Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
847 postów 2310 komentarzy

krzysztofjaw

krzysztofjaw - Właściwie: Krzysztof Jaworucki. KONSERWATYSTA W IDEI I WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH, KONSERWATYWNY LIBERAŁ W GOSPODARCE. EKONOMISTA I FINANSISTA. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. B

Jesteśmy egoistami...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Człowiek ze swojej natury nie lubi być oceniany (sądzony) przez innych. Jest egoistą. Jego dobro własne jest nadrzędnym wobec wszystkiego innego.

 

Nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie!

 

To na wskroś mądre znaczeniowo stwierdzenie nieprzypadkowo jest fundamentalną podstawą współczesnego sądownictwa, choć nie zawsze nasze sądownictwo  je przestrzega.

 

Ale nie tylko. Rozszerzając jego znaczenie można wskazać, ze jest podstawą współczesnej demokracji a implikacje jego rzeczywistej realizacji są koniecznymi do prawidłowego rozwoju każdego człowieka.

 

Bo czymże jak nie skutkiem tej jego rzeczywistej (sensu largo-w szerokim znaczeniu) realizacji jest pluralizm i istnienie partii politycznych, a tym samym samym wolnych wyborów i funkcjonowania zasady demokratycznego trójpodziału władzy?  A w odniesieniu do jednostki cały proces jej wychowania (rodzice) a później dokonywanych przez nią wyborów życiowych określających jej  miejsce i znaczenie w społeczeństwie? Społeczeństwie, w ramach którego ukształtowane zostały podstawowe zasady wzajemnego współistnienia jednostek i ich grup.

 

W sensie społeczno-politycznym skutkiem jej podważania i eliminacji było powstawanie wszelkich totalitaryzmów i autorytaryzmów, w sensie zaś indywidualnym jest źródłem wszelkich patologii, przestępstw czy przemocy.

 

Człowiek ze swojej natury nie lubi być oceniany (sądzony) przez innych. Jest egoistą. Jego dobro własne jest nadrzędnym wobec wszystkiego innego. Ta cecha jest oczywiście przenoszona też na tworzone przez niego społeczne grupy oraz "stada", w których funkcjonuje. Czy jest to rodzina, partia polityczna, własna firma, organizacja dobroczynna, kościół, etc. Altruistów jest bardzo niewielu, w granicach błędu statystycznego, ale nawet altruizm subiektywnie jest oparty na jakiejś namiastce własnych korzyści, namiastce egoizmu (vide: pomagamy, bo dla nas jest to satysfakcjonujące i rodzi w nas subiektywną radość z tegoż pomagania).

 

Ten właśnie egoizm i dbałość o własnego siebie (grupę) rodzi pokusę narzucania swojej woli innym. Skłania do podejmowania wobec innych działań, które w konsekwencji mają nieść dla niej korzyść. Człowiek zbudował cały zestaw środków i instrumentów, przy pomocy których tę korzyść chce osiągnąć.  Począwszy od takich jak: przekonywanie, perswadowanie, udowadnianie, pozyskiwanie, poprzez budowę norm prawnych i moralnych, instytucji nacisku oraz przymusu, aż po -  w ostatecznej formie - eliminowanie, unicestwianie jakichkolwiek zagrożeń mogących wpływać na niemożność uzyskania owej korzyści (wojna, morderstwo) . Mało tego ludzie i ich grupy są w stanie nawet kreować nieistniejące zagrożenia, których likwidacja pozwoli utrzymać, zwiększyć lub zmaksymalizować ową subiektywną korzyść.

 

Ale homo sapiens jest też istota rozumną! Ta jego unikalność i wyjątkowość pozwala mu na ciągły rozwój, jest motorem postępu techniczno-technologicznego, budowy cywilizacji. Pozwala też na zrozumienie trywialnie podstawowego faktu: jego egoizm nie jest jedynym! Na świecie są miliardy podobnych do niego egoistów dążących do uzyskania i maksymalizacji własnych korzyści, które jednocześnie w mniejszym lub większym stopniu ograniczają możliwości owej maksymalizacji jego własnych. Z tego też wynika zdanie sobie sprawy z równie oczywistych faktów: niemożności uzyskania przez niego własnych korzyści skończenie dla niego absolutnych, a hipotetyczne osiągnięcie tego absolutyzmu w konsekwencji byłoby jego samounicestwieniem.

 

Zrozumienie powyższych prawidłowości zmusza więc jednostkę do współistnienia z innymi jednostkami, rodzi pluralizm, consensus oraz tolerowanie innych. Rodzi też  konieczność rezygnacji z części własnych korzyści i uzasadnia celowość poddawania się opiniom, ocenom i sądom innych.

 

Dla przeżycia i samego faktu istnienia jednostka potrzebuje więc innych ludzi.  Stąd tak ważne jest dla nas posiadanie np. prawdziwych przyjaciół mogących nas ocenić, osądzić, dać radę i pomoc, a tym samym uchronić nas przed samounicestwieniem (niekoniecznie w sensie fizycznym ale też indelektualno-emocjonalnym). W kategorii społeczeństw i państw ludzkość, zabezpieczając się właśnie przed całkowitym upadkiem, stworzyła zasady wzajemnego współistnienia, które współcześnie nazywamy demokracją. I dlatego też jej fundamentalną zasadą jest możność dokonywania przez nas ocen i sądów zachowań i działań innych.

 

Warto o tym pamiętać obserwując otaczający nas świat i mechanizmy jego funkcjonowania. Warto o tym pamiętać zastanawiając się, czy jest możliwym dokonanie sprawiedliwej oceny własnych działań przez samego siebie. Warto o tym pamiętać powstrzymując się przed krytykowaniem własnych przywódców oraz ugrupowań politycznych w imię niezbędności utrzymywania ich krystaliczności (vide: obrona przez PO za wszelką cenę np. pana Gawłowskiego). Czyż nie jest to czasem działanie powodujące w konsekwencji ich proces samounicestwienia? Warto też o tym pamiętać śledząc działania mediów i dziennikarzy zwracając uwagę na ich dążność do maksymalizacji własnych korzyści. Czyż możliwym jest żeby działali Oni wbrew sobie, niszcząc i pokazując niegodziwości tych, od których zależy ich funkcjonowanie? (vide: czy możliwym jest bycie uczciwym dziennikarzem, jeżeli otrzymuje się wynagrodzenie za swój tekst o tego, który jest podmiotem owego tekstu?).

 

I na koniec warto o tym pamiętać oceniając zachowania określonych grup ludzi, a szczególnie instytucji i funkcjonariuszy państwowych. Bo jeżeli celem ich funkcjonowania jest maksymalizacja ich egoistycznych korzyści dająca w konsekwencji rozwój Ojczyzny, Polski i Narodu (który reprezentują), to warto ich wspierać, krytykować, oceniać, dawać rady i w konsekwencji na nich głosować i ich popierać. W przeciwnym razie - kiedy maksymalizacja ich egoistycznych korzyści powoduje osłabienie Ojczyzny, Polski i Narodu a tym samym nas wszystkich - należy uczynić wszystko (prawnie dozwolone), aby nie mieli możliwości funkcjonowania - jako nasi reprezentanci - na scenie społeczno-politycznej.

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

KOMENTARZE

 • Bardzo słusznie!
  „W przeciwnym razie - kiedy maksymalizacja ich egoistycznych korzyści powoduje osłabienie Ojczyzny, Polski i Narodu a tym samym nas wszystkich - należy uczynić wszystko (prawnie dozwolone), aby nie mieli możliwości funkcjonowania - jako nasi reprezentanci - na scenie społeczno-politycznej.”

  Dlatego też, jako Naród, powinniśmy zrobić wszystko, prawnie dozwolone, aby jak najszybciej raz na zawsze pozbyć się tej hołoty, która rządzi Polską od czasów Magdalenki i Okrągłego Stołu, postawić ich pod sąd, odebrać im i ich rodzinom majątki zbite na rozbójniczej kradzieży dóbr Skarbu Państwa i wszelkich malwersacjach, odebrać im prawa obywatelskie i powiesić. Truchła zmarłych usunąć z Wawelu i pochować za płotami cmentarzy, a nie w alejach zasłużonych.

  Niestety, środki mamy ograniczone, bo okupanci się okopali i zabetonowali system. Możemy jedynie działać jak krople wody i czekać, aż się beton zacznie kruszyć.
 • Czy egoizm można wartościować, pytanie retoryczne, chyba.
  Nie wiem czy trampek to Największy egoista świata, ale dla naszej tu egzystencji bez wacików może i powinien stanowić dowód, że egoizm na poziomie światowym jest przyczyną tego stanu rzeczy, który mamy, ostatni malutki przykładzik dbania trampka o ropę, o nie swoją ropę w Syrii, zostawił tam ochronę ussarmy dla Syrii, czy dla siebie czyli ushraela.
  Czy u "nas" mamy pozytywny czy negatywny egoizm, na kolejnym malutkim przykładziku można powiedzieć, że włażenie bez mydła tam gdzie i u murzyna jest ciemno jest atrybutem picowskiej wadzy, kupują u trampka złom wojskowy za niebotyczne ceny niszcząc swój własny przemysł, bo nawet offsetu za te "zakupy" nie widzimy.
  A czy można przyPISać jakiemuś narodowi jakąś jedną cechę Ogólną, np. egoizm, myślę a nawet jestem przekonany, że jest taki, "zwi" się israel !
 • @Lotna 12:42:32
  O Magdalence i Okrągłym Stol-cu pisałem bardzo dużo i uważam ten czas za zdradę stanu państwa polskiego. Tylko ludzie, którzy przeciwstawiali się tym rozstrzygnięciom i nie uczestniczyli w tych rozmowach uważam za patriotów.

  Tyle tylko, że Kaczyńscy oderwali się od OS już w roku 1991 i od tego czasu byli przeciw rozstrzygnięciom tam zawartym. Owszem można uważać, że jest i było to celowe zamierzenie żeby zabetonować cała scenę polityczną: od prawa do lewa... tylko nie ma na to dowodów a Kaczyńscy nie zmienili swoich poglądów od 1991 roku.

  Nie byłbym więc aż tak krytyczny obecnie w stosunku do J.K. i PiS-u.

  Też wielokrotnie pisałem, że wcale mi nie jest absolutnie po drodze z PiS-em, ale jestem realistą. Na dziś PiS gwarantuje choć namiastkę walki o polskość i w sumie dobrze, że Konfederacja dostała się do Sejmu, choć boję się, żeby się nie rozpadła... a może byłoby to pożądane: wolnościowcy i narodowcy. Jeżeli by ten rozpad nastąpił to byłbym po stronie narodowców.

  Pozdrawiam
 • @provincjał 13:05:54
  Nie krytykujmy w czambuł działań PiS-u. Teraz nas na tę krytykę po prostu nie stać. Trzeba szukać pozytywów. Czy chciałby Pan powrotu do władzy Targowicy PO-wskiej?. Ja nie i nigdy a zbudowanie prawdziwie polskich elit musi zająć trochę czasu, niestety.
  Pozdrawiam
 • @provincjał 13:05:54
  I jeszcze

  Podawałem ten przykład w tekście: np. pomoc dla innych. Dokonujemy jej tak naprawdę z własnego egoizmu, czyli z zadowolenia swojego sumienia i nas samych, dla bycia kimś, którego pomoc daje ulgę innym. Czyż ta satysfakcje nie jest egoistyczna? Subiektywnie tak, bo dla określonej jednostki użyteczność (choćby duchowa) pomocy jest większa niż koszt jej udzielenia. Czy w tym sensie egoizm można uważać za zły?

  Kiedyś czytałem jakąś naukową broszurkę o tym egoizmie, która kończyła się na wyodrębnieniu egoizmu złego, chorego i egoizmu dobrego, zdrowego. I trochę jest w tym racji...
 • Egoizm to atawizm wbudowany ssakom i nie tylko przez ewolucję.
  To skuteczny mechanizm przetrwania w chwilach zagrożenia.
  Egoizm znika gdy znika zagrożenie (sytość, bezpieczeństwo).
  Egoizm nasila się w warunkach zagrożenia życia (tonący nie tylko brzytwy się chwyta ale i ratownika potrafi utopić).

  Istnieje jednak egoizm patologiczny napędzany irracjonalnym strachem przed zagrożeniem.
  Taki egoizm nakazuje bogacić się w nieskończoność wszystkimi metodami, po trupach...
  Na taki patologiczny egoizm dzisiaj "chorują" żydzi... to egoizm kulturowy nie somatyczny. Cała kultura żydowska jest podporządkowana zaspakajaniu tego nieskończonego egoizmu.
  (Tora, Talmud to biblie egoizmu żydowskiego).

  Nie znaczy to że inne Narody nie mają problemów z Narodowym egoizmem (nazistowskie Niemcy, kolonialne imperia, biali rasiści różnej maści, neoliberałowie.. i inne celebryty).

  Metodą na "wyciszanie" egoizmów jest zapewnienie dostatku i bezpieczeństwa... przy jednoczesnym ograniczaniu systemowym patologicznych egoistów (dlaczego mam płacić podatki, dlaczego składki na ZUS, nienawidzę biednych, chce się bogacić i mam w d,,pie innych i własny kraj... jednym słowem neoliberałowie... międzynarodówka neoliberałów albo inaczej międzynarodówka żydowska).
 • @Oscar 17:26:54
  Może i tak jest, że egoizm jest atawizmem i przybliża nas do zachowań innych zwierząt - ssaków. Choć i w świecie zwierzęcym można zauważyć różny poziom tego egoizmu.

  jak napisałem człowiek jest myślący, zdolny do abstrakcyjnego myślenia i postrzegający świt oprócz ducha też rozumem.

  Zgadzam się też z Panem na temat egoizmu etnicznego, który był zalążkiem nazizmu, przy czym może być też tzw. egoizm klasowy jak w dawnym ZSRR. To przykłady chorego egoizmu. Dziś tak naprawdę zły egoizm etniczny/rasowy występuje tak naprawdę (wśród niby cywilizowanych ludów) jedynie w przypadku Żydów. Ich Talmud jest etniczno-żydowską najbardziej egoistyczną na świecie księgą. To księga nienawiści do nie - Żydów.

  Ale też są egoiści związani z tzw. marksizmem kulturowym obecnym na całym świecie i u nas prowadzi wojnę cywilizacji i co jest symptomatyczne ta wojna jest też inspirowana przez Żydów, abyśmy zatracili wszelkie nasze wartości, tak aby oni mogli rządzić wszystkimi.

  Oczywiście jest jeszcze zły egoizm indywidualny i żeby się go ustrzec trzeba mieć jakiś odnośnik, jakąś bazę do której można się odnieść a ja za tą bazę uważam Slowo Jezusa Chrystusa.
  Pozdrawiam
 • @
  Generalnie - bzdety.

  Autor chyba nawet już nie rozumie, czym jest egoizm. "Nakarmił się" tym, co mu judaizm poprzez KK w mózg wdrukował i nie potrafi się z tego wyzwolić.

  Tymczasem na egoizmie oparty jest nasz rozwój. Najpierw poprzez dbanie o siebie, a dalej poprzez bliższe i dalsze otoczenie.

  Problem wynika z tego, że swoje interesy chcą źli ludzie narzucić innym. Czyli nie egoizm jest tu błędny, ale dążenie do podporządkowania innych.
  Czyli, w rozszerzeniu, jest to hierarchiczność, gdzie ten "wyższy" (czy "starszy") ma prawo narzucać swą wolę bez uzasadnienia i wyjaśniania powodów. Bo tak ma być i już...
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:24:54
  ....bo chodzi o to, że jak już człowiek dojrzał do takiego stopnia rozwoju, że zaczął postrzegać siebie jako homo sapiens - to mógłby zdobyć się na pogłębioną refleksję dotyczącą stosunku siebie jako gatunku wobec innych gatunków - pogłębioną znaczy wykraczającą poza infantylne postrzeganie siebie jako pana i władcę stworzenia, a raczej opiekuna odpowiedzialnego za inne słabsze istoty i ich dobrostan. To pomału zaczyna być dla nas - ludzi kwestia życia lub śmierci - choć do wielu nadal to nie dociera. Człowiek nie tylko powinien być rozumny, ale i współczujący. To może jest ostatni dzwon - wkrótce może okazać się, że jest za późno - i wszystko skończy się jak u Ellliota - rozpaczliwym skomleniem - samozwańczego pana stworzenia. Po czym nastąpi cisza - kosmiczna cisza.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:24:54
  Zupełnie niepotrzebny sarkazm.

  A czy mój tekst wyraźnie tego nie mówi, że egoizm może być siłą napędową rozwoju? Ale zdrowy egoizm szanujący egoizm innych. Dlatego też mój krótki felietonik zatytułowałem tak a nie inaczej.

  Podporządkowanie innych wobec siebie samego... To nie jest egoizm? I to w złym znaczeniu?

  Pozdrawiam
 • @krzysztofjaw 22:34:08
  Egoizm dotyczy mnie, a nie mojego stosunku do drugiego człowieka.

  Półprawdy są zawsze gorsze nawet od kłamstwa, bo prowadzą do tego, że kłamstwo staje się równouprawnione z prawdą.
 • @Andrzej Tokarski 22:21:00
  Zjudaizowanie KK polega na przyjęciu ST z zaleceniem : "czyńcie sobie ziemię poddaną..."

  A ja w CP wskazuję, że mamy się kierować współistnieniem.

  Jeszcze raz przytoczę: MIŁOŚĆ to pragnienie współistnienia.
  I to dotyczy całego otoczenia, a nie tylko ludzi.
  Przecież bez tego otoczenia - nie będziemy mogli istnieć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:55:17
  no, patrzaj Pan - i tu się zgadzamy - dlatego bezgranicznie wkurwia mnie cywilizacja białych - ale myślę, że zapłata jest bliska - i nie będzie oszczędna
 • @krzysztofjaw 14:21:37
  A jaka różnica czy PiS czy PO? Obecnie to PiS wydaje się bardziej szkodliwy, zwwłaszcza że używa haseł patriotycznych. Skomrpomitują te hasła na długo i po nich przyjdą lewusy od Zandberga i Biedronia.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:24:54
  Ostatnie 2 zdania mozna całkowicie podpiąć pod praktyczne stosowanie poglądów Wojtasa.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

ULUBIENI AUTORZY

więcej