Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

"Przedsiębiorstwo WOŚP" Jerzego Owsiaka i jego najbliższych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sam osobiście pomagam charytatywnie, ale przede wszystkim na konkretne osoby gdzie wiem, komu pomagam i dlaczego oraz tam, gdzie wiem na 100%, iż moje pieniądze są właściwie wydawane a działalność określonych organizacji jest transparentna.

Niemal od zawsze - za wyjątkiem kilku pierwszych Orkiestr - byłem i jestem wobec J. Owsiaka i jego WOŚP sceptyczny. Przedstawiałem swoje poglądy i o nich opinie obszerniej m.in. w swoich notkach sprzed wielu laty: WOŚP. Jak długo jeszcze?,  No... i jednak Owsiak to pusty indoktrynator!Owsiak to pusty Indoktrynator czy Oszołom? czy Przystanek Woodstock i List Otwarty do Sekretarza Generalnego OPM!.
 
Treści zawarte w owych postach nic nie straciły na swojej aktualności, o czym świadczą ostatnie teksty blogera Matka Kurka (Piotra Wielguckiego), który obecnie w Polsce chyba najlepiej orientuje się w działalności Jerzego Owsiaka.
 
Pisze on m.in.:
 
""Ponad 90 milionów w „usługach obcych” – rodzina Owsiaków na swoim!
Trudno będzie w to uwierzyć, ale to zaledwie szkic anatomii brudnego biznesu nazywanego charytatywnością, pełen opis wypełniłby strony pracy magisterskiej. Mój opis jest skrócony, bo ma dotrzeć do jak najszerszej grupy nieświadomych darczyńców WOŚP. Nie będę walczył z wiatrakami i dyżurnymi „argumentami” w stylu: „moje dziecko było leczone…”, „wszędzie w szpitalach są serduszka”, „co ty zrobiłeś dla dzieci..”. Przedstawię suche fakty i w sposób jednoznaczny wykażę, że Owsiak stworzył gigantyczny biznes rodzinny za publiczne i społeczne pieniądze, wydawane na organizację „Finałów”. Ratowanie zdrowia i życia dzieci w tej propagandowej i finansowej piramidzie jest ostatnim i najmniej istotnym ogniwem dopiętym na alibi (...) Cała struktura WOŚP i przyległych do fundacji firm pracuje w następującym cyklu: zebrać jak najwięcej pieniędzy i nie wydawać tak długo jak się da. Do dziś nie są rozliczone trzy kolejne „Finały” WOŚP, gdzie zebrano ponad 400 milionów złotych, co łatwo sprawdzić tutaj: http://zbiorki.... Na koncie WOŚP znajduje się w tej chwili około 200 milionów nie wydanych na sprzęt pieniędzy, chociaż według fałszywej legendy polskie dzieci bez tego sprzętu by poumierały. W tym czasie rosną odsetki w granicach 2-4 milionów, które nigdy nie idą na cele zbiórki, ale na organizację „eventów”. Wydawaniem pieniędzy zebranych przez WOŚP tak naprawdę zajmuje się „Złoty Melon” z jednoosobowym zarządem i prezesem Jerzym Owsiakiem. Firma ta obsługuje wszystkie najważniejsze imprezy WOŚP i bierze udział w „konkursach ofert” na zakup sprzętu. W ciągu 10 lat Owsiak jako prezes „Złotego Melona” rozdysponował ponad 90 milionów w „usługach obcych”, dokładnie 90 026 552,79 zł"" [1]. 

W dalszej części opisuje on, jakiej wartości konkretne firmy związane z J. Owsiakiem uzyskały dochodów poprzez wyprowadzanie pieniędzy z Fundacji na rzecz tzw. "podmiotów obcych", czyli związanych i tak z J. Owsiakiem. Wskazuje konkretne kwoty, które wydają się zawrotne i zamykają się ową kwotą 90 mln zł, czyli 9 mln zł rocznie w okresie ostatnich 10-ciu lat.
 
Ponadto w innym tekście wskazuje, iż J. Owsiak do tej pory nie rozliczył swoich finałów z ostatnich trzech lat, gdzie zebrano 408 mln zł a rozliczono jedynie niespełna 100 mln zł oraz zastanawia się gdzie podziało się około 150 mln zł. [2].
 
Nie mam powodu, żeby nie wierzyć Matce Kurce, bowiem jak na razie wygrał on wszystkie procesy z J. Owsiakiem i jego fundacją i z pewnością jest "sennym koszmarem" całego "Przedsiębiorstwa WOŚP" a że jest to dobrze naoliwione i zyskowne przedsiębiorstwo nikomu nie trzeba udowadniać.
 
Oczywiście jak niemal w każdym przedsiębiorstwie opartym na prawie spółek handlowych ta hipotetyczna rodzinna i znajomych spółka pod nazwą "Przedsiębiorstwo WOŚP" musi mieć i Radę Nadzorczą i Zarząd. Prezesem każdego z tych organów jest wszechpotężny prezes J. Owsiak, który - wespół z rodziną i swoimi "znajomymi królika" – decyduje o wszystkim a przede wszystkim o wydawaniu pieniędzy ze społecznych (o zgrozo?) zbiórek. Proces wydawania tych pieniędzy nie jest transparentny, co wydaje się, iż powinno być normą w tego typu przedsięwzięciach.
 
Bloger Matka Kurka w ostatnich tekstach skupił się na gotówce i przepływach finansowych. Mnie jednak też zastanawia fakt posiadania przez "Przedsiębiorstwo WOŚP" aktywów w wysokości ponad 15 mln zł, z czego aż około 13,5 mln zł stanowią rzeczowe aktywa trwałe. Ciekaw jestem co enumerycznie wchodzi w skład tych aktywów trwałych... to też byłaby bardzo ciekawa informacja i dająca do myślenia.
 
Z informacji potwierdzonych to na pewno w ich skład wchodzą mieszkania i np. luksusowe centrum szkoleniowe, które w ramach WOŚP prowadzi i zarządza zależna w 100% od J. Owsiaka spółka Złoty Melon. Jest to Centrum Wolontariatu Szadowo-Młyn, malowniczo położone na pojezierzu Iławskim. Centrum zapewnia doskonałe warunki nie tylko na szkolenia, ale również na sympozja, narady , konferencje, spotkania firmowe a także imprezy integracyjne. To, że Ośrodek posiada salę konferencyjną, salę kominkową o niepowtarzalnym klimacie, jadalnię oraz parking... to przecież oczywistość dla instytucji charytatywnej...
 
Oczywiście można wykazać, że taka działalność komercyjna jest źródłem dodatkowych dochodów dla WŚOP, dzięki którym zwiększa się pula finansowa na dodatkową pomoc charytatywną. Ale czy tak jest w istocie, czy też te zyski powiększają majątek osobisty rodziny Owsiaków?
 
Źródło: [2]

Od zawsze też zastanawiam się (i w sumie pragnę pozostać w błogiej nieświadomości) nad wspomnianym przebiegiem procesów przetargowych na zakup sprzętu przez "Przedsiębiorstwo WOŚP" oraz ile to pieniążków zyskuje ten biznes dzięki odsetkom powstałym wskutek "leżakownia" naszych darów na kontach fundacji i jak suma tych odsetek jest wydatkowana: czy na działalność charytatywną czy znów powiększa majątek rodziny Owsiaków. 

Jest jeszcze jeden - bardzo kontrowersyjny - aspekt działania WOŚP. Otóż od wielu już lat pada pytanie o to, czy darowany (dzierżawiony) przez WOŚP sprzęt jest własnością szpitali czy też dalej jest własnością WOŚP. Temat ten jest dalej kwestią otwartą, bowiem mimo zapewnień J. Owsiaka darowany sprzęt jest własnością szpitala...., ale każde urządzenie medyczne przekazywane jest szpitalom w darze, ale jako darczyńca, Fundacja zgodnie z prawem zastrzega sobie prawo kontrolowania obdarowanego (klauzule w umowie darowizny) i nakłada na placówki, które ten sprzęt od nas dostają, zgodnie z art. 893 k.c., obowiązek wykonania szeregu poleceń, czyli gdy z jakiś powodów sprzęt ma być nie używany to wtedy fundacja ma prawo do decyzji co z nim dalej robi... Więc jak to jest? Czy sprzęt jest własnością szpitali czy też nie?
 
Na koniec pragnę tylko stwierdzić, że sam osobiście pomagam charytatywnie, ale przede wszystkim na konkretne osoby gdzie wiem, komu pomagam i dlaczego oraz tam, gdzie wiem na 100%, iż moje pieniądze są właściwie wydawane a działalność określonych organizacji jest transparentna. W razie jakichkolwiek wątpliwości  wstrzymuję się z pomocą i pieniążki przeznaczam na pomoc gdzie indziej. A naprawdę jest gdzie i nie musi to być akurat "Przedsiębiorstwo WOŚP".
 
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

KOMENTARZE

 • Autor
  Panie Krzysztofie ja mam gdzieś te wałki, o ile są (chociaż w to wątpię bo Ziobro już dawno by wsadził Owsiaka i spółkę na co najmniej 1000 lat). Dla mnie ważniejsze niż te pieniądze jest łączenie Polaków we wspólnym celu. Ja wiem że to pisdzielcom przeszkadza bo oni wszystko robią żebyśmy kłócili się między sobą, donosili na siebie. Byli by szczęśliwi jak w Polsce były standardy z ZSRR z czasów prokuratora Wyszyńskiego. Dlatego kto czuje się Polakiem powinien popierać tą akcję bo przynajmniej w tych dniach jesteśmy razem i robimy się dla siebie lepsi.
  p.s.
  Nie ma Pan już dość tego szczucia wszystkich na wszystkich. Najpierw było szczucie na lekarzy, później na niepełnosprawnych, nauczycieli, a teraz sędziów. Ciekawe kogo mają następnego w kolejce ? Żeby się nie okazało że grupę do której Pan należy.
 • autor
  Gdyby sam osobiście chciał naprawdę wrzucić do puszki WOSP i to więcej niż 100zł, a ufam tylko Owsiakowi, to proszę mi podpowiedzieć, w którym miejscu Owsiak stoi dziś z puszką?
 • WOŚP
  Nigdy WOŚPem się nie interesowałem, bo unikam masówek. Ale intryguje mnie dlaczego ten ruch wywołuje taką irytację. Przecież ludzie mogą dawać swoje własne pieniądze na legalne cele, zaś krytycy mogą angażować się w działalność charytatywną gdzie indziej.
 • @Jozio z Londynu 14:55:28
  "Gdyby sam osobiście chciał naprawdę wrzucić do puszki WOSP i to więcej niż 100zł, a ufam tylko Owsiakowi"

  Poszukałem i znalazłem londyński punkt kontaktowy, tam dostanie Pan informację.

  https://www.facebook.com/wosplondyn/
 • @Pedant 14:55:37
  To nie ruch wywołuje irytację, tylko Owsiak. Swoim zachowaniem, a przede wszystkim własnym mentorstwem i oczywiście popieraniem tylko,, słusznej,, opcji politycznej. A wszystko to w cieniu Rock and Rolla i,, spontanicznego,, luzu.
 • @zbig71 15:22:03
  Olać Owsika i jego "wiatr w żagle", chyba "kasa na paliwo" do merców z fundacji? Dlaczego głupi ludzie robią to Polsce? Dlaczego takiego Owsiaka słuchają? Może czas wydorośleć moi Państwo? Porzucić głupotę? Nie ma handlu w niedzielę to BANDA OWSIAKA pęta się pod kościołami i nagabuje ludzi aby wrzucać pieniądze na luksusowe życie Jurka RESORTOWEGO DZIECKA UBEKISTANU. Dlaczego Owsiak wysyła małolaty żebrać pod kościołami. Niech sam idzie pod biura poselskie opozycji. Pod dom Kwaśniewskiego, Adamowicz, Biedronia, Neumana, Błońskiej, Grodzkiego, itd.
 • 120 tys useful idiots zebrali.
  Zdrajcy, kolaboranci, donosiciele, targowiczanie, wspierają Owsiaka, sama idea WOŚP jest zbrukana przez terroryzm żydolewacki, wykorzystywanie dzieci i młodzieży typowe dla indoktrynacji żydolewackiej.
 • @zbig71 15:22:03
  "To nie ruch wywołuje irytację, tylko Owsiak. Swoim zachowaniem, a przede wszystkim własnym mentorstwem i oczywiście popieraniem tylko,, słusznej,, opcji politycznej. "

  Jedna strona ma Owsiaka, druga ma Rydzyka. A ja mówię, szczęść im Boże, jednym i drugim. Tylko się nie bijcie.
 • Oficjalny profil Senatu na Twitterze promuje aukcję WOŚP Grodzkiego. "Wartość obiadu z Marszałkiem przekroczyła już 8000 zł"
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY182NGVjMi9wLzIwMjAvMDEvMTIvODI1LzUzNC81ZTIzZGM3MDE1YmQ0ZGI5YjYzYzFlOTAyNjk5MDdlOC5qcGVn.jpeg

  Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki na konferencji z Jerzym Owsiakiem chwalił się tym, że wystawił na aukcję WOŚP obiad ze sobą. Teraz aukcja Grodzkiego jest promowana na oficjalnym Twitterze Senatu, gdzie podano, że wartość obiadu przekroczyła już 8 tys. zł. Marszałek Senatu gra z WOŚP! Wartość obiadu z Marszałkiem prof. Grodzki i wspólnego zwiedzenia parlamentu przekroczyła już 8000 zł napisano na Twitterze Senatu.

  https://pbs.twimg.com/media/EOFVfXHWoAAKtB0?format=jpg&name=small

  Ps...8000 plus VAT w kopercie. Odważnym życzę smacznego! Obiad będzie jednodaniowy: fasolka po bretońsku + koniak z darów od pacjentów. Ja nawet za darmo nie chciałbym zjeść tego obiadu, żebym nie był kojarzony z tą osobą. Aukcję na obiad z Grodzkim podobno aktualnie wygrywa Kot Prezesa..
 • ""Przedsiębiorstwo WOŚP" Jerzego Owsiaka i jego najbliższych"
  -----------
  Przecież ta owsiakowa, kocia muzyka - jest jak złowieszczy chichot Złego - obwieszczający, że jesteśmy jego w całości.
 • @marek500 14:47:32
  Mi nie chodzi o skłócanie Polaków a wprost przeciwnie. Piszę tylko, że działania Owsiaka powinny być transparentne a sama akcja nie powinna służyć jako fundament zbijania fortuny przez Owsiaków i "znajomych królika". Niestety mam prawo twierdzić, że w obydwu przypadkach jest tak, że Owsiak wykorzystuje tą akcję dla siebie i znajomych a samo wydawanie pieniędzy jest okryte jakąś tajemnicą. Ubolewam, że wykorzystuje się do tego zindoktrynowanych młodych ludzi.
  Pozdrawiam
 • @zbig71 15:22:03
  Dokładnie. I ten błotny spęd młodzieży z lewacką ideologią.
  Pzdr
 • @kula Lis 69 15:38:16
  Święta racja.
  Pzdr
 • @kula Lis 69 15:59:53
  Kolacja z Grodzkim? Eee...tam... wolałbym kolację sponsorowaną przez WOŚP z chorym bezdomnym, któremu np. fundacja jakoś pomaga.
  Pozdrawiam
 • @autor
  Ładnych parę lat temu oglądałem w sieci zdjęcia z wyprawy JE Owsiaka i jego ferajny w liczbie ok 15 osób na rejs luksusowym jachtem po wyspach oceanu spokojnego.
  Dojazd do portu docelowego i czarter jachtu to suma ok 15 tyś zł na osobę czyli razem ok 150 tyś złotych za dwa tygodnie balangi.
  Widocznie dewizą Owsiaka jest hasło

  "Jak się szlachta bawi to się z kosztami nie liczy."

  Próbowałem znaleźć zdjęcia z tej wyprawy ale nie zdołałem dokopać się do fotografii z tej balango.Wyparowało z sieci.
 • @krzysztofjaw 18:41:42
  Ja najbardziej chciałabym kolację ze śniadaniem z jakąś modelką :)
 • @matterhorn 19:03:17
  Kosi frajerów, to co sobie chłop będzie żałował.
 • @zbig71 19:36:02
  "Ja najbardziej chciałabym kolację ze śniadaniem z jakąś modelką :)"

  "Chciałabym"? Wy lesbijka?
 • @Jozio z Londynu 14:55:28
  "Gdyby sam osobiście chciał naprawdę wrzucić do puszki WOSP i to więcej niż 100zł, a ufam tylko Owsiakowi, to proszę mi podpowiedzieć, "w którym miejscu Owsiak stoi dziś z puszką?"

  Napewno nie ma go u Angoli gdzie siedzisz

  Możesz więc zrobić bezpośredni przelew:

  Z mojego przelewu z M-Banku:

  WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
  Na rachunek
  44 1140 2004 0000 3102 7724 1721
  Bank odbiorcy
  MBANK S.A.
 • @zbig71 19:37:24
  "Kosi frajerów, to co sobie chłop będzie żałował"

  Żoliborski jarek robi to samo tylko ciszej i na większą skalę i chciał sobie postawić dwie wierze aby dalej ciągnąć kasę z czynszy - a nie jak ten goopek Owsiak pomagać chorym potrzebującym Polakom mieszkającym w Polsce
 • 1*
  W pełni zasłużona 1-ka

  Poza tym po co Pan pisze:

  "ile to pieniążków zyskuje ten biznes dzięki odsetkom powstałym wskutek "leżakownia" naszych darów na kontach fundacji"

  Jeśli: NIC PAN TAM NIE DOKŁADA

  To właśnie typowe durne a wręcz kretyńskie rozumowanie: MNIE OKRADŁ, MNIE OKRADŁ... itd - choć nie dało się ani złotówki

  Najwięcej mają o WOŚP'ie do powiedzenia ci... którzy nic z tym wspólnego nie mają

  Ot tak: inni tu srają - to i ja z boku przykucnę i sobie ulżę

  Żałosna Wolska zawiść, zazdrość, zdebilowacenie......
 • @Pedant 19:38:35
  O, wkradł się byczek. Po prostu smartfon mnie poprawia i nie zauważyłem jego pomocy.
  Oczywiście chciałbym.
 • @Hades 20:46:13
  Owsiakowi MOŻESZ dać, a Jarkaczowi dać musisz. Sto %racji, drogi kolego.
 • @Hades 20:50:48
  Po co prawie inwektywy. Na początku dawałem na WOŚP, ale teraz faktycznie już nie. A krytyka... Czy jakbym dał 1 zł na WOŚP to już bym miał prawo do krytyki a teraz gdy nic nie dałem to już nie? Ten argument jest absurdalny.
  Pozdrawiam
 • Na owsiaka zbierają wszyscy, dzieciaki i starzy, ale żeby oseski ?
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/6-letnia-hania-po-raz-pierwszy-jest-wolontariuszka-wosp-wytlumaczyla-na-czym-polega/ns4smeg?utm_source=detal&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne
  0,016% tyle zbiera owsiak wobec corocznego funduszu zdrowia !
 • @krzysztofjaw 18:36:33
  Do kogo takie gadki ? Jak by nazwa brzmiała WOŚP im. prezydenta tysiąclecia L. Kaczyńskiego, to Owsiak mógł by jeździć bryką za 5 milionów i mieszkać w trzech pałacach i nikt by słowa nie powiedział o wałkach. Wszystko co jest niezależne od PiS i nie mogą w to wsadzić swoich pejsatych mord to jest komunistyczne , lewackie i antypolskie.
 • @marek500 09:12:52
  Przecież Owsiak to dziecko resortowe a kto stał za służbami specjalnymi PRL?
  Pzdr
 • @@@@!
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY181ZjYwMy9wLzIwMjAvMDEvMTMvODI1LzU1MC8yZWY1NDZmZDM3ZmQ0NjlkODgyM2FhNGE4YmIxOWExZS5qcGVn.jpeg

  Mocne KOMENTARZE po finale WOŚP. "Odrzuć pseudokulturę Owsiaka, a płać raczej na Caritas"; "Nie istniałby, gdyby nie TVP". Działalność Jerzego Owsiaka i jego fundacji WOŚP budzi wiele emocji od zachwytu po stronie przedstawicieli liberalnych środowisk, po sceptyczne i krytyczne opinie wielu reprezentantów prawicy. 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się okazją do mocnych dyskusji. Swoje krytyczne zdanie o Owsiaku wyraziło wielu publicystów i internautów. Zwrócono uwagę m.in. na politykowanie ze strony szefa WOŚP i nachalną narrację. Masz wątpliwości co do J. Owsiaka i jego hucpy? Jeśli tak to przestań powtarzać - „sie ma”, „światełko do nieba”, „oj, będzie się działo”, „gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej”. Odrzuć mowę i całą tę pseudo kulturę Owsiaka, a płać raczej na Caritas. Na podwarszawskiej prowincji „dzieci Owsiaka” (dziś już dojrzali ludzie), nachalnie, z tymi swoimi puszkami WOŚP, zatrzymywali wychodzących z kościoła. To tu Owsiak znajduje najwierniejszych darczyńców, ale publicznie o tym nie mówi, wiadomo to katolicy. Dla Gimbazy: Owsiak nie istniałby, gdyby nie TVP. W 1993 roku, kiedy Walendziak był prezesem - nie było „Złotego Melona”. Nikt nie podejrzewał, że Jerzy Owsiak tak zaangażuje się w politykę.Wydaje się, że #Owsiak i ludzie z #WOSP ratują życie dzieci. Ale domagają się także prawa do zabijania dzieci!

  Przy okazji #WOSP2020 to zdjęcie i fragmenty szokującego wywiadu.

  Sprzęt #Orkiestra ma być tylko dla wybranych dzieci!#Eugenika #Aborcja

  https://www.youtube.com/watch?v=_d4DNyyEVWY …

  https://twitter.com/i/status/1216457823703445504

  Więcej pod linkiem

  https://wpolityce.pl/polityka/481829-mocne-komentarze-po-finale-wosp-plac-raczej-na-caritas


  Ps..Nie zgadzam się na szantaż moralny "kochaj Owsiaka". Bo Owsiak to obrzydliwy bufon, głupek, cham, pracujący dla paskudnej formacji politycznej. Korzystający z każdej okazji by nakręcać spiralę hejtu na tych, których nie lubi. TVN24 pochwalił się, że w Suwałkach zebrana kwota podzielona na liczbę mieszkańców daje 2 zł. No jakby nie Jurek to polska służba zdrowia by upadła... Policzcie ile każdy z Was miesięcznie daje na zdrowie...WOŚP to Propaganda Dla Debili. Biorąc pod uwagę całą Polskę i WOŚP wychodzi ok 3 zł. na osobę, na rok. A teraz drodzy fanatycy Owsiaka z sekty WOŚP - wyleczcie się za 3 zł rocznie. Globalny wpływ Owsiaka (skazanego za hejt) na służbę zdrowia jest więc śladowy i pomijalny. Wspieram Caritas, wpłacam na Się Pomaga, przed każdymi świętami robię paczki dla potrzebujących, ale to nie ważne, bo jak nie wrzucę 2 zł do puszki WOŚP to nie mam prawa korzystać ze sprzętu w szpitalu. Otóż mam, płacę podatki, a Owsiak ponoć charytatywnie ten sprzęt przekazuje. Rzygam już Owsiakiem i jego akcją. Pieprzenie o ratowaniu służby zdrowia przez WOŚP to kompletna ściema. Pajac w czerwonych porciętach robi kasę sprzedając Polakom kit o tym, jacy są super, bo wrzucili parę złotych do puszki. Substytut sumienia certyfikowany przez cwaniaka. Przez 28 lat WOŚP zebrało "prawie miliard". Rocznie państwo przeznacza na służbę zdrowia 98 miliardów. Prawdopodobieństwo, że właśnie Ciebie będzie ratował sprzęt kupiony przez WOŚP jest minimalne. Wyznanie wiary patocelebryckiej sekty Megacwaniaka W Czerwonych Gaciach w jednym obrazku. Na jednym oddechu z wysyłaniem dzieci z puszkami pod kościoły, bo wiadomo, że katole głupie i naiwne najłatwiej się dają hasło "dobroczynność" obcyckać z kasy.

  https://pbs.twimg.com/media/EOHPvAOXsAAoHbk?format=jpg&name=small
 • Znów ten pajac w czerwonych POrtkach będzie przez miesiąc przekładał kasę z puszek do słoików.
  Wieka Czerwona Rurka bratem łatą gdy cymbały za to płacą. Lewicowe antypolskie media dmuchają balon WOŚP, a naiwni wierzą w bezinteresowną dobroć Owsiaka. To przykre, ale tak jak bardzo wielu z nas nabrało się na Wałęsę tak bardzo wielu w tym bardzo dużo młodych nabrało się na Owsiak. Pomoc mogą rzetelne fakty jego przekrętów. Matka Kurka już to pokazał. Kosztem ludzi i młodocianych wolontariuszy - żeby tylko zbić kasę w jeden dzień w roku. I jednoosobowo spokojnie zarządzać zasobami przez następne lata. Nietety sami wsadzilismy Owsiaka na piedestał. Aby go z stamtąd usunąć potrzebą rzetelnych faktów i dowodów na jego przekręty. A takie pyskówki szanownych panów to woda na ich młyn. Matka Kurka pokazał.
 • @Jozio z Londynu 14:55:28
  Niech ktoś zapyta kochającego dzieci Jurasa czy kobieta w 9 miesiącu ciąży nosi w sobie płód czy dziecko!?
 • @kula Lis 69 12:31:05
  Szantażysta moralny. Zachowuje się.tak, jakby cała służba zdrowia wisiała na tych "darowanych bańkach z puszek". Może mało to pocieszające, ale jakby nie patrzeć, w przeważającej większości Owsiak łupi lewaków.Szopka dla ubogich.
 • Fundacje żyją z państwowych pieniędzy i to dobrze. W Polsce jest zarejestrowane 16 000 fundacji
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY18wNmQ4ZS9wLzIwMjAvMDEvMTEvODI1LzUyMi9mZTY4OGM4ODUxNzc0NzY5YWMyNjlhZjJiMTZiYmVhMi5qcGVn.jpeg
  Pożar w chojnickim hospicjum a rodzinne interesy pomorskich samorządowców. 4 osoby zginęły, a 20 zostało rannych w wyniku pożaru w chojnickim hospicjum. Tragedii można było uniknąć, gdyby prowadząca placówkę Fundacja Palium zainstalowała w budynku system przeciwpożarowy. Jak ujawnili dziennikarze Radia Gdańsk, zrezygnowano z tego – rzekomo z braku funduszy – choć na kontach organizacji znajdowały się na to środki. Prezesem fundacji jest Barbara Bonna, prywatnie żona Leszka Bonny, wicemarszałka województwa pomorskiego, przez lata zasiadającego w komisji zdrowia i współdecydującego o wydatkowaniu publicznych środków na służbę zdrowia. Polityczne tło finansów fundacji przybliża redaktor naczelny „Gazety Gdańskiej” Marek Formela. Publikujemy cały jego felieton. „bon(n)anza”

  Gdyby nie ten pożar…

  Z oficjalnego życiorysu wicemarszałka Leszka Bonny: „Pomagał też w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego”’.

  Nie był już przedstawicielem ludu robotniczego, był w gronie miejskiej liberalnej awangardy. Od 2002 do 2006 był radnym PO w Chojnicach, od 2003 dyrektorem szpitala powiatowego.

  Wspólnie z żoną Barbarą Eugenią, radiologiem, miał też 26 udziałów w spółce medycznej Alte powołanej w listopadzie 2003. Żona była wiceprezesem, a radny dyrektorem ekonomicznym w prowadzonej przez Alte przychodni lekarskiej Nowa.

  Barbara Bonna we wrześniu 2005 roku ufundowała za 10 tys złotych Fundację Palium. Ze statutu wynika, że fundator jest w niej alfą i omegą. Oraz prezesem.

  Fundacja Barbary Bonny uruchamia hospicjum, w którego utworzeniu w Chojnicach radny Leszek Bonna ma zasługi, które prezentuje dobrowolnie.

  Zarządzając dobro czyniącą fundacją doktor B. Bonna realizuje się także w biznesie. W listopadzie 2007 obejmuje za 25 tys. zł połowę udziałów w spółce NOBO, pełniąc w niej także stanowisko wiceprezesa.

  Ma wyczucie koniunktury.

  Nie mija kilka miesięcy a szpital w Chojnicach ogłasza przetarg na badanie rezonansem. Zarząd NOBO 5 dni przed ogłoszeniem przetargu rejestruje NZOZ Diagnosta w Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego - i jako jedyny oferent wygrywa przetarg na badania rezonansem. „Nie mam wpływu na to, kiedy ten ZOZ powstał, nie byłem w komisji konkursowej” - mówi, a Dziennik Bałtycki słowa te utrwala, mąż Barbary, dyrektor szpitala Leszek Bonna. Wątpliwości natury etycznej - co w biznesie ma różne znaczenia - ma starosta, który jest właścicielem szpitala. Stać go jednak jedynie na westchnięcie, też przez redakcję wydrukowane: „tak nie wypada”.

  Zamiast się cieszyć, że problem z rezonansem ma do 2017 roku z głowy?

  Tym bardziej cieszyć, że dyrektor szpitala od 2006 roku nie jest tylko politykiem lokalnym, ale trafia do parlamentu wojewódzkiego, by w komisji zdrowia sejmiku pomorskiego dbać o właściwe zdrowie obywateli nie tylko w Chojnicach.

  Co czyni przez kolejne kadencje.

  Wspólnie zaś z żoną, a też przy udziale dzieci w organach statutowych, zakłada w lutym 2011 fundację Jarcewo. Natomiast Barbara Bonna tworzy w grudniu spółkę Bonamed, której jest jedynym udziałowcem i właścicielem, co oznacza pełną samodzielność gospodarczą w sprzedaży usług szpitalnych i opiekuńczych.

  Czyli zdrową konkurencję nawet w rodzinie.

  Spółka Bonamed ma się dobrze i w lutym 2019 zostaje uwzględniona jej propozycja w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Pomorskiego. Otrzymuje ze środków publicznych pokaźne dofinansowanie do wartego 4,6 mln złotych projektu ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w… Jarcewie, łącznie 40 łóżek dziennych i stacjonarnych, w tym rehabilitacja hybrydowa.

  „To polityka doposażenia szpitali i przychodni w nowy sprzęt także poza metropolią trójmiejską” - politykuje marszałek M. Struk, partyjny kolega radnego Bonny, dziś już wicemarszałka, ale wciąż członka sejmikowej komisji zdrowia.

  Fundacja Palium, której nie stać było na system przeciwpożarowy ani nawet na zwykłe czujki, musiała nieźle oszczędzać, skoro na koncie na koniec roku 2018 miała 1,6 mln zł w gotówce, a w ostatnich latach stale pomnażała swój dostatek.

  Z ujawnionego przez red. Macieja Naskręta z Radia Gdańsk sprawozdania Palium wynika, że z włożonych ongiś prywatnie przez Barbarę Bonnę 10 tys. złotych namnożyły się miliony z publicznych źródeł, w tym z urzędu marszałkowskiego, którego politykę zdrowotną współkształtuje radny Leszek Bonna, mąż Barbary.

  Łatwo być prywatnym filantropem za publiczne środki.

  Sprawność powyższą odnotowuję, bo budzi szacunek swoim rozmachem.

  Oraz wątpliwości na gruncie art. 68 Konstytucji RP.

  Marek Formela

  Tekst ukazał się na portalu wybrzeze24.pl
  https://wpolityce.pl/polityka/481602-pozar-w-hospicjum-a-rodzinne-interesy-samorzadowcow

  Ps...Jak to mówiła Cielebąk-Sawicka? Mówiła coś o frontmence i o tym, że lody na służbie zdrowia będą kręcone. I tak się kręci lody w całej Polsce, a PO i PSL jest w tym mistrzem świata. A gdzie obiecana kilka lat temu ustawa o transparentności fundacji? Gdzie prawo zobowiązujące organizatorów działalności gospodarczej po deregulacji zawodów? W pustych obietnicach, a ludzie giną…Jak z pucybuta zostać milionerem? Wkładasz 10 tys masz układy z odpowiednimi ludźmi i za chwilę wyskakują miliony. Dodam , ze kupowali tomograf do szpitala a rezonans dostał Bonna za pół ceny. Kiedy wejdzie CBA? Bo tam jest już patologia, kiedy skontrolują szpital i układy? Pracę w szpitalu ale także w chojnickich urzędach można dostać jedynie dzięki koneksjom i układom. Polecam: 1,5 melona od morenki na Dzienne Domy Pomocy w Chojnicach Dzienne Domy Pomocy w Chojnicach

  http://chojnice24.pl/artykul/27884/poltora-miliona-zlotych-dla-bazyliki-i-tyle-samo-dla-palium/
 • @krzysztofjaw 10:52:46
  Panie Krzysztofie większość tych brylujących na salonach powyżej pięćdziesiątki to dzieci resortowe. Kaczyński też nie jest dzieckiem robola czy rolnika. Jak by tak pogrzebać i to nie głęboko to by się Pan zdziwił czytając o swoich idolach. Myśli Pan że tak łatwo się przebić jakiemuś z poza układu nawet do drugiego garnituru partyjnego ? Wszędzie tam znajdzie Pan jakieś ciotki, wujków kumpli ze szkoły, albo z byłej pracy. I nie wchodzą oni tam dla idei.
 • @ Autor - 5*
  https://www.kontrowersje.net/do_puszki_owsiaka_12_groszy_tylko_nie_p_acz_prosz
 • @Rzeczpospolita 14:54:45
  Tam działa taki sam mechanizm jak w "bankach inwestycyjnych". Zyski podlegają prywatyzacji, koszty i długi natomiast poddaje się nacjonalizacji.
  Pismo obrazkowe to chyba jedyna metoda na dotarcie do młodych, wykształconych, z dużych miast.
 • @Jozio z Londynu 13:43:12
  Wola zawarcia umowy, art. 66 kc: 1 000 000 zł dla Owsiaka za ujawnienie faktur „Złotego Melona” ...Propozycja ma charakter umowy w rozumieniu kodeksu cywilnego, to jest: art. 66. § 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. złożona publicznie i potwierdzona podpisem ofiarodawcy. Przedmiotem niniejszej umowy jest 1 000 000 zł, które Piotr Wielgucki zobowiązuje się przelać na konto wskazane przez Jerzego Owsiaka, jeśli wspomniany prezes „Złotego Melona” ujawni pełną listę faktur/umów wraz z wyszczególnionymi cenami za konkretne usługi i nazwami kontrahentów z poniższej listy:
  2008 rok 3 189 459,69 zł, 2009 rok 5019413,93 zł, 2010 rok 5 592 588,25 zł, 2011 rok 7 697 172,83 zł, 2012 rok 10 504 996,55 zł, 2013 rok 9 147 269,5 zł, 2014 rok 9 341 214,17 zł, 2015 rok 9 155 088,69 zł, 2016 rok 11 022 538,72 zł, 2017 rok 14 542 952,05zł, 2018 rok 15 836 397,13 zł.

  Podpis:

  Piotr Wielgucki

  https://www.kontrowersje.net/wola_zawarcia_umowy_art_66_kc_1_000_000_z_dla_owsiaka_za_ujawnienie_faktur_z_otego_melona
 • @Jozio z Londynu 13:43:12
  W normalnym państwie, w którym działa normalne sądownictwo, Owsiak byłby skończony raz na zawsze, na amen i pogrzebion bez rip. Niestety w Polsce nie ma normalnych sądów, bo w nich działają "sędziowie" okupanci, zwykli przestępcy w togach, potomkowie i kolejne ich pokolenia namaszczone przez Stalina po II WŚ, zasłaniający się immunitetem. Wielu z nich to zwykli, drobni złodzieje, ale tyle samo z nich, co widać w ich "postępowaniach sądowych" i wydawanych "wyrokach", to wręcz przestępcy, a nawet zbrodniarze "sądowi", urągający bezczelnie i zasadniczo prawu stanowionemu. Nie może z nimi być żadnych porozumień/układów. Ta kasta jest do natychmiastowego i bezwzględnego rozpierdolenia. Tu nie ma jednego, tzw. "stopnia swobody" w postępowaniu z nimi. To bezwarunkowa i bezwzględna konieczność ich pacyfikacji, bo podyktowana polską racją stanu. I nie ma, że TSUE, KW, RE, KE i podobne tworki. Albo jest się Gospodarzem u siebie, w wolnym kraju, albo wasalem. Innej drogi nie ma.
 • @krzysztofjaw 06:58:24
  Proszę sobie raz jeszcze przeczytać cytat z Pańskiej notki z naciskiem na słowo "NASZYCH"

  Zadałem Panu pytanie dlaczego używa Pan słowa NASZYCH sugerując że i Pana jeśli nie daje Pan tam ani złotówki

  I to jest właśnie typowy kretyński tok rozumowania postkomunistycznych PISiewiczów: WSZYSTKO JEST NASZE
  NIE DAJEMY NIC ALE I TAK JEST NASZE

  I raz jeszcze powtórzę że najwięcej palą ryje ci - KTÓRZY NIC NIE DAJĄ

  Więc po co te darcie ryja jeśli to ich/Was nie dotyczy?

  Aby się pokazać?
  Wejdźcie z gołymi doopami na środek kościoła z niedzielne popołudnie to będziecie mieli większy rozgłos
 • @marek500 09:12:52
  BRAWO - 100000000% RACJI
 • @krzysztofjaw 10:52:46
  "Przecież Owsiak to dziecko resortowe"

  A kaczelnik to niby nie?
  Poza tym jakoś w porównaniu do WASZEGO TOWARZYSZU kaczelnika to Owsiak chyba nie doi całe życie Skarbu Państwa na Państwowych stołkach

  Żałosne argumenty - jakby dziecko miało wpływ na to gdzie pracował jego ojciec
 • @kula Lis 69 12:24:22
  No rzeczywiście mocne komentarze po WOŚP:

  ""Niesamowite sceny w Polsce" - pisze australijski portal News.com. "Ogromna flaga Australii została rozwinięta podczas największej polskiej imprezy charytatywnej. Był to poruszający wyraz solidarności z ofiarami pożarów buszu" - napisała z kolei brytyjska gazeta "Daily Mail"

  "„Chcemy połączyć się z daleką, daleką Australią. Życzymy ci wszystkiego najlepszego. Przetrwania, determinacji. Jesteśmy z tobą - powiedział Owsiak. Następnie zagrano hymn australijski, a publiczność pod sceną uniosła do góry rozłożoną flagę Australii "

  ""Daily Mail" nazywa to "wzruszającym hołdem oddanym ofiarom pożarów" i "poruszającym wyrazem solidarności z nimi"

  " australijski portal informacyjny News.com.au napisał, że w czasie finału WOŚP doszło do "niesamowitych scen" i pokazał zdjęcie flagi Australii rozpiętej nad głowami ludzi"

  Straszne.... BŁAŹNIE
 • @kula Lis 69 12:24:22
  "...plac-raczej-na-caritas..."

  Właśnie: RACZEJ

  Oto jak CARITAS przywłaszcza sobie pieniądze darczyńców i robi w (w)uja publiczność oraz pseudo obdarowanych:

  Małżeństwo opiekujące się trojaczkami z porażeniami dziecięcymi mieszkało w mieszkaniu, które otrzymali od ośrodka pomocy społecznej Potem dostali kilka pokoi w zagrzybionym budynku przeznaczonym do rozbiórki
  W 2007 r. rodzinę odwiedził "Gość Niedzielny" i obiecano im, że tygodnik zachęci czytelników do zbiórki
  Tak się wydarzyło
  O rodzinie było głośno w mediach, pieniądze spływały na numer konta Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
  Dom w końcu stanął, ale projektu nie konsultowano z rodziną - przy wejściu są schody, do kotłowni niepełnosprawny nie wejdzie, nie pomyślano też o prysznicu

  Lecz domu NIGDY nie przepisano na "obdarowanych i wciąż należy do Caritasu

  DLACZEGO?

  Bo CARITAS pobudował go na swojej działce pozyskaną od skarbu państwa z przeznaczeniem: NA DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNĄ !!!

  Także ludzie dobrej woli złożyli się na dom dla biednej i schorowanej rodziny poprzez CARITAS a "ON" sam sobie pobudował ten dom i świetle fleszy niby przekazał go ludziom którym miał on być lecz w rzeczywistości tego nie zrobił i nigdy nie zrobi
  Czyli rodzina ta w każdej chwili może zostać z niego wykopana na bruk

  Co więcej gdy próbowała interweniować to została przez CARITAS potraktowana w następujący sposób:

  "Byliśmy pewni, że to będzie nasz dom. (...) Wciąż nas zwodzono, często słyszeliśmy, że jesteśmy wrzodem, że nie powinniśmy się dopominać, że jesteśmy niewdzięczni, zamęczamy"

  CIEKAWE ILE JEST TAKICH RODZIN I "DARUFF"

  https://wiadomosci.wp.pl/caritas-przekazal-rodzinie-dom-ale-nie-wlasnosc-pozwac-ich-nie-pozwac-6467201457485441a
 • @Jozio z Londynu 13:43:12
  "Owsiak łupi lewaków.Szopka dla ubogich"

  A co Ty masz tutaj do powiedzenia jeśli nawet nie mieszkasz w tym kraju?
  Jeśli Ci coś przeszkadza to nie oglądaj TVPIS czy TRWAM tylko bierz w garść sprężynę i przepychaczkę i idź dalej przepychać Angolskie kible aby wciąż składać funciaka do funciaka :))

  Lecz z tymi "ubogimi" masz rację bo ubodzy myślą o ubogich bo wiedzą że MUSZĄ korzystać z bezpłatnej służby zdrowia więc pomagają sobie na wzajem
  Twój płatnik i GURU czyli kaczelnik nie musi bo:
  - stać go na leczenie prywatne
  - a pomimo tego że go stać to i tak ma Państwowe od ręki na zawołanie - jemu nawet kulę do chodzenia gdy płetwa go boli to sam ordynator szpitala w asyście pielęgniarki do domu przywozi (za pieniądze tych biednych i w czasie gdy tych biednych powinien leczyć)
 • @kula Lis 69 13:46:00
  "Fundacje żyją z państwowych pieniędzy i to dobrze. W Polsce jest zarejestrowane 16 000 fundacji"

  A najwięcej kasy łupią te związane z KK i PIS'em - bo ten to nawet cudze zdeponowane w Banku PKO dostaje nie wiadomo na jakich zasadach (oczywiście jak to bywa i u biznesmena z Torunia ich prawowity właściciel w tym przypadku również: ZMARŁ)
 • @kula Lis 69 16:06:00
  "W normalnym państwie, w którym działa normalne sądownictwo, Owsiak byłby skończony raz na zawsze, na amen i pogrzebion"

  Standardowo: PIEPRZYSZ ŻAŁOSNY CHŁOPIE JAK POTŁUCZONY
  Aby Sąd rozpatrzył jakąkolwiek sprawę to musi być złożony pozew - w tym przypadku Prokuratury

  Z tego co mi wiadomo i właśnie sprawdziłem to aktualnie rządzi PIS i to od 4-rech lat
  Na dodatek ten sam PIS zmienił ustrój Państwa Polskiego i przepisy w ten sposób że prokuratura jest w 100% sterowana ręcznie przez jednego z nich
  Tak samo przez PIS'dzielców obsadzone są WSZYSTKIE możliwe służby

  I te wszystkie możliwe służby plus ręcznie sterowana prokuratura od 4-ch lat nie może NIC A NIC u Owsiaka znaleźć

  NIC, ZERO, KOMPLETNE ZERO, ABSOLUTNE ZERO....

  Więc puknij się w ten pusty jedynie pełen jadu i śliny do plucia czerep i wyciągnij z tego jakieś wnioski
  Tylko nie patrz i nie myśl (choć nie wiem czy to możliwe) w tym czasie o stanie konta - a wnioski wyciągniesz zupełnie inne niż "piszesz"
 • @Hades 17:03:37
  Już ci pisałem łyku pomiocie fornala, lub czerwonoarmiejca czy ubeka, że z tobą polemiki prowadził nie będę. Ty nadajesz się do obicia ci tej mordy, niczego więcej.
 • @kula Lis 69 17:11:50
  Przecież łyku ,,zubożały" szlachcicu z łaski ojców rzymskich, to do mnie pisałeś te agresywne treści, jak twojego Łemko magistra Ziobro obraziłem.
 • @kula Lis 69 17:11:50
  Zluzuj dziadek i się tak nie napinaj bo Ci kalesony w kroku pynknoł i szczęka wypadnie i czym wtedy dalej będziesz kłapał i kąsał? :))
 • @Oracz 17:29:56
  Spokojnie - tępy to mały zasób słów więc do każdego pisze to samo :))
 • Do wielce szanownych dyskutantów
  "Wejdźcie z gołymi doopami na środek kościoła z niedzielne popołudnie to będziecie mieli większy rozgłos" "bierz w garść sprężynę i przepychaczkę i idź dalej przepychać Angolskie kible aby wciąż składać funciaka do funciaka" "PIEPRZYSZ ŻAŁOSNY CHŁOPIE JAK POTŁUCZONY" " puknij się w ten pusty jedynie pełen jadu i śliny do plucia czerep" "łyku pomiocie fornala, lub czerwonoarmiejca czy ubeka" "łyku ,,zubożały" szlachcicu z łaski ojców rzymskich" "Zluzuj dziadek i się tak nie napinaj bo Ci kalesony w kroku pynknoł i szczęka wypadnie i czym wtedy dalej będziesz kłapał i kąsał?"

  Nie wiedziałem, że pan Owsiak wznieca takie emocje. Co mam robić, dać mu na tacę, czy nie dać?
 • @Pedant 17:49:13
  Daj:
  - czarnym = KK
  - czerwonym = PIS
  - i Owsiakowi

  I masz dylemat z głowy a zarazem wsparłeś wszystkich - "solidarnie"
 • @Hades 17:52:00
  "Daj:
  - czarnym = KK
  - czerwonym = PIS
  - i Owsiakowi

  I masz dylemat z głowy"

  Niestety to nie wystarczy. Dalej będę sobie łamał głowę o co chodzi. Co do "dawania każdemu co potrzebuje" to przypomina mi się piosenka Okudżawy ("modlitwa Francois Villon"):

  =======

  https://www.youtube.com/watch?v=pFjnrEyNZ6A

  Dopóki nam ziemia kręci się, dopóki jest tak czy siak
  Panie ofiaruj każdemu z nas, czego mu w życiu brak
  Mędrca obdaruj głową, tchórzowi dać konia chciej
  Sypnij grosza szczęściarzom....i mnie w opiece swej miej

  Dopóki ziemia obraca się, O Panie nasz, na Twój znak
  Tym, którzy pragną władzy, niech władza ta pójdzie w smak
  Daj szczodrobliwym odetchnąć, niech raz zapłacą mniej
  Daj Kainowi skruchę.... i mnie w opiece swej miej.

  Ja wiem, że Ty wszystko możesz, ja wierzę w Twą moc i gest
  Jak wierzy zabity żołnierz, że w siódmym niebie jest
  Jak zmysł każdy chłonie z wiarą, Twój ledwo słyszalny głos
  Jak wszyscy wierzymy w Ciebie, nie wiedząc, co niesie los.

  Panie zielonooki, mój Boże, Jedyny, spraw -
  Dopóki na ziemia toczy się, zdumiona obrotem spraw
  Dopóki nam czasu i prochu wciąż jeszcze wystarcza jej -
  Daj każdemu po trochu.....i mnie w opiece swej miej.
 • @Pedant 18:37:33
  A tu wierniejsze tłumaczenie i raczej lepsze (Izabeli Brodackiej Falzmann):

  Dopóki ziemia się obraca, dopóki jeszcze światło jest jasne, Panie daj każdemu , to czego mu brakuje, mądremu daj głowę, tchórzliwemu konia, daj szczęśliwemu pieniędzy… i nie zapomnij o mnie.

  Dopóki ziemia obraca się, Panie, to w Twojej mocy, daj rwącemu się do władzy, nacieszyć się tą władzą, pozwól szczodremu odpocząć , choćby do schyłku dnia, skruchę daj Kainowi… i nie zapomnij o mnie.

  Ja wiem Ty wszystko umiesz, ja wierzę w Twoją mądrość, jak wierzy zabity żołnierz, że przebywa w raju, jak wierzy każde ucho w Twoje ciche słowa, jak my sami wierzymy, nie wiedząc co czynimy.

  Panie , mój Boże , zielonooki mój, dopóki ziemia jeszcze kręci się, co zdumiewa ją samą, dopóki jej wystarcza, czasu i ognia, dajże Ty wszystkim po trochu…. i nie zapomnij o mnie.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej