Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Kiedy będziemy głosować w wyborach na prezydenta?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak na razie obecne władze skłaniają się do utrzymania terminu wyborów przypadających na dzień 10 maja 2020 roku. Z kolei cała opozycja jednym głosem apeluje o przełożenie wyborów na czas po zakończeniu stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego.

 

 
Pytanie zawarte w tytule wydaje się zasadne w dzisiejszych okolicznościach stanu epidemii koronawirusa.
 
Jak na razie obecne władze skłaniają się do utrzymania terminu wyborów przypadających na dzień 10 maja 2020 roku. Z kolei cała opozycja jednym głosem apeluje o przełożenie wyborów na czas po zakończeniu stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego.
 
Jest wiele argumentów przemawiających za oboma konkretnymi rozwiązaniami i uciekając od bieżączki politycznej można wybiórczo wskazać  na poniższe.
 
Za terminem 10 maja przemawiają zapisy Konstytucji RP oraz jak na razie na tyle skuteczne metody walki z koronawirusem, że nie ma konstytucyjnych podstaw do wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych: klęski żywiołowej, wyjątkowego czy wojennego a tylko po ogłoszeniu jednego z tych stanów mogłoby nastąpić przesunięcie terminu wyborów.
 
Dodatkowym argumentem za utrzymaniem terminu wyborów jest fakt, że tak naprawdę nie wiemy ile czasu potrwa walka z koronawirusem a później walka z jego skutkami i na czas tych walk należałoby mieć już jasną sytuację, kto jest w tym okresie Prezydentem RP wybranym w 2020 roku.
 
W nawiązaniu do poprzedniego akapitu można sobie wyobrazić sytuację, że epidemia koronawirusa będzie trwała dłużej niż np. 3 miesiące i będzie - jak zapowiadają niektórzy eksperci - powracać falami wiosenno-jesiennymi nawet przez rok czy półtora roku. Co więc wtedy? Czy aż tyle czasu mógłby obowiązywać stan nadzwyczajny i wydłużona kadencja obecnego prezydenta?
 
Kolejnym argumentem za terminem 10 maja są oczywiście obostrzenia i ograniczenia swobód obywatelskich podczas trwania jednego ze stanów nadzwyczajnych. Musimy sobie zdawać sprawę, że ogłoszenie takiego stanu nadzwyczajnego niesie za sobą całkowitą i niedemokratyczną władzę obecnie rządzących. Uprawnienia dla rządu i prezydenta w czasie tych stanów są bowiem takie, które nic nie mają wspólnego z demokracją i wolnością. Więc godząc się na stan nadzwyczajny godzimy się na drastyczne ograniczenie naszych demokratycznych swobód obywatelskich. Już dzisiaj przecież mamy przy stanie epidemii wiele ograniczeń a w czasie stanów nadzwyczajnych byłoby ich znacznie więcej.
 
Za przełożeniem terminu wyborów są oczywiście - ponownie pomijając bieżączkę polityczną - argumenty związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Jest oczywiste, że gdyby do  połowy czy końca kwietnia 2020 roku epidemia koronawirusa nie została w większości opanowana i mielibyśmy dalszy skokowy wzrost zakażeń to należałoby wprowadzić stan nadzwyczajny i przesunąć termin wyborów.
 
Można się też zastanowić czy kolejnym argumentem za przełożeniem terminu wyborów nie jest obecny brak możliwości prowadzenia normalnej kampanii wyborczej kandydatów na urząd prezydenta RP. Z tym konkretnym argumentem wiąże się też tzw. "demokratyczność" i powszechność wyborów, bowiem w stanie epidemii ludzie mogą bać się wychodzić z domów na głosowanie w dniu 10 maja a to może być podstawą nawet do podważania wyników wyborów.
 
Jedno jest pewne. To czy wybory odbędą się 10 maja czy też później (kiedy?) zależy wyłącznie od tego, czy da się zahamować  rozprzestrzenianie się wirusa a liczba zachorowań zacznie spadać. Jeżeli tak się stanie przed wyborami to winny się one odbyć w wyznaczonym terminie. Natomiast gdybyśmy jeszcze "walczyli" i liczba zarażonych znacznie by rosła to należałoby wprowadzić stan nadzwyczajny i przełożyć wybory.
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Od kiedy PiS dba o konstytucję? Przecież ona bolszewicka.
  We Francji 15 marca przeprowadzono wybory do władz lokalnych, przy liczbie zarażonych 3,6 tys. i 45% frekwencji. Dziś Francja może „poszczycić się” 14,5 tys.* chorych. Lekarze francuscy chcą postawić decydentów przed trybunałem stanu i tą drogą powinna pójść i Polska, jeśli nawet ta informacja nie ostudzi władz „państwa z tektury” w bezwzględnej drodze, by Duda ponownie był prezydentem. Będzie to pogarda dla naszego zdrowia.
 • @Zawisza Niebieski 10:29:07
  DOkładnie. Bo gdy nasze tzw. władze zrobią te wybory 10 maja, to pójdę na nie i zagłosuję na Bosaka. Gdyby przypadkiem Kosiniak miał szanse na drugą turę, to walnąłbym setkę i też na niego zagłosował. A gdyby doszło do drugiej tury i Duda miał stanąć przeciw Kidawie czy Biedroniowi, to musiałbym połówkę walnąć, aby na nich zagłosować, ale bym tak zrobił. Gumisia bym nie poparł po miesiącu picia, choć to hipotetyczne. Bo rzadko alkohol ruszam.
  Zwycięstwo Dudy, to tragedia. Nie będzie już czego zbierać po państwie. Zawsze działają w obcym interesie
 • @Wican 10:52:48 i Zawisza Niebieski
  Piszę jasno, że jeżeli wirus nie zostanie pokonany to wybory winny być przełożone. Ale na kiedy> Na jesień? Na przyszłą wiosnę a może na dwa lata... i tu zacznie się znów naparzanaka.
  Pozdraiwma
 • @krzysztofjaw 11:09:43
  A kiedy ktoś ustali, ze będzie pokonany ten wirus? Opozycyjni kandydaci nie mogą prowadzić kampanii już teraz. Ja czekam na 10 kweitnia. Czy przerwą stan zagrożenia bo okrąGła rocznica katastrofy smoleńskiej?
  Nie ma równych szans w kampanii. Ja wiem, ze PiSiaccy tchórze lubia lać słabszych, a dygają przed silniejszymi. Decyzja powinna być podjęta już teraz. A nie gdy nie ma możliwości do prowadzenia kampanii. Jedynie tchórxzliwa miernota Gumiś to może robić, a "nadszyszkownik Kikujadek-Kacelnik" zatwierdzi każde qrestwo.
 • @krzysztofjaw 11:09:43
  A w kampani już użyto ponad 200 miliardów. Jak uważasz? Skąd mieliby wziąć taki wielki szmal? Czekam na odpowiedź.
 • autor
  Wybory przeniesione na 2025r i hieny z wściekłości 6 razy dziennie w pampersy walą.A tak serio. Jakoś się swoim guru Putinem nie przejmują że za niecały m-c tam referendum.Cisza.To nieregulaminowe o tym pisać.
 • @krzysztofjaw 11:09:43
  Platforma grała już niepełnosprawnymi, cukrzykami, chorymi na raka, teraz koronawirusem. To partia skażona śmiercią smoleńską i nieszczęściem ludzkim, bez wartości, honoru i zasad. Nigdy więcej.
  Dla nich nie ważne gdzie i jak żyją, byle micha pełna ciepło w dupę i możliwość nachapania się. Nie jest dla nich ważne kto im tą michę podstawi, kto dupę ogrzeje i kogo okradną.Oni nie cofną się przed niczym, by dorwać się do koryta. Pójdą po trupach do celu. Są jak szarańcza, która na swojej drodze niszczy wszystko. Sami są jak wirus.
  Ale na szczęście my mamy lekarstwo.
 • @krzysztofjaw 11:09:43
  Co siedzi takiego w umysłach opozycji, że w obliczu dramatycznych chwil, pozwalają sobie robić z siebie idiotów. Ciekawe Mam wrażenie, że tu jest jakiś problem "zdrowotny" pod czerepem
 • @Jozio z Londynu 15:50:07
  "To partia skażona śmiercią smoleńską"

  W jaki sposób?
 • A co? Jeżeli za pomocą
  internetu da się zarządzać swoja forsą banku - to jaki problem przygotować tzw. głosowanie przez ten internet?
  Wniosek?
  Jedyna bariera takiego rozwiązania dla okupanta - to brak fałszowania wyborów obecnymi metodami.
 • @Jozio z Londynu 15:54:37
  Ostatnio Kidawa-Błońska znów dała popis nazywając respiratory "inspiratorami" a szpitale jednoimienne "szpitalami zastępczymi". Oj jednak ten Schetyna jest mściwy, co zresztą wie każdy, kto miał z nim kiedykolwiek do czynienia. Przecież on najbardziej wiedział, co soba reprezentuje MKB...
  Pozdrawiam

  P.S.
  Patrząc na dzisiejszych totalnych spod znaku PO-KO też mam wrażenie domu wariatów.
 • WPS
  Ważne orzeczenie SN:

  https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-2020-jest-powod-do-przesuniecia-sad-najwyzszy-uznal-skarge-kandydata-6492063378445953a
 • @krzysztofjaw
  Najważniejsze teraz jest zainfekowanie wirusem naszej służby zdrowia . Co też niedojdy robią , dzięki temu magdalenkowe status quo zostanie dalej zachowane . Salut .
 • Mam nadzieję, że Duda wygra!!!
  Przez cztery lata władzy PiS pieniądze szły na przekupstwo i "kiełbasę ". A teraz jest recesja i rząd musi pożyczać czy drukować pieniądze na zasiłki, na opiekę lekarską i pomoc przedsiębiorcom. A tyle naobiecywano; Baltic Pipeline, przekopanie mierzei, inne inwestycje różne "plusy", cuda bajki, nie mówiąc o tym, że gas LNG z USA. Poczekamy, zobaczymy, co tam z tego będzie...;)
 • @Anna-PK 22:07:28
  Będzie jak zwykle . Pustostan . Salute .
 • JAN ZBIGNIEW POTOCKI - wywiad w Realu24
  Jan Zbigniew Potocki u Roli
  https://www.youtube.com/watch?v=YM3b3EBnLcg&feature=youtu.be

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej