Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Drugi Gazoport w Polsce tylko w Gdyni!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Proponowałbym jednak z różnych względów budowę nowego terminala na terenie Gdyni!

 

Wczoraj prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że Polska ma wybudować drugi gazoport w Polsce podając prawdopodobną jego lokalizację w Gdańsku lub w Gdyni.

 

Ta zapowiedź cieszy, bowiem niedługo kończy się niekorzystna dla naszego kraju umowa na dostawy gazu z Rosji i jej Gazpromu. Najprawdopodobniej PGNiG podpisze kolejną umowę, ale korzystną dla nas i bardzo zmniejszającą zapotrzebowanie na gaz z Rosji.

 

W tej sytuacji potrzebne są nam alternatywne dostawy tegoż gazu. Już funkcjonuje gazoport w Świnoujściu i planowane jest zbudowanie gazociągu Baltic Pipe.

 

Gazociąg Baltic Pipe, który ma powstać do 2022/2023 roku mógłby dostarczać do Polski rocznie maksymalnie do 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii - początkowo 2,5 do 3 mld metrów sześciennych. Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 26 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych i gaz z Norwegii wraz z innymi źródłami i przy docelowym wydobyciu zapewniłby całkowite pokrycie zapotrzebowania Polski na gaz -  nawet w sytuacji, gdyby jego transport z Rosji został całkowicie wstrzymany.

 

Polska rocznie zużywa około 15 mld metrów sześciennych gazu, z czego jedna trzecia jest wydobywana w kraju. Kolejną jedną trzecią możemy sprowadzić drogą morską do terminala gazowego LNG w Świnoujściu. W przyszłości gazoport ten ma zostać rozbudowany - jego przepustowość zwiększy się do 7,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Docelowo potencjał gazociągu Baltic Pipe i gazoportu razem z wydobyciem krajowym dawałyby więc możliwość pozyskania około 22,5 mld metrów sześciennych. Przy pełnym wykorzystaniu tych zdolności Polska mogłaby nie tylko całkowicie zaspokoić swoje potrzeby, ale też część gazu odsprzedawać sąsiadom.

 

A już gdy powstanie drugi gazoport o prawdopodobnej przepustowości 7,5 mld metrów sześciennych gazu to - jak mówił prezydent - Polska stanie się "hubem" gazowym w tej części Europy a jej możliwości eksportowe wyniosą około 15 mld metrów sześciennych gazu i naprawdę takim "hubem" moglibyśmy zostać, przy czym - co jest bardzo ważne! - proponowałbym jednak z różnych względów budowę nowego terminala na terenie Gdyni! Lokalizacja ta jest najlepsza przede wszystkim pod względem historyczno - politycznym, bowiem w sumie nakłady finansowe będą takie same jakbyśmy terminal budowali w Gdańsku. 


W tym kontekście warto wskazać, że Niemcy dużo inwestują w Polsce, tyle tylko, że około 75-80% tych inwestycji umiejscawiają na terenach, które przed II WŚ należały do Niemiec, a które po wojnie odzyskaliśmy jako od dawna polskie. Chyba to nie jest przypadek? Nieprawdaż? A jeżeli jeszcze dodamy do tego fakt, że Niemcy często posługują się (nawet w szkołach) mapą przedwojennych granic Niemiec, to lokalizacja gdyńska staje się oczywista. Przypomnijmy sobie dlaczego przed wojną Polska zbudowała niemal od zera Gdynię.

 

Być może przesadzam, ale lepiej "dmuchać na zimne" niż się sparzyć a już w Świnoujściu jest jeden terminal, więc nic nie szkodzi, żeby dla naszego dobra drugi powstał w Gdyni.

 

Niezależnie jednak od powyższych wątpliwości to powoli acz systematycznie zaczynamy wykorzystywać swoje geostrategiczne możliwości. Terminale gazowe, gazociągi, Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej to przedsięwzięcia na miarę naszego kraju: mamy świetną lokalizację, dużą powierzchnię, jesteśmy ludnym narodem, posiadamy ogromne złoża bogactw naturalnych... Niestety niemal 30 lat tzw. III RP nie zrobiono w tym względzie nic a dodatkowo "chłopcy" rozsprzedali nasz majątek na potęgę. Teraz musimy do nadrabiać.

 

P.S. dopisek z godz 18.30.

W czasie dyskusji nad notką doszedłem do wniosku, że może powstać kuriozalna sytuacja. Gdyby Polsce udało się osiągnąć cele to Europa Środkowo-Wschodnia byłaby niezależna od Rosji a z kolei - poprzez Nord Streamy - to Europa Zachodnia stałaby się zależna od Rosji. Ciekawe czasy nas czekają.

 

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Autor
  Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Byliśmy uzależnieni od Rosji będziemy jeszcze bardziej od USA. Miała być dywersyfikacja, będzie poddaństwo. Nie wnikam już w to że w razie jakiegoś konfliktu nie wpłynie na nasze wody nawet jeden gazowiec. Tak jak USA blokują dostawy do Iranu tak samo Rosja może nas przyblokować. Tak czy inaczej jedyną alternatywą w razie czego będzie ruski gaz kupowany od Niemców. Naszym politykom należy się co najmniej nagroda Nobla za przebiegłość.
 • Czy ma kolega
  jakieś wiarygodne informacje, że gaz z ameryki i Norwegii jest i będzie tańszy od rosyjskiego?
 • autor
  Rada. Jak się nie znam na polityce energetycznej, to nie zabieram głosu. Nie słucham propagandzistów i sługusów usraelskich siepaczy medialnych.
  Żadnym autorytetem od spraw energetycznych nie jest tu żaden Jude - Dude, On jest od wykonywania poleceń swoich mocodawców z NY i Tel Avivu.
  Skąd autor wie, że umowa z Rosją na dostarczanie gazu z nimi jest NIEKORZYSTNA??? Ma się rozumieć, ze umowa z spółkami żydowskim z usraela na dostarczanie gazu jest korzystna??? Proszę to uzasadnic?
  Czytałem umowę w sejmowej kancelarii tajnej na dostarczanie gazu z Rosji do Polski podpisaną przez Marka Pola oraz przez Goryszewskiego i muszę przyznać, że ta umowa podpisana przez Pola jest korzystniejsza od tej Goryszewskiego. Póżniej renegocjował ta umowę Jasiński - to dopiero pośmiechowisko.
  Jeżeli autor pisze, że umowa z Rosją jest niekorzystna, to rozumiem, że autor wie ile Polska płaci Rosji za 1000m3 gazu a ile Polska płaci spółkom zydowskim z USA za gaz Katarski i Rosyjski.
  Proszę podać KORZYSTNĄ CENĘ I TĄ NIE KORZYSTNĄ CENĘ ZA 1000 M3 gazu.

  Jeżeli chodzi o budowę gazoportu, to kto będzie ich póżniej rozbierał??? To inwestycje narzucone Polsce z zewnątrz na potrzeby siepaczy z Usraela.
  Polska powinna być samowystarczalna energetycznie i jeszcze sprzedawać energie na zewnątrz, ponieważ mamy ogromne własne zródła energii. Tu nie chodzi o budowy dla okupanta coś, tu chodzi o podejmowane decyzje przez uczciwych polaków a nie przez kolaborantów światowej mafii korporacyjnych.
  Zresztą to co robią obecni zdrajcy z pisuaru, podli szkodnicy z energetyką Polską, to wyjątkowy sabotaż, ponieważ o energetyce decyduja terrorysci z Usraela, a wykonawcami są podli mali bezczelni głupcy z nad Wisły.
 • all
  W sieci gazowej UE nie ma gazu Norweskiego, Brytyjskiego, Rosyjskiego czy innego kraju.
  To sieć wspólną.Jeden gaz za prawie jedną cenę dla wszystkich.
  Szkoda że laicy piszą to co piszą czyli idiotyzmy
 • @Jozio z Londynu 13:36:24
  To nieprawda. I tyle.
 • Polska jest rodzaju żeńskiego więc będzie nie "hubem" a "HUBĄ GAZOWĄ"
  Kolejny gazoport ? dla kogo ? Dla Polski ? chyba nie bo jeden już mamy i będzie bałtycka pipa (no chyba że będzie pipa i pipy nie będzie) no i mamy swoje wydobycie. To może dla Niemców ? ale oni mają swoje strimy, to może dla Czechów ? Ale ci kupią od Niemców albo rosyjski z południa. Podobnie Słowacy. To może dla Białorusinów - już widzę jak baćka kupuje gaz z od huby żeby zrobić na złość Putinowi. Kto jeszcze został ? Ach, to przecież nasz największy przyjaciel na wschodzie, państwo które, pomimo posiadania odpowiedniej infrastruktury nie kupuje gazu z Rosji bo zły Putin uparł się i kazał płacić za gaz. Polska wie że Ukraina jest biedna i nie ma na gaz, a ten zbrodniarz Putin płacić każe ...
  A tak na poważnie to za obecny kształt umowy gazowej (w tym ceny) odpowiada nie kto inny jak niejaki Naimski - chociaż PiS ze skóry wychodzi że to wina Pawlaka. Przypadkiem to ten sam Naimski który teraz usiłuje wrobić Polskę w pipę i hubę ... a może to jest pipa z hubą.
 • Super.
  Zbudujmy jeszcze gazoporty w Kołobrzegu i Łebie. Potrzebujemy ich jak powietrza.
  Musimy przecież czymś zasilać nasze lodówki, odkurzacze, zmywarki, pralki, roboty kuchenne, sprzęt RTV i oczywiście telefony komórkowe...
  Niedługo nie będziemy mieć prądu (a jak będzie , to po takiej cenie, że ja pi...lę). Zamiast wziąć się za elektrownie - wszystko jedno, czy wiatrowe czy atomowe - kombinujemy jak koń pod górę jak tu dokopać Ruskim.
  Nie ma słowa, żeby określić to matołectwo....
 • @zadziwiony 12:59:09
  Mnie obojętne, skąd będę mieć gaz w domu!Byle był tani!zapewne tak myśli miliony Polaków,znękanych rosnącymi w błyskawicznym tempie cenami mediów, leków, żywności.
  W związku z tym, że gaz z USA jest bardzo tani, jak głoszą pan Naimski i jego przyboczni, to ja z wielką radością i niecierpliwością oczekuje obniżki ceny, i malejącego rachunku za gaz dla domu !Będę informować społeczność o moich rachunkach za gaz,bo je dość wnikliwie przeglądam jak otrzymuję!
  Oczywiście ,cena gazu ma wpływ również na inne ceny,firm które tego gazu używają do produkcji, więc też ich produkty powinny tanieć. Pożyjemy, zobaczymy!Na razie planuję niebawem wywalić gaz z łazienki!Coraz więcej narodu tak robi, nie wiem czy "polska"energetyka to wytrzyma!
  Prąd białoruski jest tani, niestety nie można kupować indywidualnie, bo kupiłabym !
  Niestety, strona która pisała o aferze z Pawlakiem i kto w istocie był odpowiedzialny za trefny kontrakt z Rosją./Naimski/..została.....zablokowana!!!!

  http://pnp24.pl/gaz-pawlak
 • Ile kosztuje gaz ?
  Ponieważ PGNiG wprowadziły faktury za gaz z przeliczeniem na kWh, które zaciemniają obraz zapytam państwa czy zdajecie sobie sprawę ile za gaz płacicie ? Konkretnie mówiąc za 1 m3 gazu ? No to spróbujcie podzielić wartość wskazaną na fakturze przez ilość zużytego gazu (na niektórych fakturach trzeba odjąć różnice wskazań licznika). Ile Wam wyjdzie ? Coś blisko 3 zł za m3.
  Zły i chciwy Putin każe sobie za gaz płacić coś ponad 200 $ za 1000 metrów sześciennych. Wychodzi więc że jest to ~90 groszy za 1 m3.
  A po drodze ten gaz jest jeszcze "zaazotowany" czyli rozcieńczony ...
  I kto tu jest chciwy ?
 • Gazoporty w na Zachodzie Europy, bankruty.
  Bo wykorzystane 20%-30% A te na Litwie i Łotwie nieczynne bo wrócili do gazu z Rosji..
 • @kula Lis 69 17:33:01
  Więc żadnym hubem być nie możemy gdy z lewa i prawa są gazoporty z infrastrukturą nie wykorzystane. To kolejna mrzonka. Gazoport w Świnoujściu też nie pracuje na 100%.
 • @kula Lis 69 17:42:36
  Czyli Pan Krzysio zna sie na bezpieczeństwie energetycznym tak samo jak Jude - Dude.
  Nie wszystkiego załatwi się terrorem medialnym.
 • @Wrzodak Z. 13:14:26
  Bardzo dobry temat Pan podniósł!
  Z tego co czytałem, to gaz skroplony pochodzi z Rosji, a sprzedaje go spółka żydowska z Anglii.. taniej transport z Rosji niż z USA, a i więcej pośredników nachapie się po drodze :( Dymają nas bez mydła i każą być szczęśliwymi :(((
 • @Jozio z Londynu 13:36:24
  tak, tak, a kapitał nie ma narodowości..

  Zadaniowany Kangur co to słupem FOZZ był w Australii wpuścił Cię na portal, czy inny zakuty łeb "rycerski" co to jako "inżynier" twierdzi, że tupolew kilka metrów nad ziemią po stracie kawałka skrzydła robi beczkę?? tak tylko pytam, bo dawno nie było mnie na portalu, cuchnącym agenturą zadaniowanych najmitów za moje podatki :(((
 • @Drab61 14:00:50 @ AUTOR
  @ AUTOR ''Proponowałbym jednak z różnych względów budowę nowego terminala na terenie Gdyni!
  Wczoraj prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że Polska ma wybudować drugi gazoport w Polsce podając prawdopodobną jego lokalizację w Gdańsku lub w Gdyni.''
  Witam....

  Mysle...ze nie ma znaczenia w ktorej czesci Wybrzeza & Pomorza zostanie ulokowany TERMINAL... : )
  W PRZYSZLOSCI .... te czesci Polski POLNOCNEJ ( lacznie z tzw. Korytarzem niemieckim...Gdansk...Gdynia etc)
  beda zalane... znikna pod powierzchnia WODY... rozpadna sie...
  Paradoksalnie...te sporne niemiecko-polskie tereny POLNOCNEJ POLSKI...sa SKAZANE za... znikniecie...z ZIEMII
  Pozostanie TYLKO POLOWA POLSKI... pod warunkiem...ze NIE bedzie sie DRAZYC w Ziemii polskiej...zbyt MOCNO...

  Ponizej link... INFO n/t PRZEPOWIEDZIANYCH zmian... : )
  na ..GORSZE !
  https://trojmiasto.onet.pl/gdansk-na-nabrzezu-weglowym-zapadla-sie-nawierzchnia-pod-torowiskiem/g0qt37m
  Gdańsk: zapadła się nawierzchnia pod torowiskiem na Nabrzeżu Węglowym PIOTR OLEJARCZYK
  24/01/2019 Wczoraj po południu zapadła się część nawierzchni pod torowiskiem na Nabrzeżu Węglowym w Porcie Gdańskim. Nikomu nic się nie stało, ale zapadło się aż około 10 metrów podłoża. Rzecznik zapewnia, że port pracuje normalnie.
  Fragment gdańskiego portu
  xxxxxxxxxxxxx
  Wkleje tez tu moj dzisiejszy post z ewinia strony n/t
  WAZNYCH rzeczy:
  • @SZS 09:13:35 @ Autor
  ''Putinowska, systemowa korupcja ,nie omija żadnej sfery. W tym, oczywiście i sportu. W konsekwencji, WADA pozbawiła Rosję prawa udziału w prestiżowych przedsięwzięciach sportowych ''
  Włochy, Francja i USA powinny otrzymać wszystkie te kary, które zostały nałożone na Rosję. Sankcje nałożone na Rosyjską Federację powinny zostać zniesione a prawa do organizowania wydarzeń sportowych przywrócone.
  Więc w zasadzie wszyscy włoscy, francuscy i amerykańscy sportowcy złapani na dopingu powinni mieć wygrane zawody unieważnione, trofea odebrane a udział w jakichkolwiek zawodach zabroniony
  Przypomina się bajka o prostytutce i muzyce. Coś to k... nie gra.!
  xxxxxxxxxx
  ZGADZA sie... COS tu KURWA ...nie gra... ????
  : )...
  chociaz raczej winno byc :
  KTOS..tu kurwa...
  nie bedzie gral w tym Biznes-Sport 2020-2022...

  Jesli NIE wiadomo...o co chodzi....
  to CHODZI tyn razem...o... BEZPIECZENSTWO Calego Swiata=Kuli Ziemskiej...

  Poludniki & rownolezniki na sportowej mapie swiata sie...FORMATUJA...
  kraje sie..RESET-uja.... (w tej chwili Ameryka Lacinska up to Polnocna Ameryka...) etc..
  I to jest... NAJWAZNIEJSZE...

  Dla wlasnego-osobistego DOBRA ..i Dobra tylko wszystkich przyszlych pokolen...zyjacych dalej na Ziemii...
  Wszyscy na swiecie winni JEDNOCZESNIE zrezygnowac z:
  ---IT technologii & internet & IT gadzetow
  ---OSTRE (niebezpieczne Hi-Tech gadzety)biznes sport- obstawiany na gieldach miedzynarodowych...

  Ale czy zrobia to ????
  NIE!!!!
  I nie.... bo nie...
  Bo glupi czlowiek...to GLUPI czlowiek jest
  & zostanie glupi...nawet jezeli pokaze mu sie...ze sam-samodzielnie & wlasnorecznie BUDUJE sobie trumne...
  KOPIE grob...i BEDZIE oczekiwal na Smierc...swoich najblizszych..& swoja...

  Ponizej - skutki uboczne...re-setowania sie...m.in. T(CZAS) na mapach sportowych i tym samym polityczno-militarnych Swiata...
  Problem gazociagow wybuchajacych czy tez elektrownii atomowych wybuchajacych TO NIE problem - tzw. uszkodzonego MECHANICZNIE odcinka gazociagu...ale ELEKTRONICZNY PROBLEM albo:
  ---niezresetowanego T(Czasu) wirtualnego z rzeczywistym..
  ---albo zabokowanych/ czy nagle odblokowanych satelit

  POWLOKI okoloziemskie i...WSZYSTKO- jest albo USZKODZONE/przerwane ..poprzestawiane....
  w pewnych czesciach swiata sa toNIEODWRACALNE szkody...np. Japonia, Srodkowe Stany USA-Montana etc - czyli tam gdzie BOMBA ATOMOWA poprzerywala powloki ziemskie...
  to T(CZAS) tam...: ) nie isnieje..
  a Planeta Ziemia fizyczna sciska sie tam z Niebem i mowi tam...
  HELLO! do:
  SWIATA DUCHA...
  ( a to miejsca=tzw. trojkaty bermudzko-azjatyckie))

  Te wszystki wstrzasy Ziemii...powodzie etc.to tez rezultat wczesniejszych/oryginalnych Szkod wyrzadzonych i celowo I bedacym rezultatem BLOKAD samych:
  czesc satelit poblokowana...popprzekrecany T w roznych gadzetach... miedzynarodowych ...miedzynarod.lacznosc & GPSpoblokowana...powylaczna etc,etc

  NIDGY nie bedzie 100 % Bezpieczenstwa dla ludzi...Planety Ziemia... korzystajacych z urzadzen elektronicznych Technologii IT...online gadzetow etc podlaczonych/NIBY skorelowanych elektronicznie
  z Baza danych takiego gazociagu/elektrowni...
  etc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  https://www.tvp.info/40089486/awaria-gazociagu-w-toruniu-600-osob-ewakuowanych


  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/nowa-zelandia-wybuch-wulkanu-piec-ofiar-smiertelnych/93l2s7e

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Awaria-w-Santander-Banku-nie-dziala-bankowosc-mobilna-7786552.html


  Rosja jest SWIADOMA tego co sie dzieje na mapach Swiata...bo w Rosji tez potrafia czytac INFO po...polsku..aby zobaczyc CO sie dzieje...
  Z goowno-SPORTEM mozna ZAWSZE! poczekac... dla bezpieczenstwa...ROSJI!
  https://sport.onet.pl/lekkoatletyka/igrzyska-olimpijskie-rosja-wykluczona-z-igrzysk-jest-decyzja-wada-or-io-tokio-2020/ms8eqxc

  A tu ponizej...link na temat MADRYCH CHIN...
  co CHINY planuja/robia..
  I co jest MADRE dla...BEZPIECZENSTWA CHIN & Centralnej Azji....

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/FT-Wladze-Chin-nakazaly-urzedom-zastapienie-zagranicznych-komputerow-7786758.html


  https://www.youtube.com/watch?v=Gcxv7i02lXc&list=RDGcxv7i02lXc&start_radio=1

  Por una Cabeza - Carlos Gardel

  xxx ewa z UK.
  panna ewcia 10.12.2019 12:59:09
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  No I 1 pytanie... na 5* :

  WIE KTOS moze... dlaczego NATO zorganizowalo ostatnio
  swoje spotkanie z przydupasami lacznie z Rzeczypospolita nr 3
  z KLUBU Bandytow NATO...
  w UK - WATFORD ???????
  A dlaczego np. NIE w LONDON-CITY ?????
  : )


  Twitter Redmond Shannon‏Verified account @RedShannon Dec 4
  More
  When the party's in Watford, but the invitation said London.

  : )
  THE INTERNATIONAL MEDIA CENTRE
  27. The Media Accreditation Office in Watford (Peace Prospect, Watford WD17 3HA) is the only access point to the International Media Centre for all media representatives, including press travelling with the delegations. This is where the media representatives will be screened and transported to the Media Centre. A shuttle bus service from the Media Accreditation Office in Watford to the Media Centre will be operational continuously between 3 December 11:30 and 4 December 23:15, running approximately every 15 minutes.
  28. Media representatives are advised to arrive with sufficient lead time to clear security checks. Security personnel will examine and may test equipment and personal effects being brought to the Media Centre. In-processing and transport to the venue are expected to take at least 45 minutes.
  29. The Media Centre is located within the security perimeter of the meeting venue.
  30. The Media Centre will include a filing area of approximately 800 basic unassigned workspaces, a broadcasting area, and a catering area. The broadcast area will have approximately 150 unassigned workstations (open space style) with feeds distribution from the Host Broadcaster and Master Control Room.
  HOST BROADCASTER & BROADCAST-QUALITY B-ROLL
  33. Host Broadcast operations will deliver a single high quality HD/SDI signal live for the main media events on 4 December, free of charge. The feed will be available in the Media Centre without added graphics or text inserts.
  34. The live programme signal will also be aired on closed circuit television (CCTV) screens throughout the Media Centre (and via the NATO Website).
  https://www.thesun.co.uk/news/10465016/nato-summit-2019-watford-where-when-road-closures/

  https://www.hertsad.co.uk/news/eyes-of-the-world-turn-to-herts-for-nato-summit-1-6408922


  https://www.youtube.com/watch?v=I6sffVeMH_o

  NATO 70th Anniversary: Trump and Trudeau clash over 'two-faced' comments- BBC News

  xxx
  ewa z UK

  PS. Ja osobiscie WATFORD in UK znam bardzo dobrze...
  I wiem np. ze znajdujace sie naprzeciwko Hotelu dla Nato penisow
  ( na tych samych wspolrzednych)
  Watford Employment
  Tribunal (Sad Pracy w Watford) ktory zajmuje sie TYLKO ADMINSTRACJA spraw sadowych * takze moich! : )
  -- jest ZAHAKOWANY (Watford ET= HIJACKED!)
  Nie bede pisala tu...dlaczego np.chlopcy od Rotszyldow zahakowali
  Watford ET etcetc : )
  bo od tego sa tu UK sluzby ( MI5/6 & dzejms bond)
  Wystarczy ze od ponad roku informuje Scotland Yard_London..
  Home Office-London... Ministry of Justice-London etcetc.
  o tym...ze Watford ET ETCETC jest zahakowany & PRODUKUJE FALSZYWKI ( FAKE government documents)
  na potege ! via e-mail communication !

  https://govlocations.uk/employment-tribunals-radius-house-51-clarendon-road-watford-hertfordshire-wd17-1hp/

  FALSZYWKI ( fake governments documents) sa wysylane e-mailem
  z Watford Employment Tribunal & AppealET-London via tychze
  angielskich sedziow- do kupienia:
  Scottish LordAlan Summers/A.Spencer/G.Foxwell/SarahKing/Employment Regional judge Richard Byrne etc - oni pracuja dla biznesu np. Avon Cosmetics/NFT/Dalepak-Cygnia Ld etcetc..
  co udowodnili mi w swoich FAKE WATFORD ET government documents !

  W moich sprawach w sadzie Pracy-Watford ET -- wyprodukowali SPORO takich Falszywych urzedowych dokumentow -
  rozsylajac je via Watford ET E-mail ! i oczywiscie e-mailem do STRON procesu!

  Email Komunikacja w Watford Employment Tribunal to... HIJACKED komunikacja... : )
  I ZADEN Anglik ZDROWY na umysle nie bedzie sie procesowal via ten TRYBUNAL...bo wie...ze...
  tam wszystko w WATFORD -- jest ZAHAKOWANE...poblokowane etcetc
  : )
  Moje sprawy w sadzie Pracy -Watford przeciagaja sie...bo od ROKU BEZSKUTECZNIE! probuje zainteresowac HOME Office-London sprawa
  I/lub Scotland Yard-London--
  oferujac im w zamian -- WSZYSTKIE FALSZYWE URZEDOWE dokumenty..
  wyprodukowane w WATFORD... z pieczeciami Watford ET etctecetc.

  Ponizej wkleje CIEKAWY link:n/t system tzw.sprawiedliwosci w UK-
  gdzie sedziowie sa PONAD PRAWEM...
  a FALSZYWKI produkuje sie nie tylko w Watford Employment Tribunal czy Appeal Employment Tribunal z Lodem Summerses A.- Szkotem ( taka ostatnio dostalam- FAKE government document !) !
  : )

  http://etclaims.co.uk/2014/03/is-the-tribunal-system-corrupt/
  Ponizej... mowa o tym -jak to sie dzieje w sadach PRACY w UK:
  MARCH 12, 2014 - 3:08 PMBhavinchandra Purohit

  Let me share some of my experience which I have personally seen at tribunal.....etc
  5) I have seen vital e-mails send by Claimant and/or Representative gone missing and the Judge very cool will say that he has not seen the e-mail and even noted in the Judgment that he has not seen e-mail due to the failure of Tribunal Administration. Although the content of E-mails were important to the claim and the judge should have been considerate, the Judge awarded cost and the claim lost but in Judge own defense he writes in judgment that e-mail not seen and blames administration. Again that’s not corruption but it is perfect example of Corrupt practices.
  xxxxxxxxxx
  Watford ET is HIJACKED!
  a KTO wie ile jeszcze takich miejsc-SADOW w UK jest zahakowanych ?????
  W UK Sprawiedliwosci nie ma co szukac...bo tu sedziowie I Rzad..pracuja dla BIZNESU! & Biznes-sportu Rotszyldow- ochraniajac ich...URZEDOWO ! zeby nikt im krzywdy ..w SADZIE nie zrobil !

  : ) C'est la vie in UK !
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  https://www.gospodarkamorska.pl/Porty,Transport/rosja-przymierza-sie-do-uruchomienia-pierwszego-plywajacego-terminalu-importowego-lng-ma-pracowac-w-kaliningradzie.html
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201901089540600-Kaliningrad-terminal-LNG-gaz-regazyfikacja-platforma-Putin/
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  https://www.gospodarkamorska.pl/Stocznie,Offshore/novatek-uruchomil-drugi-terminal-lng.html
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  https://businessinsider.com.pl/finanse/gazoport-lng-w-kaliningradzie-rosja-i-dostawy-gazu/p125nwb
 • @Wrzodak Z. 20:52:44 o jakim polskim hubie mowa?
  Pierwsza dostawa LNG z Rosji na Litwę

  https://www.wnp.pl/gazownictwo/pierwsza-dostawa-lng-z-rosji-na-litwe,353009.html
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  Novatek chce produkować więcej LNG: nawet 70 mln ton w 2030 roku

  https://portalstoczniowy.pl/tag/jamal-lng/
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  https://portalstoczniowy.pl/wp-content/uploads/2018/11/novatek-jama%C5%82-lng-01.jpg

  Rosyjski terminal LNG w Arktyce dostaje nowe moce. Trzecia instalacja pracuje pełną parą

  https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/rosyjski-terminal-lng-w-arktyce-dostaje-nowe-moce-trzecia-instalacja-pracuje-pelna-para/
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  https://portalstoczniowy.pl/wp-content/uploads/2018/10/Gazprom-LNG.jpg

  Gazprom będzie produkował LNG nad Bałtykiem. Pomoże mu Shell. Podczas ósmego Międzynarodowego Forum Gazowego w Sankt Petersburgu rosyjski gigant gazowy Gazprom podpisał kolejną umowę z brytyjsko-holenderską grupą Shell w sprawie projektu Baltic LNG.
  Projekt Baltic LNG zakłada budowę instalacji do skraplania gazu ziemnego w rosyjskim obwodzie leningradzkim, położonym nad Morzem Bałtyckim. Pierwsze porozumienie w tej sprawie firmy Gazprom i Shell podpisały już w ubiegłym roku, a właśnie podpisana umowa stanowi kolejny krok w stronę jego realizacji. To umowa ramowa, dotyczą wspólnych prac projektowych, dotyczących inwestycji Baltic LNG.


  https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/gazprom-bedzie-produkowal-lng-nad-baltykiem-pomoze-mu-shell/
 • @kula Lis 69 09:56:41
  Teraz wiem kto na NEon 24 wkleja fejki że Sputnika...
  Wstydź się Kulo? :)
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  https://biznesalert.pl/wp-content/cache/thumbnails/2018/04/lng-terminal-gaz-system-590x2000.png

  Rosyjskie LNG (ANALIZA)

  https://biznesalert.pl/wp-content/uploads/2019/04/Rys.-2.png

  Rys. 2. LNG z Rosji – istniejąca i planowana infrastruktura. Źródło Bloomberg Arctic Focus

  https://biznesalert.pl/wp-content/uploads/2019/04/Rys.-4.png

  Rys. 4 Planowane trasy dostaw i przeładunku rosyjskiego LNG. Źródło Bloomberg.

  https://biznesalert.pl/wp-content/uploads/2019/04/Rys.-5.png

  Rys. 5 Baltic LNG – możliwa lokalizacja terminalu.
  Źródło: http://www.gazprom.com/projects/baltic-lng/  Całość artykułu pod linkiem polecam autorowi

  https://biznesalert.pl/ise-sikora-rosyjskie-lng-analiza/
 • @Wrzodak Z. 20:52:44
  Rosyjski skroplony gaz LNG miał być dla Azji. Ale płynie do Europy

  https://bi.im-g.pl/im/09/d2/15/z22881545V,Pierwsza-partia-LNG-z-zakladu-Jamal-LNG-zostala-za.jpg

  Pierwsza partia LNG z zakładu Jamał LNG została załadowana na gazowiec 'Christophe de Margerie' w porcie Sabietta w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. (MAXIM ZMEYEV / AFP/EAST NEWS)

  Z uruchomionego przed miesiącem terminalu na Syberii wysłano już cztery statki ze skroplonym gazem LNG. Gaz miał być eksportowany do Azji, ale popłynął do Europy. Z otwartego na początku grudnia 2017 r. nowego rosyjskiego terminalu Jamał-LNG do eksportu skroplonego gazu wysłano już czterema statkami prawie 300 tys. ton surowca – poinformowała agencja Interfax, powołując się na dane służby celnej.

  Spółka Jamał-LNG, której udziałowcami są rosyjski koncern Novatek, francuski Total oraz chiński CNPC, zapowiadała, że będzie eksportować skroplony gaz głównie do Azji. Jednak wszystkie partie LNG wysłane dotąd z nowego rosyjskiego terminalu skierowano do Europy.

  Dokąd płynie gaz z Rosji
  Pierwszą partię LNG z półwyspu Jamał rosyjski statek metanowiec "Christophe de Margerie" – nazwany tak na cześć szefa koncernu Total, który zginął w katastrofie lotniczej w Moskwie – dostarczył pod koniec zeszłego roku do gazoportu Isle of Grain w Wielkiej Brytanii. Na początku stycznia na ten sam tankowiec załadowano w Rosji kolejną kolejną partię LNG, która według agencji Bloomberg w połowie stycznia zostanie rozładowana w położonym także w Wielkiej Brytanii gazoporcie Milford Haven.

  Dwa pozostałe ładunki LNG wysłane z Rosji w zeszłym roku zostały dostarczone do gazoportów Gate w holenderskim Rotterdamie i Montoir-de-Bretagne we Francji. Surowiec dostarczony do Rotterdamu kupił w Rosji chiński koncern CNPC.

  Były to pierwsze w historii dostawy LNG z Rosji do państw Europy Zachodniej.

  Rosjanie nie tłumaczą, dlaczego terminal Jamał-LNG wbrew zapowiedziom nie dostarcza surowca do Azji, gdzie ceny skroplonego gazu są duże wyższe niż w Europie. Niewykluczone, że wynika to z problemów żeglugowych.

  Rosyjski gaz dla USA?
  Szczególne zainteresowanie wzbudziły zawirowania z dostawą pierwszej partii gazu LNG wysłanego na eksport z nowego terminalu w Rosji.

  Ten ładunek kupiła spółka handlowa koncernu Novatek, który jest obłożony zachodnimi sankcjami. Novatek sprzedał ten gaz koncernowi naftowemu Petronas z Malezji, a ten wysłał go do Wielkiej Brytanii. Tę decyzję tłumaczono nagłym wzrostem cen gazu na Wyspach pod koniec zeszłego roku, po awarii rurociągów z Morza Północnego.

  Jednak rosyjskie LNG nie trafiło do sieci brytyjskich gazociągów. Po przepompowaniu do zbiorników gazoportu Isle of Grain surowiec został kilka razy sprzedany kolejnym firmom. Według agencji Bloomberg ostatecznie tę partię rosyjskiego LNG kupił francuski państwowy koncern gazowy Engie i wysłał ją statkiem metanowcem Gaselys do amerykańskiego gazoportu Everett pod Bostonem. Będzie to pierwszy ładunek z importowanym LNG dostarczony do tego gazoportu od 2014 r.

  Tę decyzję tłumaczono skokowym wzrostem cen gazu w USA po gwałtownym ataku zimy na początku tego roku. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii z powodu lekkiej zimy ceny gazu spadły.

  Ta sytuacja jest jednak wyzwaniem dla Stanów Zjednoczonych, które stawiają na eksport skroplonego gazu ze swoich złóż w łupkach. Pierwszy terminal do eksportu LNG z USA otwarto dwa lata temu. W czerwcu zeszłego roku w polskim gazoporcie w Świnoujściu rozładowano pierwszy statek z amerykańskim skroplonym gazem, a pięć miesięcy później PGNiG podpisało kontrakt na dostawy przez pięć lat ok. 10 statków z amerykańskim LNG.

  Rząd USA oficjalnie zapowiada też, że dostawami skroplonego gazu chce pomóc Polsce i innym państwom Europy Środkowej w zmniejszeniu zależności od Gazpromu.

  https://wyborcza.pl/7,155287,22880612,rosyjski-skroplony-gaz-lng-mial-byc-dla-azji-ale-plynie-do.html?disableRedirects=true
 • @Autor
  Witam....
  Tak jak wczoraj pisalam w komentarzu moim powyzej...
  '' Te wszystki wstrzasy Ziemii...powodzie etc.to tez rezultat wczesniejszych/oryginalnych Szkod wyrzadzonych i celowo I bedacym rezultatem BLOKAD samych:
  czesc satelit poblokowana...popprzekrecany T w roznych gadzetach... miedzynarodowych ...miedzynarod.lacznosc & GPSpoblokowana...powylaczna etc,etc

  NIDGY nie bedzie 100 % Bezpieczenstwa dla ludzi...Planety Ziemia... korzystajacych z urzadzen elektronicznych Technologii IT...online gadzetow etc podlaczonych/NIBY skorelowanych elektronicznie
  z Baza danych takiego gazociagu/elektrowni...
  etc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  I dzisiaj...
  juz mamy LEKCJE z praktyki... jak ZLE skorelowane WIRTUALNE dane Hi-Tech gadzetow z Bazy danych Veolia Energia Warszawa...
  MOGA...wysadzic/uszkodzic MECHANICZNIE kawalek/lub nawet caly system ogrzewania-energia elektryczna w miescie..tu: Warszawa!

  Taaak.... te online IT akcesoria cywilizacji XXI w nie ulatwily ZYCIA ludziom na Ziemii..
  ale skrocily I skomplikowaly zycie na Ziemii ! : /
  Ponizej link do awarii w Warszawie :
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/warszawa-awaria-cieplownicza-paraliz-miasta-zdjecia-z-warszawy/8hggkyz

  Veolia– aplikacja mobilna
  Veolia Energia Warszawa zarządza największą w Unii Europejskiej siecią ciepłowniczą, dostarczającą ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w Warszawie. Od października 2011 jest częścią międzynarodowej grupy Veolia, europejskiego lidera w zakresie usług energetycznych.
  Rozwiązaniem, które pozwala na bieżąco kontrolować koszty zużycia energii, jest aplikacja mobilna Veolia. Dzięki niej zyskujesz natychmiastowy dostęp do informacji o zarządzanych przez Ciebie budynkach. Możesz sprawdzić zarówno sumaryczne zużycie ciepła, jak i wskaźnik efektywności energetycznej budynków oraz ich klasę energetyczną. Co więcej, masz możliwość wygenerowania raportów tygodniowych dla każdego pojedynczego obiektu, co pozwala na dokładniejszą analizę danych. Aplikacja mobilna Veolia jest zintegrowana z systemem Veolia BES (Building Energy Services). Pozwala on na obniżenie zużycia ciepła nawet do 15% przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego mieszkańcom budynku


  https://en.wikipedia.org/wiki/Veolia
  Veolia
  From Wikipedia, the free encyclopedia
  Jump to navigationJump to search
  Veolia Environnement S.A., branded as Veolia, is a French transnational company with activities in three main service and utility areas traditionally managed by public authorities – water management, waste management and energy services. It previously also managed transport services through its subsidiary Veolia Transport (later Transdev) until January 2019. In 2012, Veolia employed 318,376 employees in 48 countries. Its revenue in that year was recorded at €29.4 billion.[3] It is quoted on Euronext Paris. It is headquartered in Aubervilliers.[4]

  xxx Buzka z UK
  tak to jest...wszystko sie pooooomalu...poooooowoli resetuje.. : /
  a takie awarie...to tzw.skutki uboczne ; / Cywilizacji XXI w sprzegnietej...z technologia H-tech made in France ! : )
  I bet.... por La Cabeza : )
 • @panna ewcia 16:37:19
  Co kryje tajemniczy raport o Veolii? Warszawiacy nie chcieli prywatyzacji SPEC. Śpiewak: Uwalono referendum. Przy okazji awarii warszawskiej sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest międzynarodowy holding Veolia warto przypomnieć, że prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej od początku budziła ogromny sprzeciw mieszkańców. Władze miasta odmówiły jednak przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Dariusz Lasocki, warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości informuje, że w 2017 r. powstał tajemniczy raport na temat działalności Veolii sporządzony przez stołeczne biuro nadzoru właścicielskiego.

  NEWS - awaria sieci ciepłowniczej. W 2017 roku w Ratuszu sporządzony został (przez Biuro Nadzoru Właścicielskiego, którym kierowała dzisiejsza Prezesa #MPWiK R. Tomusiak) raport nt. wykonywania przez #VEOLIA zobowiązań wynikających z um.prywatyz. #SPEC. Czy raport jest jawny? pisze na Twitterze radny PiS.
  Całość pod linkiem, polecam komentarze.

  https://wpolityce.pl/polityka/477197-tylko-u-nas-spiewak-o-prywatyzacji-spec-uwalono-referendum
 • @kula Lis 69 21:03:03
  @kula Lis 69 21:03:03@panna ewcia 16:37:19
  Co kryje tajemniczy raport o Veolii? Warszawiacy nie chcieli prywatyzacji SPEC. Śpiewak: Uwalono referendum. Przy okazji awarii warszawskiej sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest międzynarodowy holding Veolia warto przypomnieć, że prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej od początku budziła ogromny sprzeciw
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  Prywatyzacja SPEC-elektrocieplowmi to ani perwsza ani ostatnia prywatyzacja/sprzedaz w RECE ZAGRANICZNE Majatku Narodowego Polski PL/PRL...

  http://www.bibula.com/?p=34409
  Kto przejął polską gospodarkę – Paweł Siergiejczyk

  http://www.bibula.com/?p=104222
  Lista 10 kontrowersyjnych prywatyzacji III RP. Oto jak pozbywano się wielkiego majątku Skarbu Państwa
  5. SPEC. Czy ludzie z PO naprawdę musieli wyprzedawać wszystko co cenne i przynosiło zyski? Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC) było największą miejską firmą zajmującą się energetyką cieplną w całej UE. Zmodernizowana infrastruktura oraz duże nakłady inwestycyjne spowodowały, że jakość usług ciepłowniczych w Warszawie stała na bardzo wysokim poziomie, a ceny należały najniższych w Polsce. Co istotne – SPEC generował spore zyski. W 2009 r. było to 36 mln zł. Niestety, Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła wówczas decyzję (wbrew woli mieszkańców), aby to świetnie działające przedsiębiorstwo-monopolistę wyprzedać firmie z zagranicy.

  http://www.bibula.com/?p=21724
  Sprzedam Polskę – msp.gov.pl

  http://www.bibula.com/?p=97571
  W 11 lat wydrenowali z Polski prawie 540 mld zł! Resort finansów potwierdza szokujące dane za lata 2005-2015


  http://www.bibula.com/?p=81050
  25 lat zniewalania Polski. Raport o wyprzedaży majątku narodowego

  etcetc.

  GDZIE byly sluzby specjalne Polski kiedy SPRZEDAWANO
  STRATEGICZNE zaklady polskie za GRANICE Polski ????

  Sprzedaz strategicznych galezi gospodarki Narodowej/ODDANIE w rece kupca ZAGRANICZNEGO...
  to to samo... co oddanie od wlasnego nowoczesnego H-techTV -telewizora z OKNEM na Swiat
  wlasnego pilota (remote control)... w OBCE rece...

  Teraz...na przykladzie.. tej awarii widza...ze Wirtualny PROBLEM Veoila
  byl pra-przyczyna Mechanicznego rozerwania rur...wypietrzenia pod ziemia ...etc.
  Wirtualne gadzety zle skorelowane z baza francuskich Danych.. maja OGROMNA sile.. NISZCZACA... materie ! : / co widac w Warszawie dzisiaj - tam...przy tej awarii..
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/warszawa-awaria-cieplownicza-paraliz-miasta-zdjecia-z-warszawy/8hggkyz
  : /
  Nie wiedzieli szabrownicy polscy ci robia ???
  Wiedzieli doskonale...

  Dlaczego NIKT z politykierow nie poniosl odpowiedzialnosci w zwiazku z tym szabrowaniem MAJATKU Narodowego Polakow....
  i dzialaniu na szkode Polski iINTERESU NARODOWEGO Polski ????

  Szabrownictwo Majatku Narodowego...zdrada narodowa... dzialanie
  sprzeczne/wbrew interesowi Panstwa polskiego...
  to sa KRYMINALY... ktore sie nie przedawniaja w Kodeksie Karnym...

  xxx ewa
 • @panna ewcia 22:47:07 w Gdańsku było to samo, tylko Niemcom
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY183NmJlNS9wLzIwMTkvMTIvMTEvODI1LzUxNy9iYmIxMTJhODQwYTk0OWVjODkzYzkzMjg5OTIxMzA4Mi5wbmc=.png
  Były warszawski radny zdradza kulisy sprzedaży SPEC. Ciompa: Pieniądze były potrzebne do ratowania dziury budżetowej

  https://wpolityce.pl/polityka/477254-nasz-wywiad-byly-radny-zdradza-kulisy-sprzedazy-spec


  Ps...Czyli co? Tusk kazał samorządom sprzedawać własność komunalną, by zatkać dziurę w budżecie? Gdzie jest prokurator? za takie przekręty powinien być stryczek! Warszawski ratusz nie rozliczył umowy prywatyzacyjnej SPEC-u! NIK i Prezes Banaś do boju! Dlaczego ta żydowska franca HGW jeszcze nie gnije w kryminale!? Wygląda na to że bufetowa HGW zostawiła Czaskoskiemu w spadku Warszawę powiązaną sznurkiem i drutem. Kryptopedał Rafau ma taśmę. Jakoś to poskleja! Hahaha...To metoda Partii Oszustów i złodziei, wyprzedać wszystko, co polskie, nachapać się przy tym, a potem niech Polacy płacą słone rachunki za ogrzewanie i śmieci! Kreatywny kryptopedał Rafau zrobił saunę warszawiakom.
 • @panna ewcia 22:47:07
  To dla niektórych był ciężki poranek. Zatrzymania CBA ws. tzw. afery polickiej i w KWK Pniówek. Szkody sięgają blisko 90 mln zł! Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby w związku z działaniem na szkodę Zakładów Chemicznych Police z Grupy Azoty. Zatrzymani mają być związani ze spółką, która sprzedała Policom akcje afrykańskiej spółki wydobywającej i poszukującej surowców mineralnych w Afryce. Ale to nie jedyne zatrzymanie do jakiego dzisiaj doszło dzisiaj z rana. Agencji CBA zatrzymali siedem osób w ramach nowego śledztwa dotyczącego niegospodarności w KWK Pniówek na szkodę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szacowane straty mają sięgać pół mln zł.
  https://wpolityce.pl/kryminal/477314-zatrzymania-cba-ws-afery-polickiej-i-w-kwk-pniowek

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej