jesteśmy jej gospodarzami.
 • @marek500 10:44:22
  O to mi chodziło. Działanie antybiałoruskie jest sprzeczne z polskim interesem
 • @Pedant 10:51:17
  A granty zagraniczne prywatne? tez z publicnzych pieniędzy najpewniej
 • @krzysztofjaw
  Agentura żydowska (LGBT itd...) w akcji na Białorusi. Łukaszenko musi zostać! Wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innego państwa uważam za przejaw chamstwa i niebywałej arogancji.

  https://marucha.wordpress.com/2020/08/10/lukaszenko-musi-zostac/?fbclid=IwAR210IK1giKy-h9jhe7c3kLjWV3WS7YmSjQ6_i9xumsqtfBkVRv7LGEKt6o

  Ps...Nasza białoruska przyjaciółka, która nie może w tym roku z uwagi na łże-wirusa przyjechać z tradycyjną wizytą mówi o tzw. opozycji: „Etimi ljudzmi prawjat zarubieżnyje żydomasony, pust’ ujedut iz Biełorusi nawsiegda „
  Dzień na Białorusi.

  https://youtu.be/MkUzeYWa7-8

  Białoruś – jak tam jest naprawdę?

  https://youtu.be/CV35JITAdQE
 • @krzysztofjaw
  Szkoda, że nie aresztowano tego przygłupa z obitym łbem przez ojca boksera Szczerby. Zapraszając tego bandytę na Białoruś, opozycja strzeliła sobie w kolano. Zaproście jeszcze zboków z lgbt i Łukaszenka będzie miał 100% poparcia. A co pojechali tam wprowadzać "pedalską demokrację i praworządność zachodu"? Szczerba wspominał o dzieciach "generałów nomenklatury rządowej". Nic nowego , stara gwardia zostanie zastąpiona ich dziećmi , drugim elastycznym szeregiem. Pozbędziecie się wszystkiego w imię wolności. Skąd my to znamy ?Studenci? Marketing i zarządzanie albo gender. Pejsbukowe łajno. Pewnie owinięci w tęczowe ścierki robili kupę na jakiś pomnik. Jak się jest w obcym kraju to się nie wpiernicza między wódkę a zakąskę. Pewnie, że studenci, do pewnego wieku wszyscy są studentami. Znudzili się nauką to pojechali na rozróby. I bardzo dobrze! Pojechali kręcić zadymę, mają za swoje. Im więcej antifiarzy Omon wyedukuje, tym lepiej. Powinien jechać mgr socjalistycznej ekonomii chazar Bucholtz aka Balcerowicz on się lepiej "zna" jak spuszczać spodnie z narodowej dupy, teraz właśnie przygotowuje Ukrainę do "penetracji" przez obcy kapitał. Choć klown Szczerba jest z tej samej opcji.
 • @krzysztofjaw
  Czy Marszałek Sejmu może przedstawić podstawę prawną wyjazdu Szczerby na Białoruś. Czy reprezentował Sejm RP, czy był prywatnie? Uczestnictwo Szczerby i Poczobuta z Wyborczej wiele mówi o kierunku i sponsorach tych protestów. Szczerba pojechał na Białoruś.... zakładać tam LGBT. Studenci z Otwarty Dialog. Pojechali jak kiedyś na Ukrainę. To polscy studenci ze zlewaczałego uniwersytetu warszawskiego. Pojechali propagować lgbt. Jeśli Szczerba tam działa, to źle wróżę Białorusinom. Kolejna inwazja zboczów i POpaprańców? Przecież tam chcą wejść lgbiety i całe to tałatajstwo, żeby niszczyć kraj, tak jak to chcą zrobić w Polsce. Dlatego trzeba być ostrożnym w popieraniu tych zamieszek. Mieliśmy przykład z Ukrainą. W podzięce zaczęli stawiać pomniki Banderze...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:35:25
  a ty wiesz co zrobić?
  Na ciebie też przyjdzie czas i zdziwisz się jak szybko to się stanie.
  Obaj się zdziwicie pewnego pięknego poranka
 • @Pedant 18:54:48
  cienko przędziesz

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej