Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
700 postów 1881 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Żywa Wiara i Pierwsze Boże Przykazanie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przestrzeganie Pierwszego Bożego Przykazania jest podwaliną wiary!. "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną"

 Jakie to szczęście być wolnym od wszystkiego co ziemskie tak, aby nic nie stawało się ubezwłasnowolnieniem woli, ciała i umysłu, uczuć, życia. To uwalnia od pychy, lęku i strachu. Boża radość wnętrza i Boży spokój ducha jako efekt zawierzenia w Miłosierdzie Boże... daje to szczęście bycia wolnym od wszystkiego, co ziemskie, daje uwolnienie od wpływu złego ducha...

 
Takie szczęście jest właśnie codziennym odczuwaniem własnego istnienia, czyli własnej wolności od wszystkiego... Wtedy łatwo zostawiać za sobą dobra, miłości i mądrości ślady...
 
Przestrzeganie Pierwszego Bożego Przykazania jest podwaliną wiary!. "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną" wyznacza dla Chrześcijan drogowskaz postępowania. Żaden inny bożek, żaden człowiek czy przedmiot, żadne talizmany czy amulety, żadne zabobony i wierzenia w los... nie mogą być ponad wiarę w Boga Ojca i również wiarę we współistotność Jego z własnym Synem Jezusem Chrystusem i Duchem Świętym. A jeżeli nie mogą być ponad tą wiarę, to przykazanie... to czczenie ich i wiara w nie jest jednym z najcięższych grzechów wobec Boga Ojca i Syna Jego i Ducha Świętego.
 
Apostołowie zostawili wszystko dla Jezusa Chrystusa, nic nie było przed nim ważne. Jest tak, że wszystko to, co staje się dla nas nadrzędne wobec Boga Ojca, przez co można nas zniewolić i ubezwłasnowolnić... jest tym, co powoduje łamanie przez nas Pierwszego Przykazania. Siła przedmiotów a zwłaszcza złotego cielca (pieniądza), które wywołuje w nas pożądanie silniejsze niż do Boga Ojca jest naszą zgubą! Pieniądz, moda, kariera, dobra doczesne stały się dla nas bożkami, które zastąpiwszy prawdziwą wiarę w Stwórcę Jedynego, prowadzą nas ku wiecznemu potępieniu! Korzystajmy z tych rzeczy tak, aby nie przesłaniały nam naszej wolności, szczęścia i jedności z Bogiem w Trójcy Jedynym! Korzystajmy z nowinek techniczno-technologicznych (internet, smartfony) tak, żeby one nas nie uzależniały i aby jednak Bóg był dla nas najważniejszy.
 
Musimy pamiętać zawsze, że nic nie musimy, ale możemy!  Możemy w każdej chwili swojego życia powrócić do Boga Ojca i Jego Syna a oni z Bożym Miłosierdziem nas przyjmą, bo zawsze nas kochali, kochają i będą kochali do czasów ostatnich i ostatecznych! Nawracajmy się każdego dnia, korzystajmy z sakramentów, bo wtedy dajemy świadectwo naszej wiary.
 
Pamiętajmy...
 
Współistotność  Syna Jezusa Chrystusa z Bogiem Ojcem Wszechmogącym i Duchem Świętym to tajemnica, której przyjęcie gwarantuje nam trafny wybór drogi do Królestwa Bożego. Duch Święty jest we wszystkich nas, którzy wierzą. Jest też zrealizowaną już zapowiedzią powtórnego zesłania, powtórnego przyjścia Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Uwierzmy w to a będziemy cieszyć się Królestwem Bożym!
 
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • @ Autor
  ""Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną" wyznacza dla Chrześcijan drogowskaz postępowania."

  To przykazanie jednoznacznie wskazuje, że są jeszcze jacyś inni bogowie - i kto wie, może o wiele lepsi, bo żydowski, egoistyczny, zachłanny, Jahwe jakoś kiepsko się sprawdza wśród chrześcijan.

  I ten "dla chrześcijan (chrześcijanin piszemy małą literą) drogowskaz postępowania" woła raczej o pomstę do innych bogów. Religijne wojny, ludobójstwa wojenne, teraz zaprogramowana i realizowana przez żydowski kapitalizm depopulacja ludzkości - to wszystko w judeo-chrześcijańskiej cywilizacji działo się i dzieje.
 • autor
  Wiara w Trójcę narusza pierwsze przykazanie Biblia ani jednym słowem o żadnej trójcy nie wspomina, to wymysł szatański
 • @Rzeczpospolita 14:36:26
  Masz rację, bo rzeczywiście bogowie w czasach gdy Mojżesz w oparciu o Egipską Księgę Zmarłych pisał Dekalog izraelici mieli w wielu Bogów nie tylko egipskich ale i własnych. Głównym bogiem ludów semickich był El który z żoną Aszirat stworzył pozostałych bogów. Jahwe był bogiem plemiennym jednego z plemion Midiany którego Mojżesz utworzył bogiem naczelnym. Jeszcze długo po Mojżeszu Izraelici wyznawali wielobóstwo. Tak więc I przykazanie mówi iż Jahve ma być pierwszym Bogiem wśród wielu.
 • @
  DWA PRZYKAZANIA MIŁOŚCI PODSTAWĄ ŻYCIA UCZNIA CHRYSTUSOWEGO!

  Mojżesz przyniósł 10 Przykazań Bożych z Góry Synaj a Pan Jezus od Boga Ojca przyniósł 2 Przykazania Miłości. Zatem te Przykazania przyniesione przez Zbawiciela powinny być podstawą naszego życia a nie Przykazania przyniesione przez Mojżesza i wypisane na Dwóch Tablicach Kamiennych!

  Innymi słowy: Podstawą naszego postępowania nie jest Dekalog Mojżeszowy lecz Dwa Przykazania Miłości!

  "34 Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, 35 a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: 36 «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?».

  37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. 38 TO JEST NAJWIĘKSZE I PIERWSZE PRZYKAZANIE. 39 DRUGIE PODOBNE JEST DO NIEGO: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. 40 NA TYCH DWÓCH PRZYKAZANIACH opiera się całe Prawo i Prorocy»".

  Ewangelia według Mateusza 22/34-40

  http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=265

  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @roux 15:08:24
  Gdybyś rozumiał koncepcję Trójcy to może byś myślał inaczej. Polecam "lekcje świętego Patryka"-na koniczynce.
 • @Zawisza Niebieski 15:59:50
  Wtedy pojawił się henoteizm, który był elementem przejściowym od politeizmu do monoteizmu.
  A czy była jedna Księga Umarłych? Czy raczej Księgi?
 • @Wican 17:17:09
  Pokaż, gdzie w Biblii jest mowa o trójcy - nigdzie.
  Jeśli coś nie pochodzi z Biblii, pochodzi od Szatana
 • @roux 17:32:22
  ",,Zjawisko, które wszyscy uznają, jest następujące: Oto wielka część tego. co ogólnie uznaje się za prawdę chrześcijańską, znajduje się — w zaczątkach lub jako elementy oddzielne — w pogańskich filozofiach i religiach. Na przykład doktryna Trójcy występuje zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie"
  bł. kard. J H Newman "O rozwoju doktryny chrześcijańskiej"
 • @57KerenOr 16:47:56
  przeproś Barbarę, tchórzu schowany za banem
 • @roux 17:32:22
  Da sie kilka rzeczy wyciągnąć, które należałoby uzasadnić. Ja uważam, ze szataństwem jest wąskie sekciarstwo. Nawet nie zdajesz sobie sprawy pewnie, ze teraz postawiłeś się w pozycji jaką zaproponował niegdyś Arabom, Wahhab (bodaj XVIII wiek).
  Z Bibli sporo rzeczy można wyciągnąć, jak i również obalić. Ale istnieje też coś takiego jak alegoria czy kontekst historyczny. Trójca? Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Pojawiają się w Bibli a są jednością. jednak nie można uciekać od kontekstu historycznego. I ja wątpię, że Bóg jest tak małostkowy, iż bierze pod uwagę każde słowo, które ktoś sobie zinterpretuje. Poza tym, powinno pisma religijne, czytać się w oryginale. A nie tłumaczenie tłumaczeń.Najczęściej jesteśmy na to skazani, ale ja poziberalem Listy Świętego Pawła po grecku. Kiedyś se przetłumaczę. Hebrajskiego i aramejskiego nie znam i już uczyć się nie zamierzam
 • @Wican 17:41:27
  Pokaż w Biblii, gzie się, niby, pojawiają

  https://m.salon24.pl/61446eabdd2f38e4009ef074bc08e58d,860,0,0,0.jpg

  tutaj trójca ze złota Ozyrys, Horus, Izyda
 • @roux 17:45:48
  CHrześcijaństwo w próżni nie powstało. Wg mnie, jest po prostu ewolucją. I Z Trójcy Świętej, Ojciec i Duch nie zmaterializowali się.
  A że chrześcijaństwo to ewolucja? Cóż, czyż nauki Jezusa nie są kontynuacją Awesty? I bardziej możnaby je porównać z Awestą niż ze Starym Testamentem? Ty szukasz literalności, ja wnioskuję.
 • @roux 17:45:48
  W Egipcie też były inne trójce.
  Ra-Amon-Ptah
  Ptah-Sokaris-Ozyrys

  Ja patrzę na kontekst historyczny, bo żadna religia nie powstaje w próżni. Były też trójce babilońskie, kanaanejskie,asyryjskie
 • @Zawisza Niebieski 15:59:50
  Dokładnie.
  A bóg/Bóg/bogowie, to nie to samo co Stwórca. Stwórca nie potrzebuje ani wiary, ani religii, Stwórca jest źródłem wszystkiego i wszystko zależy od Stwórcy, Bytu niezależnego, Absolutu.
 • @Wican 17:18:59
  Księga umarłych była pierwszą masowo produkowaną księgą przez człowieka. Dekalog wywodzi się z rozdziału poświęconego spowiedzi, jak wiemy w starożytności była spowiedź życia, na którą decydował się człowiek czujący iż odchodzi. Księga umarłych była dokumentem powielanym ale z pewnością nie jednym i tym samym tekstem, papirusem z jej zapisem owijano mumię zmarłego. Monoteizm jako pierwszy wprowadził Echnaton, były to czasy bliskie Mojżeszowi. Monoteizm wprowadzono jako sposób na jednoczenie państwa pod jednym Bogiem. W Rzymie zanim zdecydowano się na przekształcenie chrześcijaństwa w religię potwierdzającą władzę księcia i władzę biskupa utworzono bóstwo będące połączeniem bogów solarnych, Słońce Niezwyciężone. Część z tej religii przeniknęło do chrześcijaństwa poprzez nadanie Jezusowi solarne imiona, jak "Słońce sprawiedliwości", które dziś znajdziemy w litaniach poświęconych Jezusowi.
 • @Zawisza Niebieski 15:59:50
  Poza tym, Jahwe nie był bogiem, do którego modlił się Chrystus. To kościół namącił, łącząc dwóch bogów w imię walki z wielobóstwem, bo tak było łatwiej. Stąd inny przekaz Starego i Nowego Testamentu, często akurat odwrotny.
 • Problem...
  -------------
  Przestrzeganie Pierwszego Bożego Przykazania jest podwaliną wiary!. "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną"
  -------------
  Problem jest w tym, że nauczanie Jezusa Chrystusa przenicowywano już za Jego życia. Robili to dzieci Złego w taki sposób - aby ludzi uczynić bezbronnymi - wobec siebie - więc rezultat jest taki, że Jezus Chrystus wyszedł na idiotę. Wyszedł na idiotę, ponieważ czarci pomiot przemilczał to wszystko - co dotyczyło postępowania ludzi stworzonych przez Boga wobec dzieci Złego. Doszło do tego, że ludzie stworzeni przez Boga nie maja żadnego wpływu na dzieci Złego a dzisiaj tracą gwałtownie wpływ - nawet na własne dzieci.
  Wniosek?
  Po to dał Bóg ludziom rozum - aby te nauki Jezusa Chrystusa sobie odtworzyli własnym rozumem - bo po owocach przecież już ich poznali - nooo - może nie wszyscy. Co do przykazań - to wszystkie cegły w tej budowli są tak samo ważne - więc wyjęcie tylko jednej powoduje, że owa budowla rozsypie się w pył - podobnie jak łyżka dziegciu popsuje beczkę miodu.
 • @Lotna 18:31:49
  Taki stwórca wszystkiego występuje we wszystkich religiach, bo człowiek musiał sobie wytłumaczyć jak powstał świat w jakim żyje. Takim stwórcą dla plemion semickich był El. W naszej słowiańskiej mitologii był Swarog i jako jego przeciwwaga, przeszkadzająca w stworzeniu Weles. W większości religii naszego obszaru mamy dwie przeciwważące się siły, w chrześcijaństwie Bóg i Diabeł, bo wystarczy zwrócić uwagę na drobny fakt, Bóg jest wszechmocny, ale nie jest w stanie unicestwić diabła. Obok siły dobrej występuje zła. W naszych słowiańskich wierzeniach mieliśmy Białoboga i Czarnoboga.
 • @Lotna 18:36:51
  Przekaz Nowego Testamentu jest przekazem środowisk chrześcijan nawróconych z pogaństwa, których reprezentantem był ap. Paweł. To już są wpływy mitologii i wierzeń greckich. Dla nawróconych z judaizmu Jezus był synem Józefa i Marii który na skutek swoich zalet został powołany przez Boga na Jego syna. W przekazanym przez NT układzie mamy sytuację zbliżoną do Zeusa i Europy. Bóg schodzi z niebios albo też zsyła swoją moc płodzącą (Duch Święty) zapładnia dziewicę i powstaje półbóg.
 • @
  ŻAŁOŚĆ CZŁOWIEKA UJMUJE!

  Zawisza napisał:

  "(...) wystarczy zwrócić uwagę na drobny fakt, Bóg jest wszechmocny, ale nie jest w stanie unicestwić diabła".

  "Ot powiedzioł co wiedzioł"!

  Pan Bóg jest Wszechmocny a szatana unicestwi w czasie wybranym przez Siebie a nie przez Zawiszę Niebieskiego!

  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @Rzeczpospolita 14:36:26
  Nie ma czegoś takiego jak judeo-chrześcijaństwo.
  Pzdr
 • @roux 15:08:24
  To jest tylko Pana zdanie, które neguje boskość Jezusa Chrystusa.
  Pzdr
 • @57KerenOr 16:47:56
  Nie zawsze się z Panem zgadzam, ale w tej sprawie akurat tak.
  Pzdr
 • @Lotna 18:36:51
  Nowy Testament jest naszym odniesieniem. i tak winno być.
  Pzdr
 • @demonkracja 18:38:48
  Dziękuję za wsparcie.
  Pzdr
 • @57KerenOr 19:32:45
  :) Murów naszej wiary nikt nie przemoże.
  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 19:39:11
  skoro Pan tak uważa, to proszę wskazać biblijne przesłanki istnienia trójcy
  pzdr
 • @krzysztofjaw 19:38:03
  "Nie ma czegoś takiego jak judeo-chrześcijaństwo."

  Na jakiej podstawie Pan tak twierdzi, skoro sam Kościół potwierdza dziedzictwo judaizmu (co jest zgodne ze wspólną historią judaizmu i chrześcijaństwa) i używa terminu "judeo-chrześcijaństwo" ?
 • @Zawisza Niebieski 18:32:44
  Tylko czy nie było więcej tych ksiąg. A czy pierwszą masowo produkowaną przez ludzi? Musiałbym zapoznać się bardziej z historią Chin, ale może masz rację. Nie wiem. Jednak chyba każdy kogo było stać, mógł sobie zamówić taką księgę. Egipski sąd nad zmarłymi też wygląda ciekawie. Ja czasem żałuję, ze w polskich szkoła to zawsze była mitologia grecka i rzymska (teraz to nie wiem, bo na rok tylko kilka książek sie przerabia obecnie), a nie było choćby egpskiej. Lub nawet nordyckiej. Słowiańskiej, nie jesteśmy w stanie odtworzyć.
  Echnaton to też henoteizm, a nie monoteizm. On nie wierzył, że jest jeden bóg. Wierzył, że Aton powinien być najważniejszy. I to był chyba XIV w.p.n.e., czyli rzeczywiście blisko Mojżesza (chyba za Mojżesza faraonem był Totmes III, a nie Ramzes II, który zresztą był chyba wielkim władcą (a gdyby były tzw. plagi egipskie, to wielki by nie był).
  A co do chrześcijaństwa, to ono przechodziło różne ewolucje i wciąż jest pojęciem szerokim. Nawet sam katolicyzm jest pojęciem szerokim. Można sobie za patrona obrać św. Franciszka, można wybrać opcje rycerską.Można wybrać racjonalizm, można mistycyzm. I różne nurty są uprawnione. Ile religii daje tak szeroką ofertę?
 • @Zawisza Niebieski 19:06:14
  Czyli źródła w Persji, gdzie dualizm się ukształtował chyba najpierw.
 • @roux 20:13:21
  https://www.gotquestions.org/Polski/Trojca-Swieta.html
 • @roux 20:13:21
  http://www.kosciol.pl/article.php/2005051217332181

  Wiem, że słowo Trójca nie pada, ale można wnioskować.
 • @Zawisza Niebieski 19:06:14
  To że ludzie myślą, że jacyś bogowie są stwórcami, wcale nie znaczy, że tak jest. Doprawdy nie trzeba aż tak wielkiego wysiłku umysłowego, aby dojść do wniosku przeciwnego takim poglądom. Oczywiście każda religia powie, tym bardziej monoteistyczna, że bóg, w którego każe wierzyć jest stwórcą.
 • Pozwolę sobie przypomnieć Szanownemu Autorowi pełen tekst Pierwszego Przykazania.
  Cytuję za Biblią Tysiąclecia (Wj. 20: 2-6):

  // «Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
  3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, JESTEM BOGIEM ZAZDROSNYM, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.//

  Otóż ZAZDROŚĆ to jest jeden z SIEDMIU GRZECHÓW GŁÓWNYCH. I "BÓG MOJŻESZA", który ujawnia taką swą "CNOTĘ", jest z definicji BOGIEM DRUGORZĘDNYM i w dodatku PODŁYM:

  Zazdrościć bowiem można tylko czegoś, czego samemu się nie posiada. Jeśli, jak pisze Autor //Przestrzeganie Pierwszego Bożego Przykazania jest podwaliną wiary!. ... wyznacza dla Chrześcijan drogowskaz postępowania.// to tacy "Wierzący w hebrajski dekalog chrześcijanie" Z DEFINICJI SĄ - PODOBNIE JAK ICH BÓG JEDYNY - OSOBNIKAMI PODŁYMI .

  c.b.d.o.
 • @Berkeley72 10:48:24
  ""Wierzący w hebrajski dekalog chrześcijanie" Z DEFINICJI SĄ - PODOBNIE JAK ICH BÓG JEDYNY - OSOBNIKAMI PODŁYMI ."
  _________________________________________
  5*
  Ciekawe, czy znajdą się polemiści?
  ____________________

  "1000 LAT PODŁOŚCI" - https://www.youtube.com/watch?v=E5hUNlV2Lc0
 • @Lotna 23:13:00
  "To że ludzie myślą, że jacyś bogowie są stwórcami, wcale nie znaczy, że tak jest. Doprawdy nie trzeba aż tak wielkiego wysiłku umysłowego, aby dojść do wniosku przeciwnego takim poglądom."

  Prowokuje Pani żydowierców do zwichnięcia sobie mózgów. Problem w tym, że żydowierstwo już tego dokonało i niezależny wysiłek umysłowy dla żydowiercy nie jest możliwy.
 • @Wican 22:33:15
  dzięki za link, interesujący
 • @
  BŁĄD KOLEGI B.72

  Berkeley72 dość dziwnie sprecyzował podobno Pierwsze Przykazanie z Góry Synaj! Nie owijając w bawełnę powyższy Jego zapis powinien być inny!

  Przykazanie Pierwsze z Góry Synaj brzmiało tak:

  "3 NIE BĘDZIESZ MIAŁ CUDZYCH BOGÓW OBOK MNIE!".

  A Drugie Przykazanie z Góry Synaj brzmiało tak:

  "4 NIE BĘDZIESZ CZYNIŁ ŻADNEJ RZEŹBY ANI ŻADNEGO OBRAZU TEGO, CO JEST NA NIEBIE WYSOKO, ANI TEGO, CO JEST NA ZIEMI NISKO, ANI TEGO, CO JEST W WODACH POD ZIEMIĄ! 5 NIE BĘDZIESZ ODDAWAŁ IM POKŁONU I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań".

  (...)

  Księga Wyjścia 20: 3-6

  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • Żywe życie z Bogiem
  https://www.youtube.com/watch?v=sjheNWpKpAo

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej