Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Jak i Dobro istnieje, tak istnieje też i Zło

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szatan jest bardzo przebiegły, skrajnie zły, bardzo inteligentny, złośliwy, bywa zmaterializowany a największym jego sukcesem, największym złem, które udało mu się dokonać ludziom było wmówienie im, że On nie istnieje i nie czyni żadnego zła...

 Wielokrotnie się zastanawiałem jak przekazać tezę zawartą w tytule niniejszego postu. Mogłem np. opisywać przykłady z rzeczywistości, gdzie potrzebny był lub jest Egzorcysta. Mogłem też po raz wtóry wskazać, że czyste Zło może nas nękać, zniewalać i nas opętać, i jakie są ku temu przesłanki o tym świadczące oraz jak winniśmy się zachowywać tutaj na ziemi, aby do nich nie doszło [1]. Inną formą napisania tego tekstu mogło być li tylko wskazanie wersów Pisma Świętego świadczących, że istnieje czyste Zło a Bóg jest czystym Dobrem.

 
Wybrałem - jako katolik - jednak napisanie notki jako formy pewnego rodzaju apelu, który zapewne dla niektórych (szczególnie lewaków i demoliberałów) będzie po prostu śmieszny, infantylny, zdewociały  i ksenofobiczny. Mam jednak nadzieję, że będzie to mniejszość moich czytelników, bowiem...
 
Ten, który wierzy w Boga Ojca, Jego Syna Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego i Niepokalane Poczęcie Marii - Matki Jezusa, czyli wierzy w Dobro Nieskończone, musi również wierzyć lub ponownie uwierzyć, że istnieje Zło - radykalnie przeciwne do Dobra!
 
Jeżeli wierzycie w Boga, to musicie wierzyć, że istnieje Szatan, inaczej wiara wasza wiarą nie jest a jedynie hipokryzją, której chciał właśnie Szatan.
 
Tak! Szatan jest bardzo przebiegły, skrajnie zły, bardzo inteligentny, złośliwy, bywa zmaterializowany a największym jego sukcesem, największym złem, które udało mu się dokonać ludziom było wmówienie im (nam - ludziom), że On - jako czyste zło - nie istnieje i nie czyni żadnego zła...
 
Swoją szpetną perfidią oszukał ludzi, którzy właśnie Jemu uwierzyli, że Go nie ma a nie uwierzyli Bogu, że Bóg jest Dobrem... wobec czego istnieje jego przeciwieństwo, czyli zło - Szatan.
 
Powtórzę wam jeszcze raz dobitnie i mocno! Jak istnieje Dobro i Bóg Dobra, Nadziei, Wiary, Miłości i Miłosierdzia, tak istnieje i Szatan jako Bożek Zła różnie nazywany, Bożek obłudy, kłamstwa, zemsty, morderstwa, gniewu, zawiści, strachu, lęku, zniechęcenia, przygnębienia... Bożek dokonujący wszelkiego zła na wieczną zgubę ludzkości i wieczne potępienie dla tych, którzy pójdą za nim i z nim a nie z Bogiem Ojcem, Bogiem Dobra i Miłości.
 
Wierzcie w Boga Ojca, Jego Syna Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego, wspierajcie się na matczynej miłości Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia i strzeżcie się Szatana, bo wabi nieraz obietnicą poznania wiecznego szczęścia i daje nieraz doczesne majętności i radości a faktycznie chce was, nas ludzi zdobyć na wieczne potępienie w czeluściach ogni piekielnych. Szatan cały czas czyha na wasze, nasze ludzkie dusze, które pragnie posiąść, kierować nimi a w końcu zniszczyć i zanurzyć z satysfakcją w odwieczną otchłań szatańskiej męki i cierpienia.
 
Zło jest głośne, buńczuczne, bałwochwalcze, szuka splendoru i pochwał, bywa nęcące i swoiście po ludzku nieraz pożądane,  Dobro zaś jest pokorne i ciche, ale ostatecznie to Dobro zawsze w dziejach Wszechświata zwyciężało  i ostatecznie zwycięży.
 
Proszę Was! Uwierzcie, że istnieje Szatan, jak i istnieje Bóg Ojciec, Bóg Stwórca Wszechświata Całego! Omijajcie Szatana z daleka, czyniąc dobro i miłując Boga Ojca oraz bliźniego swego jak siebie samego! Uwierzcie, że nie jest nam znany czas powtórnego nadejścia Mesjasza i każdego dnia ważą się wasze losy! Niech wspiera was zawsze - poprzez waszą modlitwę - Matka Boska a także dodają wam otuchy wszyscy święci, błogosławieni i zastępy anielskie Boga Ojca.
 
Szatański wąż zła bardzo boi się Matki Boskiej. Tej Niepokalanej, którą na szyi nosił Święty Maksymilian Kolbe. Zaprawdę módlcie się słowami, które widnieją na medaliku, choć wystarczy modlitwa w sercu i duszy waszej a nie bałwochwalcze obwieszanie się nieraz nie uświęconymi wizerunkami Niepokalanej Matki Jezusa Chrystusa [2].
 
Bez modlitwy do Matki Bożej Niepokalanej przygniatającej węża swymi stopami, bez męczeństwa bł. Jerzego Popiełuszki i szerzenia słów bożych na świecie oraz oddaniu się Matce Boskiej przez bł. Jana Pawła II, gdyby nie św. Franciszek i św. Antoni, gdyby nie św. Faustyna i wszyscy archaniołowie z Michałem na czele a także wszyscy aniołowie oraz święci...nie dane nam będzie wyprostowanie naszego życia, tutaj na ziemi. Ale najważniejsza jest wiara w Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego - Boga w Trójcy Jedynego.
 
Syn Boży jako człowiek nie uległ kuszeniom Szatana, nie uległ też jako Syn Boży w człowieczej postaci... Bierzmy z tego jak najwięcej i nawracajmy się każdego dnia. Szatan kusząc Jezusa Chrystusa użył całej swej przebiegłej mocy, przebiegłości, mądrości i inteligencji... Nie udało mu się. I wobec nas też się nie uda jak zawierzymy Trójcy Świętej i Miłosierdziu Bożemu..
 
Dziś czyste Zło dostało wściekłego szału! Zaczęło przelewać czarę swego zła szczególnie na tych, którzy zwątpili w Jego istnienie, istnienie Szatana i przestali wierzyć we wszystko oprócz rzeczy doczesnego świata! Ludzie Ci są jako te dzieci bezbronne, które mu uległy lub ulegną Jego blichtrowi a On pomimo tej wiadomej jednak goryczy przegranej, będzie cieszył się z każdego, którego, szczególnie świadomie pozyska... nawet oszukując fałszywym dobrem i szczęściem. Szatan cieszy się lub będzie cieszyć się też z dusz, które nie mają w sobie żadnej Bożej Bojaźni i lekceważą odwieczną prawdę wiary w Dobro i Zło.
 
Tak więc unikajmy Zła czyli Szatana, którego dziś reprezentują m.in.: lewacy wszelkiej maści; marksiści kulturowi; ideologia środowisk LGBTQ; ideologia gender i New Age; środowiska proaborcyjne i dopuszczające eutanazję; eko-terroryści stawiający ponad Boga i człowieka faunę i florę i wiele innych. Nie dajmy się też Szatanowi w każdym naszym działaniu i unikajmy popełniania grzechów, a jeżeli - przecież jesteśmy ułomni - nam się taki grzech zdarzy to korzystajmy z Sakramentu Pokuty.
 
 
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • @
  Ba, jako katolik (a więc łamiący permanentnie co najmniej dwa - za to najistotniejsze przykazania Dekalogu), uznaje pan zmaterializowanego szatana (owe Zło) za posłańca samego Boga, chociaż Bóg zostawił instrukcje na piśmie w Piśmie np Jeremiasza rozdział 44 czego nie uznawać, czego nie czcić (królowej nieba) i Kogo czcić (tylko Boga).
  O królowej nieba, tu mowa, którą to postać przybiera osobowe zło i mami cudami i przekazami, masy (katolicki-masowy) ciemnych jak tabaka w rogu parafian, których wołami do czytania Biblii nie sposób zaciągnąć, bo to nie dla nich. Bo to wymaga interpretacji uczonych w Piśmie i faryzeuszy.

  Takim faryzeuszem staje się i pan (choć o bycie uczonym w Piśmie to pana nie posądzam). Ekonomista z fotografią na tle charakterystycznego wnętrza slumsu, ze zwisającą schnącą koszulą i tekturowymi drzwiami rodem z PRL.

  Widać że swoją pracą, chce pan zasłużyć na uznanie zwycięzców, i wtedy swój grajdołek zamienić na wnętrza rodem z pałaców. Zmartwię pana! Takich naiwnych to zwycięzcy mieli 20 mln i dalej mają podobną ich liczbę. Nie doczeka się pan fruktów za swoją ciężką służbę! Nie ten czas i miejsce.
 • @Oracz 12:16:10
  Jest Pan prymitywem i nie mam zamiaru z Panem dyskutować. To byłoby pląsaniem w gnojówce, którą woń od Pana czuję... z tym, że gnojówka jest nieraz bardzo przydatna w rolnictwie a Pan nie jest przydatny do niczego.
  Nie pozdrawiam bo Panem po prostu gardzę i tyle.
 • AUTOR
  //Bez modlitwy do Matki Bożej Niepokalanej przygniatającej węża swymi stopami, bez męczeństwa bł. Jerzego Popiełuszki i szerzenia słów bożych na świecie oraz oddaniu się Matce Boskiej przez bł. Jana Pawła II, gdyby nie św. Franciszek i św. Antoni, gdyby nie św. Faustyna i wszyscy archaniołowie z Michałem na czele a także wszyscy aniołowie oraz święci...nie dane nam będzie wyprostowanie naszego życia, tutaj na ziemi. Ale najważniejsza jest wiara w Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego - Boga w Trójcy Jedynego //


  Każdy , kto czyta Biblię w duchu prawdy kategorycznie zaprzeczy tym słowom powyżej zacytowanym . Jak też innym słowom pisanym w tym artykule .

  Pan jest wyznawcą rzymskiego katolicyzmu ! A Pan Jezus uczył zupełnie inaczej !!!!
 • @krzysztofjaw 12:50:39
  Troszkę pan ekonomista (ekonomiczne tło) i finansista (!) przesadza zestawiając swoje poczucie estetyki, wrażenia powonienia, z moją osobą. Może i jestem dociekliwy, może i mam wyostrzony zmysł obserwacji, ale to nie powód by mnie prowokować.
  W końcu co pan ode mnie poczuł, poczuł pan ze swojego grajdołka. Bo z racji odległości i innych różnic, nie może pan obiektywnie ocenić nawet wrażeń zapachowych.

  Taki Rysiek Petru też ,,ekonomista" i też ,,finansista", mimo wieku potknięć o własne nogi jakoś lepiej trzyma fason, choć przyznaję że niewiele.
 • Autor
  SZATAN PRZYBIERA POSTAĆ ANIOŁA ŚWIATŁOŚCI!

  Witaj Krzysztofie!

  Twój artykuł to jedna wielka demolka. Nawet nie wiesz, nawet nie zauważasz, że ten o którym piszesz czyli szatan "trzymał" Twoje pióro i rządził Twoimi myślami!

  Twoje zdanie:

  "Ten, który wierzy w Boga Ojca, Jego Syna Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego i Niepokalane Poczęcie Marii - Matki Jezusa, czyli wierzy w Dobro Nieskończone, musi również wierzyć lub ponownie uwierzyć, że istnieje Zło - radykalnie przeciwne do Dobra!".

  A co to za herezja jest? Gdybyś napisał o tym człowieku, który wierzy w Boga Ojca oraz w Boga Syna, nic bym nie powiedział. No i gdybyś znał Nauki Boga Ojca oraz Pana Jezusa to wiedziałbyś bardzo dobrze, że Ojciec rodzajowi ludzkiemu dał tylko i wyłącznie Zbawiciela. (Dzieje Apostolskie 4/12, oraz Ewangelia według Jana 14/6)!

  I znowu Twoja myśl:

  "Wybrałem - jako katolik - jednak napisanie notki jako formy pewnego rodzaju apelu...".

  Do kogo naprawdę chcesz apelować? Kogo kolejny już raz chcesz wprowadzić w błąd?

  Dlaczego pisząc o szatanie wpadasz jednocześnie w jego sidła? Oprócz Boga Ojca oraz Boga Syna jest również inna osoba zwana Bogiem Duchem Świętym? Żartujesz sobie?

  Pan Jezus przyjdzie powtórnie w chwale Boga Ojca z Aniołami swymi, czyż nie? Dlaczego zatem Zbawiciel nie przyjdzie również w chwale Boga Ducha Świętego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ takiej osoby odbierającej w równej mierze chwałę jak Bóg Ojciec i Bóg Syn – nie ma!

  Weź Nowe Przymierze do ręki i sprawdź! W którym miejscu przykładowo Apostoł Paweł pozdrawia lub żegna braci i siostry w zborach w imieniu Boga Ducha Świętego? W żadnym! Paweł pozdrawia lub żegna braci tylko w Imieniu Boga Ojca oraz Jego Syna!

  Otwórz Objawienie Pana Jezusa dane Janowi (Apokalipsa)! Przeczytaj pierwsze zdanie:

  "(1) Objawienie JEZUSA CHRYSTUSA, które dał Mu BÓG, aby ukazać swym sługom, co musi stać się niebawem, a On wysławszy swojego ANIOŁA oznajmił przez niego za pomocą znaków słudze swojemu JANOWI". 

  (1/1)!

  Posłuchaj o ilu osobach Boskich mówi Jan i ile w ogóle osób wymienia w powyższym fragmencie!

  Podpowiem Ci!

  Jan robi wzmiankę o Bogu Ojcu, o Panu Jezusie, o Aniele i... o sobie!
  Zatem taką i tylko taką drogę robi Ojcowskie Słowo nim dotrze do człowieka!
  Bóg Ojciec, Syn Boży, Anioł i człowiek!

  W którym miejscu znajdujesz w tym pośrednictwie miejsce dla tak zwanego Boga Ducha Świętego? W którym miejscu Pan Jezus owemu Bogowi przedłożył Ojcowskie Słowo? W żadnym! Zatem kolejność ustanowiona przez Boga Ojca jest ostateczna i niepodlegająca żadnej dyskusji!

  Nie ma trzeciej osoby Boskiej poza Bogiem Ojcem i poza Bogiem Synem.

  No chyba, że napiszemy o kimś! Ten ktoś przybierając kształt anioła światłości rozkazał katolikom i protestantom nazywać się BOGIEM DUCHEM ŚWIĘTYM!
  To na jego temat napisałeś swój artykuł.

  Piszesz o pośrednictwie Marii? No cóż, tak jak zauważyłeś: Istnieje poza Dobrem również Zło! I owe Zło potrafi także przybrać postać młodej dziewczyny.

  Pozdrawiam!

  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @Oracz 13:05:01
  Przemogę się. To Pan mnie sprowokował to takiej opinii.
 • @Adamus... 13:02:23
  No dobrze a gdzie piszę niezgodnie z nauczaniem Jezusa, tak konkretnie z wytłumaczeniem dlaczego.
  Pozdrawiam
 • @Oracz 12:16:10
  Akurat ty się okazujesz faryzeuszem i wahhabitą w jednym. Literalnie chcesz przestrzegać "prawa", tak jak rozumiesz.
 • @Adamus... 13:02:23
  To Jezus nie nauczył, ze wiara jest najważniejsza?
 • @krzysztofjaw 13:28:23
  Panie Krzysztofie ,
  pierwszy z brzegu / /Bez modlitwy do Matki Bożej Niepokalanej przygniatającej węża swymi stopami //

  Czyli twierdzi Pan , że Maria matka Pana Jezusa pokonała szatana ?
  Rzymsko-katolickie obrazy malowane pokazują , że tak własnie jest !!

  Zaś Biblia uczy ,że tylko Pan Jezus pokonał szatana . Na to właśnie został stworzony , narodził się , aby to On nikt inny pokonał wreszcie Zło i odbudował zerwane Przymierze z Bogiem !!

  Panie Krzysztofie cały Plan Boga opiera się na tym , że to Jezus jest Chrystusem . To wszystko właśnie opisuje nam Biblia , jedyne źródło o tych sprawach .
  Nie wiem , czy powinnam przytaczać jakieś cytaty , ponieważ Keren zrobił to już setki razy . On pisze własnie o tych podstawach .

  Pozdrawiam
 • @Wican 13:30:59
  ,,Na pasy" się z tobą lać nie będę.
 • @Autor
  Dobro i zło można jedynie rozważać w obrębie danej cywilizacji - judaizm ma zaczątek, a katolicyzm rozwinął ideę zła.
  Natomiast w nauczaniu Chrystusa nie ma zła i dobra, a jest, że coś może być złe lub dobre.

  Złe - to niezgodne z nauczaniem, a dobre zgodne. Miedzy dobrem i złem jest cały zakres przejściowy, a nie rozdzielenie.

  No cóż. Przykro, że mam do czynienia ze schizmatykiem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:15:48
  Wedle naszej cywilizacji Dobrem jest to, że potrafimy i musimy przestrzegać Dekalogu oraz przykazań miłości. Czyż Dekalog nie jest odniesieniem?
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 17:54:50
  Dekalog odniesieniem?
  Pogięło Pana.
  Dla chrześcijanina są to Dwa Przykazania Miłości.
 • "Jak i Dobro istnieje, tak istnieje też i Zło"
  ---------------
  Oczywiście, że tak. Dodam tylko, że chodzi głównie o świat niematerialny, który jest tym właściwym, naszym domem. Na Ziemi jesteśmy tylko na swoistej delegacji. Delegacja ta ma nas (nasze dusze) uczynić gotowe do zamieszkania w Niebie. Jeżeli się to nie uda - nasza dusza ląduje na Ziemi ponownie już w innym ciele i tak do skutku.
 • @Oracz 13:52:57
  I co jeszcze? Na pojedynek trza sobie zasłużyć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:15:48
  Jakbym czytał przedstawiciela relatywizstycznej cywilizacji żydowskiej? Odkrywamy się coraz bardziej. Szanowny liczy na etat u "szlachty jerozolimskiej"?
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:17:00
  To Pan chyba nie jest chrześcijaninem? Wciąż zaprzecza pan przynajmniej w "miłości bliźniego swego".
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:17:00
  Danie przez Jezusa Chrystusa dwóch nowych przykazań miłości tylko uzupełnia Dekalog.
  To Pana pogięło... i po co ten język?
  Pzdr
 • @krzysztofjaw
  DWA PRZYKAZANIA MIŁOŚCI A NIE DEKALOG!

  Nasza cywilizacja, Wasza cywilizacja... Przecież i Dekalog, i Dwa Przykazania Miłości wynikają z Biblii, która powstała w zupełnie innej cywilizacji.

  Dekalog przyniesiony został przez pośrednika Mojżesza a Dwa Przykazania Miłości "zostały przyniesione" przez Pośrednika Doskonalszego od Mojżesza.

  Zatem ktoś kto motywuje swoje życie Dwoma Tablicami po prostu wybiera Mojżesza a odrzuca Pana Jezusa i żarty sobie robi ze Śmierci Syna Bożego na krzyżu!

  Zresztą owe Dwa Przykazania Miłości były zawsze aktualne i są aktualne, jednak wypisane być powinny nie na kamieniu tylko na Tablicy Serc ludzkich!
  Proponuję zwrócić uwagę na Słowa Pana Jezusa zapisane w Ewangelii według Mateusza 5!

  A jakie to są ważne Słowa?

  "Słyszeliście, że powiedziano przodkom...". "A JA WAM POWIADAM...".
  "Słyszeliście, że powiedziano...". "A JA WAM POWIADAM...".
  " Powiedziano też...". "A JA WAM POWIADAM...".
  "Słyszeliście również, że powiedziano przodkom...". " A JA WAM POWIADAM...".
  "Słyszeliście, że powiedziano...". "A JA WAM POWIADAM...".
  "Słyszeliście, że powiedziano...". " A JA WAM POWIADAM...".

  Podsumuję: Gdy Syn Boży Mówi "Słyszeliście, że powiedziano przodkom..." to ma na Myśli Prawo dane Mojżeszowi. Słowa Zbawiciela "A JA WAM POWIADAM..." są dowodem na to, że Syn Boży wprowadza Nowe Prawo, Prawo nie litery ale Ducha. Prawo to winno być wypisane na Tablicach Serc a nie na Tablicach Kamiennych.

  Podsumuję drugi raz: Ten kto motywuje swoje życie Przykazaniami z Dwóch Tablic nie postępuje zgodnie z Nauką Pana Jezusa i Boga Ojca!

  Podsumuję trzeci raz: Z chwilą Śmierci Pana Jezusa na krzyżu Stare Prawo przestało obowiązywać a nabrało mocy Prawo Nowe!

  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @krzysztofjaw 19:37:00
  Przykazania nie są nowe - są też w chyba w Piecioksięgu, ale bardzo trudno je znaleźć.

  Dekalog - to narzędzie judaizacji. Perfidne.

  A Przykazania Miłości to dużo więcej niż dekalog.

  PS. Czy orientuje się Pan dlaczego Dekalog był rzekomo na 2 tablicach, i dlaczego pierwsza (boska) wersja została zniszczona?
 • @57KerenOr 20:10:17
  Trochę dobrze i trochę źle.

  Są słowa Chrystusa, że nie jest aby wprowadzać nowe Prawo, ale wypełnić istniejące.

  Z pańskiej zaś (dobrej części) wynika, że odrzuca prawo Mojżeszowe.

  Zatem pierwotnie MUSIAŁO być inne prawo, które zostało sfałszowane.
  Ono było na pierwszych, danych przez Boga tablicach, a te zostały zniszczone przez Mojżesza, który później sam uczynił nowe tablice z prawem w swojej wersji.
 • @57KerenOr 20:10:17
  ...ani jedna kreska, ani jedna kropka.

  No ale niebo i ziemia, ta ziemia, już przeminęły! Już pan Paweł odwołał Prawo i Proroków, dał zbawienie darmo, bo z łaski, nie przez uczynki, a pan Łukasz położył trupem dwoje takich co przynieśli dla pana Pawła czy tam innego ,,pana ojca" cały majątek, z wyjątkiem paru procent które sobie bezczelnie schowali.

  A lew ryczący, mający taaaakie argumenty, musi banować, by u siebie bezpiecznie, z Grzegorzem napisać coś o tym, czy owym którym odbiera zbawienie. Jak pan Łukasz życie. Dość nagle i dość tragicznie.

  Ty Keren or Grzegorz masz być posłuszny każdej władzy świeckiej! Bo każda władza świecka to treser lwów! I jak pan Autor dobrze wie, można się jej próbować przypodobać.
 • Zło się opłaca... do czasu.
  https://www.youtube.com/watch?v=HoB8n1qD4UI&fbclid=IwAR0Rx5vNIljsvIyT2z-nqEBKlP19v4w0p8V7CzhczB56evPPYjA-8tQQ_Rs

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej