Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

O co chodzi W. Putinowi?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Cóż takiego się stało, że akurat teraz tak ryzykowne i ahistoryczne stwierdzenia padły z ust przywódcy Moskwy?

 Władimir Putin raczył był bardzo ostro i poza jakimikolwiek konwenansami dyplomatycznymi nazwać nas współwinnymi rozpoczęcia II Wojny Światowej i określić nas antysemitami, którzy są współodpowiedzialni za żydowski Holocaust.

 
To oburzające i na wskroś bezczelne kłamstwo jest powrotem do retoryki stalinowskiej propagandy, i odzwierciedla tradycyjnie antypolskie nastawienie moskiewskich władz a W. Putina szczególnie.
 
Cóż takiego się stało, że akurat teraz tak ryzykowne i ahistoryczne stwierdzenia padły z ust przywódcy Moskwy?
 
Przyczyn jest kilka, ale można je najprościej podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne, chociaż jedne i drugie nawzajem się przenikają, dlatego też wymieniem je bez tegoż podziału. Mało tego! Niektóre  przyczyny są nawzajem sprzeczne. Należą do nich:
 
1) Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna Rosji, co powoduje, iż W. Putin jest zmuszony do przekierowania opinii publicznej na inny, bardzo wrażliwy dla Rosjan temat, czyli tzw. "wojny ojczyźnianej", która jest przez nich uważana za "świętą" a informacje o tym, iż J. Stalin sprzymierzył się z A. Hitlerem jest przez większość uważana za kłamliwą. W. Putin gra po prostu Rosjanami dla własnych celów, które skupiają się na podtrzymywaniu Rosjan o ich mocarstwowości,
 
2) Wewnętrzne przekonanie o sile militarnej Rosji, która podobno jest większa niż Stanów Zjednoczonych. Moskwa wydaje ogromne pieniądze na zbrojenia i krążą legendy o nowych rosyjskich rakietach, które swoimi parametrami przewyższają znacznie rakiety amerykańskie. Chodzi tu o najnowszą broń hipersoniczną "Avangard", która może przenosić ładunki jądrowe z taką szybkością, która nie pozwoli Amerykanom na skuteczną obronę,
 
3) Struktura narodowościowa oligarchów rosyjskich, którzy są w 20% najbogatszymi Żydami w Rosji z sekty Chabad Lubawicz  i W. Putin atakując Polskę chce też ich pozyskać dla wewnętrznej rozgrywki, ale także dla międzynarodowej, czyli jest to typowy "ukłon" dla wrogich Polsce środowisk żydowskich.
 
4) Słabnąca pozycja prezydenta USA D. Trumpa, który ma duże problemy z impeachmentem, choć tak naprawdę W. Putinowi chodzi o pozyskanie przychylności Żydów amerykańskich, którzy na D. Trumpa mają duży wpływ. W tym kontekście należałoby też wspomnieć o ustawie 447 JUST, która przyszłościowo może spowodować konieczność zapłaty przez Polskę ogromnych  restytucji dla organizacji żydowskich,
 
5) Rosnąca pozycja Polski w regionie. Chodzi tu o wojska amerykańskie w Polsce ("szpic" wojsk natowskich) oraz o polskie zbrojenia, w tym w ramach tzw. "tarczy rakietowej",
 
3) Kończąca się umowa gazowa z Rosją, co spowoduje znaczny spadek dochodów Gazpromu,
 
4) Restrykcje amerykańskie wobec budowy Nord Stream 2. W tej sytuacji W. Putin postanowił zaatakować Polskę jako największego sojusznika USA w Europie i państwo, które najbardziej sprzeciwia się budowie tegoż gazociągu,
 
5) Chęć skonfliktowania państw należących do Unii Europejskiej. Od dawna wiadomo, że UE to niemiecka UE a z Niemcami Moskwa miała i ma bardzo dobre stosunki. Można nawet powiedzieć, że przyjacielskie. Tyle tylko, że Polska zaczęła wdrażać w życie ideę "Trójmorza", która to nie podoba się zarówno Niemcom, jak i Moskwie,
 
6) Odradzający się w Moskwie neoimperializm i chęć zdominowania USA, choćby w postaci zintensyfikowania współpracy w ramach krajów BRICS ( Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz od 2011 Republiki Południowej Afryki). Do tego dochodzi popieranie Rosji dla Iranu, który jest wrogiem numer jeden USA i bliska współpraca z Izraelem (częste spotkania prezydentów tych krajów).
 
7) Mimo wszystko chęć Rosji do ponownego resetu stosunków z USA a tym samym ponowne doprowadzenie do izolacji Polski.
 
Czy wymieniłem wszystkie przyczyny takiego a nie innego stanowiska W. Putina? Zapewne nie, ale nich ten post będzie przyczynkiem do dyskusji.
 
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Krótko i w jednej grafice
  Adolf byłby dumny

  https://static.espreso.tv/uploads/article/2048694/images/im578x383-putler_Putinizm.net.jpg

  5*
  Pozdrawiam
 • @Husky 00:08:54
  Pewnie, że byłby dumny.
  Również bardzo serdecznie pozdrawiam
 • Ogólnie...
  Tak naprawdę nie zależy mi i nie zależało nigdy na ocenach moich postów. Ale w tym przypadku chciałbym dyskutować z adwersarzami a nie komentatorami bez komentarza a tylko z oceną. Sprawa jest poważna.
  Pzdr
 • @krzysztofjaw 00:39:26
  Sprawa jest poważna.
  Poważna ?
  Poważna to będzie, gdy 27 stycznia, podczas pobytu w Jerozolimie (niemieckim - nazistowskim obozie śmierci) przedstawiciel wyzwolicieli, prezydent Putin podniesie fakt, że 800 tys. Żydów walczyło w szeregach Armii Czerwonej (zginęło 142 tys.), że najwyższym rangą oficerem Żydem był gen. Iwan Czerniachowski, którego pomnik w Polsce zlikwidowano, że resztki Żydów w Europie uratowała Armia Czerwona, itp. Nie wiem czy padną kolejne oskarżenia pod adresem Polski, ale nie byłoby dziwne, gdyby to nastąpiło…
  Ale cóż, sam tego chciałeś Jarosławie Kaczyński.... (I cała banda durniów, którzy moim biednym krajem rządzili.)
 • @SZS 01:30:14
  https://bi.im-g.pl/im/6/9204/z9204376V,Wizualizacja-projektu-izraelskiego-pomnika-Armii-C.jpg

  https://www.wykop.pl/link/1185401/odslonieto-pomnik-armii-czerwonej-w-izraelu/
 • @Anna-PK 01:39:02
  No proszę...
  Będzie bardzo ładna scenografia...
  Czasami korci mnie, aby zamieścić jakąś grafikę, ale nie wiem jak.
  Pomożecie ?
 • @ Autor
  "5) Rosnąca pozycja Polski w regionie."

  Co Pan zażywa?

  Sylwestrowa pałeczka - niestety.

  Ukłony
 • @SZS 01:30:14
  "Ale cóż, sam tego chciałeś Jarosławie Kaczyński.... (I cała banda durniów, którzy moim biednym krajem rządzili.)"

  No jak? Dyć Ałtor napisał:

  "5) Rosnąca pozycja Polski w regionie."

  Ale co tam region! Pozycja Polski wzrosła w całym uniwersum ;-(
  Długi znikają, eksport rośnie, bazy wojskowe i faktorie na innych planetach, wszędzie wznoszą pomniki kaczelnika dzięki któremu nawet byty niematerialne znajdują ukojenie uprzednio będąc skaznemi na męki w ciemnościach zewnętrznych, które blask "idei+" rozświetlił ogniem nieugaszonem. Ach! ;-)

  Ukłony
 • @Husky 00:08:54
  Husky bądź dzielny i "wysłów się" do nich:

  http://en.kremlin.ru/contacts

  Na NEonie już wszyscy wiedzą jaki krypto-netrockistowski "poziom" reprezentujesz :-)

  Nie bój się, będzie dobrze - wysyłaj :-)
 • Jeśli obecność obcych wojsk
  jest jest przejawem "rosnącej pozycji" to ja nie mam zielonego pojęcia o geopolityce. Zawsze myślałem, że to posiadanie WŁASNEJ, silnej armii i przemysłu wojennego świadczy o sile i pozycji państwa.

  Dyskurs polityczny zaczęły przejmować w Polsce miernoty i zdrajcy cieszący się z tego, że mogą robić laske obcym.
 • @SZS 02:35:12
  "Czasami korci mnie, aby zamieścić jakąś grafikę, ale nie wiem jak.
  Pomożecie ?"

  Jeśli znajdziesz w necie jakiś obrazek to klikasz na niego prawym przyciskiem myszy i rozwija Ci się menu podręczne - wtedy wybierasz lewym przyciskiem opcję "kopiuj adres obrazu"

  Potem przechodzisz na otwarte okno do komentowania, znów klikasz na nie prawym przyciskiem myszy i wybierasz lewym klawiszem mychy opcję "wklej". Po wklejeniu widzisz czy plik ma rozszerzenie ".jpg" - wtedy wklei się obrazek i w związku z tym możesz dodać komentarz klikając opcję "zapisz" w NEonowym oknie komentowania. Jeśli rozszerzenie będzie inne to może wkleić się sam link i grafika nie będzie widoczna w komentarzu, tylko po kliknięciu w link. Oczywiście nad lub pod widocznym w otwartym oknie skopiowanym linkiem grafiki możesz wpisać swój komentarz, który będzie widoczny nad lub pod wklejonym obrazkiem.
  Musisz tylko pamiętać, że link grafiki technicznie jest kopiowany do wirtualnego schowka i jeśli po skopiowaniu linku grafiki znów coś skopiujesz, to wklejać się będzie tylko ostatnia kopiowana rzecz, która zostanie nadpisana na link grafiki i go usunie ze schowka. Wtedy opcja "wklej" będzie wklejała to co było skopiowane ostatnie, a nie link grafiki/obrazu.

  W sumie są to dwa kliknięcia, kwestia kilku sekund, a pisania bez liku.
  Ale Husky może zna lepszy sposób - on tu jest "miszczu" od grafik "na poziomie" (pewnie miał jakieś szkolenie w kibucu...)
  A poziom arcymistrzowski, wirtuozerski wręcz osiągnęła Szanowna Kryśka Trzcińska alias Bogumił Boguchwał:

  Oto przykładowy link do jej dzieła ;-)

  //romualdkalwa.neon24.pl/post/152304,odwiedzilem-centrum-finansowe-swiata#comment_1616595

  Mam nadzieję, że to co napisałem okaże się choć trochę pomocne.

  Powodzenia
 • @Jasiek 05:25:05
  Kulejący konus żywcem wzięty zostanie do nieba.
  Proponuję dla uczczenia tego wydarzenia ustanowić nagrody - Złotego Klęcznika, Poharatanych Kolan i Głębokiego Przełyku. Będzie można nagradzać najwybitniejszych przedstawicieli kompradorskiej kasty politycznej w Polin.
 • @Jasiek 05:37:06
  Odwal się Jaśku od Huskego!
  On realizuje interesy swojej rasy. Żebyśmy my mieli takich fajterow...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 06:10:21
  "Odwal się Jaśku od Huskego!
  On realizuje interesy swojej rasy."

  Jego przykład aż błyszczy, więc go podaję ;-)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 06:07:16
  "Kulejący konus żywcem wzięty zostanie do nieba."

  O! Wtedy to dopiera cuda będą się działy za jego wstawiennictwem... ;-(

  Pozdro!
 • @Jasiek 06:17:08
  Już widzę te masowe pielgrzymki na Nowogrodzką... Oczywiście na kolanach.
  Husky będzie biegał z tacką w pysku i zbierał na 1123 pomnik.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 06:21:15
  A Autor będzie nieprześcigniony w robieniu uroczystych wpisów...
 • @krzysztofjaw 00:15:55
  Boże błogosław nam i naszej Ojczyźnie na ten Nowy 2020 rok!

  Prosimy o jedność, zgodę i trwały pokój! Niech miłość w nim panuje!

  Nadchodzący Nowy Rok niech obfituje w spełnione marzenia i realizację planów, niech będzie czasem dobrych decyzji, źródłem ogromnej satysfakcji

  https://gadgetfreeks.com/wp-content/uploads/2019/12/Happy-New-Year-2020-GIFs.gif

  W Nowym Roku 2020 życzę Ci by spełniły nam się wszystkie nasze marzenia! Byśmy osiągnęli wszystkie swoje cele które sobie zaplanujemy i te które już realizujemy! By Rok 2020 obfitował w dostatek i powodzenie!

  Radości, miłości i zdrowia

  Przyjacielu życzę Ci dużo zdrowia

  ps.
  Na nadchodzący Nowy Rok 2020 mam dla wszystkich tutaj Prawych i Sprawiedliwych tylko jedno jedyne życzenie:

  Niech ten rok będzie Rokiem Nowej Kadencji Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
  Jeszcze Polska nie zginęła!

  http://www.primanews.org/wp-content/uploads/2015/10/Polish-President-Andrzej-Duda.jpg
 • @krzysztofjaw 00:39:26
  Całe długie dekady pracy polskiego kontrwywiadu nie przyniosły tyle dobrego co krótka wypowiedź Putina. Po jednym jego zdaniu wypełzły na wierzch wszystkie antypolskie szumowiny kacapskiego wpływu.
 • @Husky 07:46:55
  "Po jednym jego zdaniu wypełzły na wierzch wszystkie antypolskie szumowiny kacapskiego wpływu."

  Bo według krypto-neotrockistowskiego kundelka szkolonego w kontrwywiadowczym kibucu propolskie jest judzenie na Ruskich. No to się wk...li. Ale żeby to wiedzieć, nie trzeba pracować w kontrwywiadzie. Wystarczy nie być debilem :-)

  "Całe długie dekady pracy polskiego kontrwywiadu nie przyniosły tyle dobrego..."

  Kontrwywiad niech się teraz skoncentruje na bazach obcego wojska w Polsce co je kaczelnik sprowadził - żeby czasem nie zaczęli egzekwować 447, albo nie przebrali się za "zielone ludziki", bo swoje samoloty w barwy rosyjskie już w Syrii malowali. No pech normalnie....
 • @Husky 06:59:22
  Wklej jeszcze jakąś "wesołą" grafikę z PAD. Np jak się schyla w gabinecie owalnym...
 • @Husky 06:59:22
  "Prosimy o jedność, zgodę i trwały pokój!"

  I offset... do F-16 ;-(
  Kiedy "sojusznik" się wywiąże?
 • @Jasiek 08:01:35
  Skandal dyplomatyczny w Białym Domu. Prezydent Donald Trump w gabinecie owalnym siedzi ... a kacyk stoi.

  https://kresy.pl/wp-content/uploads/2019/12/Donald-Trump-i-Siergiej-%C5%81awrow-w-Bia%C5%82ym-Domu.-Fot.-twitter.com-Bia%C5%82y-Dom-300x555.jpg

  http://antykomunista.neon24.pl/post/152036,dyplomatyczny-skandal
 • @Husky 08:14:46
  " Prezydent Donald Trump w gabinecie owalnym siedzi ... a kacyk stoi."

  Pan Lawrow jest ministrem, zaś Pan Trump prezydentem.
 • @Pedant 08:36:13
  "Pan Lawrow jest ministrem, zaś Pan Trump prezydentem."

  A kim jest PAD? ;-(
 • @Husky 08:14:46
  Powtarzasz się.
  Wklej lepiej zdjęcie jak gamoń stoi koło lady botox. To jest hicior.
 • @Jasiek 06:01:24
  Dziękuję bardzo. Spróbuję.
  A co do rosnącej pozycji Polski w regionie, to mało, że w regionie, ale w całym świecie. Wszak na wystąpienie Putina, podnieśliśmy wrzask na cały świat i okolice.... :-))
 • @Husky 08:14:46
  Witam "ścierwo z Neonu"!
  To smutne, że twój przyjaciel i partner tak cię nazywa...
 • Putin
  Tą wypowiedzią ,,zarobił,, dużego plusa u Żydów na całym świecie, obnażył po raz kolejny,, Polski,, antysemityzm i dodał paliwa do 447. To, że te głupkowate pisiackie,, elyty,, traktowały Rosję jako głównego wroga (debil Targalski z debilem Macierewiczem) to teraz będziemy borykać się z Żydami z Rosji. A wpływy rosyjskich Żydów w Izraelu? To tak, jak ludzie typu Husky mają oddane zewnętrzne znamiona władzy i myślą, że to jest naprawdę.
 • @Husky 00:08:54
  Husky nie graj idioty...

  Hitler był antysemitą.
  Putin wręcz przeciwnie...
  No to obrazek kłamie ...

  Gdyby na obrazku był Hitler i Lipski to obrazek mówiłby prawdę historyczną...

  To obrazkowe kłamstwo pokazuje w pigułce cała prawdę o polityce historycznej solidaruchów.
  Polityka historyczna solidaruchów jest dokładnie taka jak ten obrazek.

  Husky jesteś niezłym prowokatorem.
 • @Husky 08:14:46
  Aleś ty śmieszny. To minister i że prezydent przyjmuje ministra to dyshonor dla prezydenta. Ale gdy prezydent Gumiś stoi a drugi prezydent siedzi to jest żenada. Gdy gumiś leci na wezwanie rudej baby i głupawo się usmiecha to kolejny obciach
 • @zbig71 09:25:49
  Dokładnie. PiSIoro dac polityke prowadzić to jak małpie dać brzytwę. Oni niewiele rozumieją, a ci co rozumieja to banksterska agentura
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 05:53:21
  Obce wojska oczywiście są pewną formą zależności, ale zależy jakie są to wojska. Wojska NATO są w niemal wszystkich państwach natowskich i nikogo to nie dziwi, że poprzez ich pryzmat ocenia się bezpieczeństwo danego kraju. A własna armia? Przecież ją zwiększamy i modernizujemy. Czyż nie?
  Pozdrawiam
 • @Husky 06:59:22
  Również wszystkiego, co najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Oby i nasza Polska dalej się rozwijała. Oby faktycznie A. Duda wygrał wybory, bo innej opcji dla Polski nie ma, po prostu.
  Pozdrawiam serdecznie

  P.S.
  Życzenia ogólne wstawię w odrębnym poście, ale Tobie dziękuję za indywidualne i osobiste życzenia. To naprawdę przyjemne odczucie. Jeszcze raz dziękuję i trzymaj się dobrej drogi...
 • Wszyscy
  Mnogo komentarzy, ale prawie żaden nie odnosi się do mojego tekstu. Jest tylko pyskówka z Huskim i atakowanie go ... Smutne ...

  No, ale odpowiem na merytoryczny komentarz dotyczący wojsk amerykańskich w Polsce: pisałem już, że w krajach natowskich jest to normalne i nikogo to nie dziwi, bo to jest nasz obecny sojusznik i wcale nam nie narzucony jak Sowiecka Rosja.

  Przypomnę, że kondominium rosyjsko-niemieckie ma się dobrze a to nasi odwieczni wrogowie, więc na kim mamy się oprzeć? Wszak nie jesteśmy globalnym militarnym mocarstwem.

  Pozdrawiam wszystkich
 • @krzysztofjaw 11:11:02
  Bez jaj. To że inni są zależni to oznaczać ma polską suwerennośc? Bo inni tak robią? A z modernizacją, to proszę nie robić jaj. Ja mieszkam blsko Wędrzyna i Skwierzyny.
 • @krzysztofjaw 11:28:08
  Nie jest nam narzucony? A ktoś narodu pytał?
  Pokazałeś też w komentarzu pewną hipokryzję. Że komenty nie na temat, tylko pyskowki z Huskym. Ale do Huskyego żadnych uwag, bo to ta sama "sekta"? A czyj komentarz jest pierwszy z głupawym zdjęciem?
 • @krzysztofjaw 11:28:08
  Pajacy tu mnocho
  Taki portalowy folklor
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 11:11:02
  "ale zależy jakie to są wojska"
  Nie no... To już jest dom wariatów? OBCE to OBCE! Jeśli nawet pół świata jest pod amerykańskim butem to nie znaczy, że Polska musi. Dodatkowo w tak haniebny sposób, sama za to płacąc i prosząc na klęczkach.
  Co to żydostwo wam z mózgów zrobiło?!
 • @Husky 12:00:50
  Jako "ścierwo i szmata" neonowa nie powinieneś tak pisać.
 • @Wican 11:59:31
  Nie udało się jakoś przerobić Polaków na homo sovieticus ale homo judaicus obrodziło. Niektórym wystarczy 500+ i już biegną obżezać mózg.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:21:51
  Tak ten rok był tu dla mnie wspaniały i mam nadzieję,że rok 2020 będzie jeszcze lepszy!!!
 • @krzysztofjaw 11:28:08
  Zatrważająca ślepota.. tego się nie spodziewałem.
  Wojska NATO to sojusznik i to nie narzucony i nie okupują a chronią.
  a co z Irakiem, Syrią, Kosowem, Afganistanem... co z setkami baz USA (czyli NATO) rozsianymi po całym świecie .. te bazy tam powstawały w wyniku wygranej II wojny światowej (przez Rosję w 75% i USA w 35%)
  Te "wyzwoleńcze" bazy USA powstały tam w trybie baz Rosji w Europie wschodniej... i co Bazy Rosyjskie były okupacyjne a identyczne bazy USA były "demokratyczne....
  ...skrajna ekstremalna naiwność albo i świadoma amoralność.

  Teraz baz ruskich nie ma a Amerykańskie ciągle są... a protesty "Ami go home" są w mediach wytłumiane.
  Ci pokojowi Amerykanie (czyli NATO) napadli po II wojnie światowej na kilkadziesiąt chyba krajów na świecie...mordując miliony ludzi.
  I to mają być obrońcy demokracji, pokoju ?

  Teraz za sprawą solidaruchów tacy rzeźnicy wchodzą do Polski.
  Czy trzeba być filozofem by zgadnąć czym to się dla Polski skończy ?
  Już widać jak doją kasę z Polskiego budżety bezczelnie na siłę...
  jak wymuszają w istocie haracze dla siebie od Polski (zwolnienia z podatków dla amerykańskich firm, zakupy bezużytecznej ale skrajnie drogiej broni z USA...).

  To naprawdę wszystko widać gołym okiem...i nie tylko w Polsce ale i zagranicą a w Rosji w szczególności....i żaden Błaszczak czy inny Macierewicz wraz z innym IPNem nie są w stanie tego zamaskować w żaden sposób.

  Tej skali upodlenia Polski przez solidaruchów nie da się już zapudrować w żaden sposób.

  Przyszły rok może być bardzo zły .... oby tylko dla solidaruchów a nie dla Polski.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:26:38
  wrrrr...
 • @Husky 12:32:02
  Jeśli dla ciebie zostać "ścierwem i szmatą" to powód do radości to ty masochista jesteś. Joszko i Jagienka też tak myślą?
 • A na temat?
  Putin to wytrawny polityk. Nie to co nasze dyplomatołki. Poslka polityka wobec Rosji jest urwisowska. Rosji nie zagraża, najwyżej dokucza. A gdy urwis jednak jakoś zaszkodzi (chocby wybije szybę) to jest reakcja. Putin był bardzo cierpliwy do tej pory. Ale skoro polskie dyplomatołki prowadzą politykę bezalternatywną i skłócają sie jednocześnie z dwoma naszymi najwiekszymi i najsilniejszymi sąsiadami, to Putin pokazał, że ma sporo alternatyw. Do tej pory się wstrzymywał, ale jeśli chcemy to mamy. Putin użył ostrych, chamskich słów, ale faktów historycznych na które się powoływał, to sam sobie nie wymyślił. One były, a reszta to kwestia interpretacji. Poza tym, skoro nasze PiSiackie jełopy przeprwadzają dekomunizacje na tzw. ziemiach odzyskanych, to sami kwestionują przynależność tych terenów do Polski. Skoro Armia Czerwona nie była armią wyzwoleńczą, to można ciągnąc dalej. Skoro nas od Niemców nie wyzwoliła, tzn. że Polacy kolaborowali z hitlerowcami. Myślenie przyczynowo-skutkowe jest nieosiągalne dla POPiSiactwa. A skoro byliśmy kolaborantami Niemiec to pewnie Żydów też tępiliśmy. Tak dokładnie jest to odbierane przez zachodnie tępe masy. "Skoro was Sowieci nie wyzwolili, to pod władzą Niemców musiało być wam dobrze".
  Ot, po prostu kolejny liść, z tym że teraz od państwa formalnie wrogiego, dzięki dyplomatołkom, ale o "polskich obozach koncentracyjnych" słyszeliśmy jednak od najbliższych ponoć sojuszników.
  I jest różnica. gdy taki Obama mówił o "polskich obozach koncentracyjnych" to łgał, bo czegoś takiego wtedy nie było.
  Natomiast Putin powołał się na fakty historyczne i złośliwie je zinterpretował. Ale jednak oparł się na źródłach. Ot taka różnica. Jedni kłamia całkowicie, drudzy nainterpretują. A jeżeli się na coś takiego zdecydował, tzn. że przy NS2 jednak trochę zaszkodziliśmy. Z tym, że Polska z tego zysku nie odniesie a stracą dwaj nasi najwieksi sąsiedzi. Ja nie mam pojęcia, gdzie uczyli się nasi politycy dyplomacji. Chyba, że są obcymi agentami.
 • @Oscar 12:48:26
  A nie jest tak?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:48:41
  wrrrr...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:16:25
  A Krzysztof pozuje na katolika. A tutaj pokazuje czysty relatywizm. I dobrowolnie do tego Polska dopłaca.
  Takich slużalczych polityków to chyba w żadnym filmie nie zadomenstrowali ogólnie takiego lizusostwa. Przypomniała mi się koemdia Akademiia Policyjna, gdzie za pieska na posyłki był proctor. Oraz Gumisie. Amerykanie to książę Ictorn. a polscy politycy są reprezentowani przez Toudiego.
 • @Wican 12:53:00
  wrrrr...
 • Kilka zapomnianych przez IPN prawd historycznych.
  "Nie uczą cię o pakcie nazistowsko-polskim z 1934 r. Zarówno Polacy, jak i naziści chcieli najechać Związek Radziecki – Polska zajęłaby Ukrainę, naziści zajęli kraje bałtyckie.
  .https://pbs.twimg.com/media/Dcwh4LJUQAExdCf.jpg
  .https://pbs.twimg.com/media/Dcwh6bhUwAElOf_.jpg
  .https://pbs.twimg.com/media/DcwiAoPV4AEJFB1.jpg
  .https://pbs.twimg.com/media/DcwiYfvVwAACd2F.jpg
  "
  Tego nie wiedziałem o tym nie uczono nawet w dobrych szkołach PRLu
  a to bardzo pasuje przecież to polityki Piłsudskiego.
 • Po tym jak Morawiecki odpowiedział Putinowi
  oczekuję że wkrótce także A. Duda zbierze głos i ostatecznie zmiażdży zimnego ruskiego czekistę niczym jego idol, pogromca kacapów spod Tibilisi, poległy pod Katyniem, Prezydent Tysiąclecie i Brat Naczelnika Państwa. Wierzę, że zważywszy na wszechświatowe poparcie, już samo zmarszczenie brwi spowoduje oddanie Krymu bratniej Ukrainie, a już pierwsze słowo potępienia nie tylko repatriuje wrak ale i wyspy Kurylskie odda prawowitemu właścicielowi. Oczywiście rury z dna Bałtyku zostaną wyskrobane niezwłocznie a Chodorkowski znów zostanie właścicielem Rosji. No i Litwinienko zmartwychwstanie, a zmartwychwstały Niemcow zasiądzie na Kremlu i cały ruski gaz skieruje na Ukrainę ...
 • A potem jeszcze tylko zapłacić 300 mld $
  i można będzie spocząć na laurach
 • Poniżej film wyjaśniający kto wywołał tę zadymę z Rosją po nazwiskach.
  https://www.youtube.com/watch?v=BHH3kPn9anQ&feature=youtu.be

  Warto wysłuchać do końca..
 • @Wican 11:59:31
  Przystąpienie do NATO było naszym celem od samego roku 1988. Wszyscy tego chcieli jako gwarancję naszego bezpieczeństwa po kilkudziesięciu latach zniewolenia przez Sowietów. Komuna była naszym ciemiężcą. Czy mamy zrównywać wojska sowieckie i amerykańskie? To jakaś bzdura. A jakieś mrzonki o polskiej neutralności są śmieszne z różnych powodów. Jakiej neutralności w dzisiejszym świecie jak nawet nie mamy broni jądrowej?

  Pozdrawiam
 • @Oscar 13:48:06
  Na tle powyższego filmu kolejny film z Braunem...
  https://www.youtube.com/watch?v=O-qHVp4HvtI

  Warto zastanowić się kim jest Braun w tym kontekście.
 • @krzysztofjaw 13:49:48
  Naszym? bez jaj. Polityków tak. I to chyba jednak od rządu Olszewskiego. Oj, wtedy za grosze poszłu FSM i huta. Akurat wcześniej to chyba obiecano Rosjanom, że NATO nie będzie sie rozszerzać na wschód.
  A teraz czuję się bardziej zniewolony niż w latach 80-tych. Amerykańsko żołdactwo rozrabia i są ponad prawem.W Skwierzynie pobili stomatologa z synem, gdy lekarz zwrócił uwagę, że hałasują pijani. I policja umyła ręce.
 • @Wican 12:49:20
  Ja też do polskiej dyplomacji mam wiele zastrzeżeń. Mało tego! Uważam, że Czaputowicz jest fatalny i należałoby go zmienić.

  Natomiast w Pana wypowiedzi zauważam hipokrytyczne odwrócenie historii.

  II WŚ była możliwa tylko i wyłącznie dzięki porozumieniu Niemiec i Rosji. Oba te kraje napadły na Polskę. I taka jest geneza II WŚ.

  Były wspólne plany podziału Polski przez Niemcy i Rosję. I tak to wyglądało.

  Tyle tylko, że musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zarówno Hitler jak i Stalin byli totalitarystami i obydwaj chcieli napaść na siebie. Hitler zrobił to pierwszy. Gdyby nie to to Stalin też by prędzej uderzył na Niemców a liczył jeszcze na to, że Europa Zachodnia się wykrwawi i będzie mu dane znów zaprowadzać komunizm w całej Europie.

  Należy pamiętać też o Jałcie, gdzie zdradzili nas wszyscy i to też musimy mieć na względzie.

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 13:49:48
  Od 1056 PRL był bardziej niezależny wobec Moskwy niż III RyPy wobec Waszyngtonu, Berlina, Brukseli, Tel Avivu.
  A neutralność akurat broni jądrowej nie wymaga. Mamy takie położenie, że powinniśmy dążyć do deeskalacji. A jako państwo będące w pakcie, stajemy się celem. Po prostu. Państw neutralnych się nie niszczy
 • @krzysztofjaw 13:49:48
  ... istnieje też taka ewentualność, że w 1989 roku komuniści w jakiś nagły i niewytłumaczalny sposób, porównywalny tylko do cudownego zniknięcia nazistów w roku 1945, stali się demokratami i przesiedli z Moskwy do Brukseli. Oczywiście jest to tylko teoria spiskowa a więc coś, czego nie warto nawet analizować.
  Zastanawiam się jednak jak to się stało, że w 2019 roku szpica komuny (Miller, Cimoszewicz & co) bez prowadzenia kampanii wyborczej znalazła się bezproblemowo w tejże Brukseli, dołączając nie tylko duchem ale i ciałem do pozostałych towarzyszy. Czyżby nieopatrzne chlapnięcie tow. Stalina o wadze tego kto liczy losy dla wyników demokratycznych wyborów miało pokrycie w rzeczywistości ?
 • @krzysztofjaw 14:00:36
  "I WŚ była możliwa tylko i wyłącznie dzięki porozumieniu Niemiec i Rosji. Oba te kraje napadły na Polskę. I taka jest geneza II WŚ. "

  Związek Radziecki (nie Rosja) szereg razy domagał się stworzenia koalicji anty-hitlerowskiej. Ostatnim razem w sierpniu 1939. Dopiero po odmowie ze strony Zachodu 23 sierpnia podpisał pakt z Niemcami.

  Niemcy zaatakowali tydzień później. Czy naprawdę Pan wierzy, że mogli przygotować taką operację wojenną w kilka dni?

  Jakie korzyści uzyskały strony tego paktu? Dwie - Niemcy upewnili się że Sowieci nie wesprą Polski, Sowieci uzyskali 250 kilometrów głębi strategicznej, co pomogło im oprzeć się w roku 1941.

  Dlaczego Stalin czekał do 17 września? Czekał aż klęska Polski będzie pewna. Dlaczego nie czekał dłużej? Bo się obawiał, że Niemcy mu nie oddadzą ziem wschodnich.
 • @Pedant 14:22:32
  W polityce, a szczególnie polityce ZSRR nigdy nie robi się tego co się mówi - robi się coś wręcz przeciwnego niż się myśli, a mówi jeszcze coś innego. Próba sprowadzenia tych czynników do jednego mianownika prowadzi do ciężkiej choroby umysłowej zwanej schizofrenią. A jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze, czyli trzeba tego unikać.
 • @Pedant 14:22:32
  I II wojna była tak naprawdę dokończeniem pierwszej. Wystarczy popatrzeć na mapy z tamtego okresu. Zarówno polityczne jak i demograficzne
 • @Wican 14:36:38
  a i Niemcy w obu wojnach doszli na wschodzie mniej więcej tak samo daleko ... paradoks ?
 • @Pedant 14:22:32
  Obejrzyj sobie do końca poniższy filmik...i wcześniejsze moje graficzne załączniki..

  https://www.youtube.com/watch?v=BHH3kPn9anQ&feature=youtu.be

  a potem odnieś się do swojej wypowiedzi...

  Historia nie jest taka jak głoszą najgłośniej krzyczący.. jest taka jak była..

  Piłsudski już w 34r układał się z Hitlerem co do stref wpływów (Polska bierze z ZSRR Ukrainę a Hitler Pribałtyki)...czy to nie była umowa o rozbiorze ZSRR ?
  Potem było Monachium tez z Hitlerem Polska bierze Zaolzie a Hitler resztę Czech).
  Jeszcze przed paktem Hitlera z ZSRR Rosja proponowała Polsce i Anglii wspólną obronę przed Hitlerem w tym obronę Czech...
  Polacy i Anglicy się nie zgodzili (Polacy mieli już z Hitlerem dogadany rozbiór Czech).
  Dopiero wtedy Stalin zdecydował się na pakt Ribbentrop Mołotow.

  Teraz samo sobie oceńcie... rolę Polski Niemiec i Rosji...oraz Anglii..

  Historia wybiórcza to tylko propaganda, historyczne kłamstwa nie pozwalające na logiczne wyciąganie poprawnych wniosków a wręcz przeciwnie to kłamstwa narzucające fałszywe wnioski.
 • @Pedant 14:22:32
  Stalin nie czekał "aż klęska Polski będzie pewna" bo pewna była już 1 września, on czekał na wyjaśnienie sytuacji na Dalekim Wschodzie w wojnie z Japonią
 • @Drab61 14:42:39
  Raczej szczyt możliwości
 • @Drab61 14:46:46
  "Stalin nie czekał "aż klęska Polski będzie pewna" bo pewna była już 1 września, on czekał na wyjaśnienie sytuacji na Dalekim Wschodzie w wojnie z Japonią"

  Ciekawy szczegół, naprawdę? Mógłby Pan rozwinąć?
 • @Pedant 15:17:48
  Co ? strategiczną sytuację Polski we wrześniu '39 czy Bitwę nad rzeką Chałchin Goł w Mongoli (koniec 16.09.39)
 • @Drab61 15:38:29
  "Bitwę nad rzeką Chałchin Goł w Mongoli (koniec 16.09.39)"

  Zerknąłem na Wikipedię, i wydaje się że to było wcześniej. 20.8.39 plus 4 dni, plus tydzień?

  "20 sierpnia 1939 o godz. 5:45, Armia Czerwona pod dowództwem Gieorgija Żukowa ruszyła do natarcia. Zostało ono poprzedzone nalotami bombowców oraz trzygodzinnym ostrzałem artyleryjskim. Japończycy stawili Sowietom silny opór. Wobec niedostatecznej ilości broni przeciwpancernej, Japończycy do walk z radzieckimi czołgami wykorzystywali butelki z benzyną. Wielokrotnie dochodziło do walk wręcz. Po czterech dniach zażartych walk, wojska japońskie zostały okrążone, a po kolejnym tygodniu zniszczone."
 • @Pedant 15:17:48
  Gdyby chodziło o tą ostatnią to proszę nie czytać Wiki bo tam bzdury piszą. Najwięcej na ten temat znaleźć można w któreś z książek Suworowa o Żukowie. W sumie sprowadza się do tego, że radziecki garnizon dalekowschodni z kompletnie zdemoralizowaną obsadą wisiał na jednej linii kolejowej czyli możliwości zaopatrzeniowe były skromne. Żukow w krótkim czasie drakońskimi metodami to zmienił (rzadko był taki dzień, że kazał rozstrzeliwać mniej niż 10 oficerów) a do przełamania linii japońskich użył niemieckiej taktyki pięści pancernej ze wspomaganiem lotnictwa (czyli wojny błyskawicznej). Japończycy podpisali kapitulację 16 września.
 • @Drab61 16:04:43
  "proszę nie czytać Wiki bo tam bzdury piszą. Najwięcej na ten temat znaleźć można w któreś z książek Suworowa o Żukowie."

  Na Wikipedii nie polegam, ale do Suworowa wcale nie mam zaufania. To że był w KGB i zdezerterował nie czyni z niego nieomylnej i uczciwej wyroczni.


  "Japończycy podpisali kapitulację 16 września."

  Sprawdziłem, weszło wtedy w życie zawieszenie broni. No ale wychodzi na to samo. Więc może Pan mieć rację.
 • @Pedant 16:03:33
  A jeśli chodzi o kampanię wrześniową to ZSRR i Niemcy mieli zupełnie różne cele. Dla Niemców celem było wyeliminowanie możliwości zadania ciosu ze wschodu przez Polskę podczas ataku na Francję. Dla Hitlera zaskoczeniem było brak kapitulacji Polski i konieczność okupacji. Rzesza była do tego absolutnie nieprzygotowana. Gdyby Polska podpisała stosowny akt kapitulacji wojna mogła by wyglądać tak jak we Francji tzn coś w wydaniu Vichy. W rezultacie przez cały październik i listopad trwały chaotyczne próby rozwiązania problemu - co zrobić z Polską ogólnie, szukanie ludzi do niemieckiej administracji itd
  Dla Stalina celem było natomiast uzyskanie granicy lądowej z Niemcami, co umożliwiło by mu pochód wyzwoleńczy Armii Czerwonej na Europę w następnej fazie wojny. Na dobrą sprawę Stalin nie musiał wcale atakować Polski, tylko że w takim wypadku Hitler mógłby mu wyciąć numer i państwo polskie pozostawić w postaci wasalnego tworu ale z własną , tyle że zależną od Niemiec administracją. I dlatego zaatakował.
 • @Drab61 16:28:23
  "Dla Stalina celem było natomiast uzyskanie granicy lądowej z Niemcami, co umożliwiło by mu pochód wyzwoleńczy Armii Czerwonej na Europę"

  Tego nie wiem. Ale wiem, że bez dodatkowych 250 kilometrów Moskwa i Leningrad mogły paść w 1941 roku.
 • @Pedant 16:20:17
  Faktycznie początkiem II wojny światowej jest wypowiedzenie wojny Rzeszy przez Anglię i Francję. Do tego momentu konflikt polsko-niemiecki można było traktować jako wojnę lokalną czy też jako coś w stylu sporu "o miedzę" który można było łatwo rozwiązać poprzez negocjacje i szybkie podpisanie stosownych porozumień, włączenie się obu mocarstw, chociaż tylko w postaci deklaracji, takie rozwiązanie uniemożliwiło.
  A Mateuszek kłamczuszek twierdzi że to pakt R-M wojnę zaczął.
 • @Pedant 16:38:13
  Idąc tym rozumowaniem, mogły by paść gdyby Hitler zaatakował ZsRR na początku maja a nie pod koniec czerwca, albo też nie odwołał marszu na Moskwę i skierowania uderzenia w kierunku Kaukazu.
  Ale Moskwa na pewno by padła gdyby Hitler nakazał rozwiązać kołchozy.
 • @Drab61 16:39:21
  obecnie kołchozy istnieją tylko w jednym państwie na świecie, chociaż występują pod trochę inną nazwą i podobno są wprost fantastycznie dochodowe.
 • @Drab61 16:39:21
  "Faktycznie początkiem II wojny światowej jest wypowiedzenie wojny Rzeszy przez Anglię i Francję. Do tego momentu konflikt polsko-niemiecki można było traktować jako wojnę lokalną czy też jako coś w stylu sporu "o miedzę"

  Przepraszam za pedanterię, ale chyba wojna staje się światowa gdy obejmuje inne kontynenty. :)
 • @Drab61 16:44:15
  "Idąc tym rozumowaniem, mogły by paść gdyby Hitler zaatakował ZsRR na początku maja a nie pod koniec czerwca,"

  Spóźnił się, bo Serbowie i Grecy podłożyli mu nogę na Bałkanach. Patrz coup d'etat 27 marca 1941 w Belgradzie.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Invasion_of_Yugoslavia_lines_of_attack_Why_We_Fight_no._5.jpg
 • @Pedant 16:20:17
  Jeżeli chodzi o Suworowa osobiście też nie mam zaufania, być może dlatego że jest Ukraińcem, a być może dlatego że naprawdę nazywa się Rezun i to może budzić dziwne skojarzenia, tym niemniej przytacza on pewne fakty których gdzie indziej nie sposób uzyskać, można je różnie interpretować ale warto je poznać, zanim się je odrzuci. Fakt jego przynależności KGB (w zasadzie to do GRU, a to pewna różnica) nie świadczy o nim negatywnie, wręcz przeciwnie, bo w te szeregi byle kogo nie przyjmowali, źle natomiast o nim świadczy fakt zdrady ojczyzny, jednak usprawiedliwia go to że jest Ukraińcem, bo dla "chochłów" jest to sprawą, jakby to powiedzieć "wyssaną z mlekiem matki"
 • @Pedant 17:07:02
  co za przypadek ? A nie było tam przypadkiem Anglików w tle?
 • @Drab61 17:07:04
  "przytacza on pewne fakty których gdzie indziej nie sposób uzyskać"

  To może znaczyć, że je zmyślił.

  " Fakt jego przynależności KGB (w zasadzie to do GRU, a to pewna różnica) nie świadczy o nim negatywnie, wręcz przeciwnie, bo w te szeregi byle kogo nie przyjmowali"

  Niby tak, ale to nie znaczy, że każdy agent tajnych służb jest godną zaufania wyrocznią. Niektórzy wydają się tak wierzyć, szczególnie jak mówi co chcą usłyszeć i dobrze na tym zarabia.
 • @Pedant 17:10:43
  Uwierz mi, że w tamtych czasach to była elita. W końcu wszak odzyskali państwo, które pół wieku wcześniej wędrowna wspólnota rozbójnicza im ukradła.
 • @Pedant 17:10:43
  Pewnie Suworow coś zmyślił, i pewnie to była Nadia Strzelecka. Tyle że fakt zmyślenia Nadii wcale nie oznacza, że nie mogła ona istnieć, wręcz przeciwnie, to tylko sposób na przedstawienie faktów na które nie ma dowodów. A to że nie ma dowodów, wcale nie oznacza, że nie miały one miejsca.
 • Autor
  - Prezydent RP uważa, że czas przerwać tę drogę wymiany opinii, która w jego przekonaniu prowadzi donikąd - poinformował minister Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda nie zamierza komentować ostatnich wypowiedzi Władimira Putina, które wywołały burzę w Polsce i zdumienie za granicą.
  Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że Andrzej Duda był rozczarowany reakcjami strony rosyjskiej na oświadczenie premiera Morawieckiego. - Zarówno forma odpowiedzi na niskim poziomie dyplomatycznym, jak i jej treść, nie sprzyjają powadze dyskusji i nie pozwalają na jej rzeczową kontynuację - dodał Szczerski.
 • efekt Putina?
  Noworoczny czarny humor z FAZ

  Śmierć pisze listę noworocznych podarków dla Jezuska ( niemiecki odpowiednik Św. Mikołaja) :
  "Drogi Jezusku. Proszę o nową kosę , nową osełkę od ostrzenia i kurs nauki języka rosyjskiego."

  https://media0.faz.net/ppmedia/aktuell/338476859/1.6533606/hq/karikatur-greser-und-lenz.jpg
 • Autor
  Putin zapomniał wspomnieć o Rudym 102. Jakbyśmy dwa takie czołgi mieli, to byśmy se sami tę wojnę wygrali

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

ULUBIENI AUTORZY

więcej